Serbėt po shfrytėzojnė tranzicionin presidencial nė SHBA, dhe ''simpatinė'' e Trump pėr rusėt

Kjo periudhė e debatueshme e tranzicionit presidencial nė SHBA, e mbarsur me dyshime e paqartėsi pėr rolin ndėrkombėtarė tė SHBA nėn Trump, pėr njė devijim substancial kursi nė kėtė aspekt, si dhe pėr afrimimin e tij me Rusinė e Putinin, po frymėzon sė fundi aleatėt historik tė Rusisė, dhe nė kėtė aspekt Serbia (skilja e saj e vjetėr) po nxiton tė shfrytėzoj kėtė meoment, para se gjėrat tė ndryshojnė pėrsėri siē ishin.

Shqiptarėt e Shqipėrisė nuk janė kundėr korrupsionit, por xhelozė ndaj tė korruptuarve

Thjesht u vjen inat pse dhe ata nuk janė tė korruptuar si tė korruptuarit e shumtė nė tre pushtetet. Flet puna vete, askush nė Shqipėri nuk e raporton dhe denoncon korrupsionin aq masivisht tė pėrhapur. Natyrisht korrupsioni nuk vjen nga qielli, janė shqipot qė e bėjnė, njė palė jep, tjetra merr, por askush nuk shkon nė polici tė tregoj pėr tė. Askush.

Uroj qė mė 2017-n Shqipėrinė ta duan edhe shqiptarėt

Shqipėria sot ngjan me njė kamp refugjatėsh sirianė (ose ish-sirianė tė asimiluar ndėr shekuj, siē fqinjėt me dashakeqėsi jo rrallė na pėrgojojnė), ku tė gjithė nuk duan tė gjithė, ku ēdokush nuk do asgjė, dhe ku askujt si hyn nė sy asgjė. Si nė njė kamp refugjatėsh "sirianė" qė presin tė ikin, ēdo gjė hidhet mbi tokė e rrugė, nga letrat, plehrat, shurra, prezervativėt, e ku askujt s'i dhimbset asgjė, nga pyjet, toka, nėntoka e balta.

Njė urim pėr njė fillim tė ri, nė Vitin e Ri

Nga Frank Shkreli

Ja po afrohet Viti i Ri. Njė Vit i Ri, njė Fillim i Ri. Njė Vit i Ri prej tė cilit tė gjithė ne shpresojmė dhe presim realizimin e objektivave dhe ėndėrrave tė pa realizuara deri tashti, njė Vit i Ri i mundėsive tė reja, i ndryshimeve pozitive pėr ne, si individė dhe si shoqėri, si institucione qeveritare dhe shtetėrore, por edhe pėr botėn nė pėrgjithėsi. Njė vit i shpresave, se nė mos tė gjitha gjėrat, atėherė tė pakėn disa prej tyre do tė ndryshojnė pėr mė mirė, si nė jetėn tonė private dhe familjare ashtu edhe nė mjedisin shoqėror e politik ku jetojmė.

Shqiptarėt, populli mė me kulturė kristiane nė Europė qė i lutet islamit

Nga kostumet tradiocionale popullore, qilimat, sexhadet, e deri tek flamuri kombėtar shqiptar, dominon e kuqja, ngjyra qindravjeēare e krishtlindjeve (jo ngjyrat e errėta tė islamit). Asnjė popull tjetėr nė Europė nuk i ka kaq tė theksuara nuancat e sė kuqes nė kulturėn e traditėn e vet sa shqiptarėt. Asnjė popull tjetėr nė Europė nuk e ka heroin kombėtar mbrojtes te kristianizmit si ne shqiptarėt.

Nėn Trump trumpetat e luftės III

Z. Trump ėshtė angazhuar tė largoj Amerikėn nga bota, nga roli (siē ai e quajti nė fushatė elektorale) i "policit ndėrkombėtar", terminologji, qė ne shqiptarėve na sjell ndėrmend etiketimin qė Enver Hoxha i bėnte Amerikės, si "xhandar ndėrkombėtar". Kjo nuk ėshtė e re pėr Amerikėn, pėrkundrazi, shumė e vjetėr. Zė fill me themeluesit e saj, tė cilėt nė testamentin e tyre, u kėrkonin amerikanėve (gjeneratave tė ardhshme) tė mos pėrziheshin me botėn, tė qėndronin larg Europės.

Ndėshkimi i vetėm pėr politikanėt shqiptarė, edhe ata jetojnė nė Shqipėri

Pėr aq kohė sa jetojnė atje, janė njėlloj tė ndėshkuar si tė tjerėt atje. Sado qė tė izolohen nė lagje tė veēanta apo tė rrethohen me avllira tė larta (si ne komplekset e tyre nė plazh e gjetkė, qė, ngjajnė si dy pika uji me bllokun e dikurshėm), ata, ashtu si turma, thithin tė njėjtin ajėr tė ndotur me pluhra e fekale, dhe jetojnė mes plehrave e erės se tyre mbytese.

Tigri Exxonmobil dhe Arusha Ruse

Nga Frank Shkreli

Me anė tė njė deklarate tė marten nė mengjes, Presidenti i zgjedhur amerikan, Z. Donald Trump njoftoi se, pas intervistave tė disa kandidatėve, kishte vendosur qė mė nė fund tė emėronte kreun e firmės ExxonMobil Rex Tillerson nė postin e Sekretarit tė Shtetit, si kryedipolomati i Shteteve tė Bashkuara, detyra e tretė mė me rėndėsi nė nė administratėn amerikane, pas Presdientit dhe Zėvėndės Presidentit.

PISA: Nė javė debat - ĒKA mė pastaj?

Nga Besim Gollopeni

Ndėr vite nė shoqėrinė kosovare ėshtė ndėrtuar njė kulturė njė javore e diskutimit publik pėr tema tė cilat e atakojnė atė. Pavarėsisht rėndėsisė tė temės qė ka, debati zgjat njė javė dhe mė pastaj, askush nuk merret me kėrkimin e pėrgjegjėsisė apo llogaridhėnies. Nė anėn tjetėr, nga akter tė ndryshėm me qėllim apo pa qėllim kamuflohet aq shumė pėr tema tė caktuara aq sa, tė mbushet mendja se ky popull nuk kuptuaka fare se ēka ėshtė ka ndodh nė vend dhe kush janė pėrgjegjėsit.

Muri nė Mitrovicė i frymėzuar nga retorika pro-serbe e Donald Trump?

Z. Trump e morri pushtetin nė Amerikė se premtoi qė do ndėrtoj njė murė ndarės me Meksikėn. Pėr politikėn e jashtme ai tha se ishte gabim bombardimi e largimi nga pushteti i Sllobodan Millosheviēit, dhe se Trump ėshtė pėr lidhje tė ngushta me Rusinė e botėn sllave. Duket se politika e jashtme Amerikane nėn Trump mund tė pėsoj njė devijim madhor parimor. Amerika ndoshta s'do jetė mė njė mbrojtėse e zėdhėnėse e lirisė nė botė, dhe kjo vlen njėlloj edhe pėr lirinė e shqiptarėve.

Shqipėria vend nėn autoritet shtetėrorė, jo autoritet ligji

Asnjė nuk e zbaton ligjin nė Shqipėri, askush s'e rruan pėr tė. Kurse policin e kanė frikė, zyrtarėt e zyrės sė tatimeve i kanė frikė, policin bashkiak e kanė frikė... Sa shohin ata ndryshojnė menjėherė sjellje, bėhen engjėj, por kur ata s'janė vėrdallė, s'duan t'ja dinė se ligji duhet respektuar pavarėsisht tyre. Njė popull nėn frikė?

Kryeministri i Shqipėrisė ka tė drejtė tė kundėr-reagoj, por s'ėshtė faji BE-sė

Natyrisht Kryeministri i Shqipėrisė duhet tė reagoj ndaj refuzimit europian pėr tė vijuar (shtyrė) procedurat e anėtarėsimit drejt BE-sė, madje duhet tė reagoj ashpėr, pėrndryshe ē'kuptim ka qė ėshtė kreu i qeverisė sė vendit tė refuzuar. Reagimi nėnkupton edhe (1) dėshirėn e Shqipėrisė pėr t'u anėtarėsuar, edhe (2) indinjatėn e qeverisė shqiptare pėr mos-njohje tė arritjeve.

A synon Trump aleancėn e vjetėr protestante-ortodokse kundėr katolikėve?

Pavarėsisht nga loja e paprecedent e fjalėve (nė 3D) e Donald Trump, gjatė fushatės elektorale pėr president nė SHBA, kundėr tė gjithėve, por jo Rusisė, duket se gjėrat nuk janė aq stupid sa shprehen, por mund tė jemi para njė strategjie (ndoshta don-kishoteske) pėr tė rikthyer aleancėn e lashtė protestante-ortodoske kundėr katolikėve, dhe mė konkretisht, kundėr BE-sė qė po ecėn aq mirė e shpejt nė aspektin ekonomik.

Post scriptum i ''Samitit'' tė Diasporės

Nga Frank Shkreli

Nuk dua tė komentoj mbi suksesin ose dėshtimin e pjesėshėm ose tė tėrė tė “samitit” qė u cilėsua si i pari i diasporės qė u mbajtė javėn e kaluar nė Tiranė, pasi nuk isha i pranishėm dhe nuk dua tė bėjė gjykime ose vlerėsime nga kjo anė e oqeanit, megjithse nė median shqiptare janė shfaqur vlersime nė favor dhe kundėr. Vetė Kryeministri Rama kėrkoi falje pėr mungesat qė mund tė kenė ndodhur nė organizimin e samitit.

Ballkani nė vorbullen e kusuritjeve tė mėdha!

Nga Ismet Hajrullahu

Dalja e Britanisė nga BE-ja apo mbase edhe ndonjė dalje tjetėr nga ky Union nė tė ardhmen, do tė ēonte projektin e BE-sė drejt shpėrbėrjes. Prishja e BE-sė, do tė ishte njė humbje e madhe, po jo edhe aq pėr shqiptarėt nė Ballkan pėr vete faktin se nuk mund tė kemi pasoja tė mėdha pasi nuk jemi pjesė e saj. Por, ēfarė do tė ndodhte dhe si do mbroheshin Shqipėria e Kosova nėse njė gjė e tillė ndodh me NATO-n ,siē dha disa sinjale vetė presidenti i sapozgjedhur amerikan Trump?
| 1 | 2 | 3 | ...| 140 | 141 | 142 | Tjetra»