Skip to content

Analiza

Aleanca Kuqezi parti për popullin, të tjerat për vete (politikanët)

14. 04. 2014 nga Vëzhguesi

Zinxhir

Një ngjarje e rëndë e një të burgosuri shqiptar në Athinë, pasqyroi dhe një herë faktin se shqiptarët kanë tashmë një forcë politike që kujdeset për ta. Duket se më në fund po kristalizohet një forcë politike që në plan të parë ka jetën, interesat e mirëqenien e njerëzve (popullit), jo privilegjet e qejfet e politikanëve.

Rregjimi kuisling i Edvinit gjakos Tiranën për rregjimin aparteid të Athinës

13. 04. 2014 nga Vëzhguesi

Një ngjarje e pazakontë (e turpshme) dje në Tiranë (dhunë e arrestime kundër protestusve paqësorë), gjë që ndriçon faktin e frikshëm se rregjimi ortodoks i Edvinit s'është gjë tjetër veçse një shtojcë e pështirë e regjimeve bizantine të Lindjes, madje akoma më keq, një kukull kuislinge antishqiptare në shërbim të aparteidit grek.

Meta kriminel i lindur, po mohon ditëlindjen si videon e Priftit

08. 04. 2014 nga Vëzhguesi

gjurme-krimi

Të gjithë e panë videon e Priftit, gjithë bota, por Meta e mohoi. FBI e çertifikoi teknikisht si të vërtetë, por Meta përsëri e mohoi. Prokuororia kërkoi 2 vjet burg për Metën, por ky stoik, mohoi çdo gjë, dhe doli i pa lagur sepse korruptoi gjykatën. Por kjo s'do të thotë që videoja s'ishte e vërtetë.

Ukraina, sirenë alarmi

20. 03. 2014 nga Frank Shkreli

Frank Shkreli

Condoleezza Rice ka shërbyer si Sekretare e Shtetit nga viti 2005 deri në vitin 2009 në adminsitratën e Presidentit George Bush dhe njihet si një zë me kompetencë në politikën e jashtme dhe në marrëdhënjet ndërkombëtare.  Në një kryeartikull  disa ditë më parë për gazetën e kryeqytetit amerikan Washington Post mbi gjëndjen e krijuar në Ukrainë, ajo shkruan se ngjarjet e fundit në Ukrainë, janë një alarm për të gjithë ata që mendojnë se nuk është e nevojshme që Shtetet e Bashkuara të marrin përsipër përgjegjësitë e një udhëheqsi botëror.

Kujdes, Greqia po mban peng emigrantët shqiptarë për Çamërinë

18. 03. 2014 nga Vëzhguesi

Kali T

Këto vite të rënda të recessionit ekonomik në Greqi ishin (veç të tjerash) dhe test për fatin e emigrantëve shqiptarë atje. Duke ditur predispozicionin negativ grek ndaj tyre në këto dy dekada, kriminializmin e tyre herë-pas-here (shpesh kot), mllefin (non-stop) anti-shqiptar të organizatave të ndryshme ekstremiste greke (këtej e andej Atlantikut), etc., mund të pritej dhe dëbimi.

BE s'do japë status nën oligarkun e korrupsionit Meta e pervertin maniak Rama

12. 03. 2014 nga Vëzhguesi

meta_rama.jpg

BE s'ka luajtur mendsh të krijoj një precedent të tillë brenda dyerve të Unionit, do ishte skandal global, do përgojohej nga gjithë bota, sidomos nga pjesa anti-perëndimore e saj. S'e kam fjalën këtu vetëm për Korenë e Veriut, Iranin etc., por edhe për Rusinë që do shfrytëzonte këtë rast për të denoncuar standartet gjoja të dyfishta të Perëndimit me Ukrainën.

Me Krimen, Putini synon të evokoj Jaltën ku Stalini degjeneroi Rusveltin e Çurçillin

06. 03. 2014 nga Vëzhguesi

Jalta

Gadishulli i Krimesë është fiksuar në histori, mbi të gjitha, për Jaltën, vendin ku në shkurt 1945 u mbajt "Konferenca e Jaltës" për përfundimin e Luftës së II Botërore, konferencë që vendosi "perden e hekurt" në Europë, dhe Stalini grabiti gjysmën e Europës duke e shndëruar për 50 vjet në koloni/pjesë të perandorisë Ruse.

Korrupsioni dhe të drejtat e njeriut

06. 03. 2014 nga Frank Shkreli

Frank Shkreli

Protestat dhe demonstratat anti-qeveritare të cilat shkaktuan dhunën dhe trazirat politike në Ukrainë gjatë disa javëve të fundit, e që çuan në largimin nga froni të ish-presidentit Viktor Janukoviç dhe më në fund në agresionin ushtarak të presidentit rus Vladimir Putin kundër sovranitetit territorial të Ukrainës -- ishin një pasqyrim dhe një shpërthim i zemërimit dhe i moskënaqsive ndaj dhunës dhe korrupsionit të regjimit të ish-presidentit Janukoviç dhe bashkpuntorëve të tij të ngushtë.

Lajmet e Fundit

Kritika-Forum

Subscribe to RSS headline updates from: