Postuar më: 29-12-2016 | Ora: 15:07:40
Bėhet fjalė pėr versionin ortodoks rus qė solli Enveri nė Shqipėri, me tė ashtuquajturin Babagjysh tė Vitit tė Ri, i cili sjell dhurata natėn e ndėrimit tė viteve.
Populli naiv i shqiptarėve tė Shqipėrisė, si asnjė popull tjetėr nė Europė, vijon tė celebroj festat qė ua instaluan me forcė diktaturat e pushtimet, por s'bėn vaki t'i zėvėndėsojnė ato me gjėrat qė duhen kur diktati e pushtimi mbaron.

Shikuar: 1277  | 
Postuar më: 21-12-2016 | Ora: 22:16:21
Ēdo kush qė viziton Shqipėrinė nga Perėndimi, dhe shikon prapambetjen therrėse, moszhvillimin, plehrat dhe ndotjen e pashembullt, si asnnjė vend tjetėr nė Europė, mė e pakta qė do mendonte do ishte se, populli i kėtij vendi ėshtė i paaftė tė ndėrtoj njė jetė mė tė mire, dhe mė e shumta do mendonte etiketimet ekstreme tė titullit.

Shikuar: 1402  | 
Postuar më: 17-12-2016 | Ora: 14:14:06
Sa kryeterė bashkish tė Sheshit Skėnderbej kemi parė kėto vite, tė cilėt megjithėse nė zonėn ku ėshtė Sheshi Skėnderbej marrin vetėm 0.0005% tė votave (aq popullsi ka aty), pikėrisht aty vijojnė tė investojnė 95% tė buxhetit tė Tiranės, dhe e kundėrta, nė 99.99% tė territorit tė Tiranės investojnė vetėm 0.0005% tė buxhetit, megjithėse aty jeton 99.99% e taksapaguesve tė Tiranės!

Shikuar: 1494  | 
Postuar më: 15-12-2016 | Ora: 10:35:54
Pėr t'u bėrė gjyqtar e prokuror nė Shqipėri duhet tė paguash shuma pėrrallore, ky ėshtė kriteri i vetėm "profesional", dhe ata natyrisht do i nxjerrin paratė e tyre duke shitur ēėshtjet gjyqėsore/hetimore. Pjesa dėrmuese e gjyqtarėve dhe prokurorėve janė idjotė tė lindur, kėtė edhe vete ata e dinė, siē e dinė dhe ata qė u shesin karriget (nga presidentėt e poshtė), si dhe ata qė blejnė drejtėsine prej tyre (avokatėt e klientėt).

Shikuar: 1498  | 
Postuar më: 13-12-2016 | Ora: 09:50:34
Shqipėria ėshtė plehrė e gjallė, plehrishte, llomishte, mbeturinishte, pluhurishte, baltishte, ndotishte, fekalishte..., s'di ē'emėr t'i vesh vendin qė pėr ironi njihet si populli i shqiponjave, i shpendėve krenarė qė zotėrojnė qiellin, por sot nuk do habitesha nėse do identifikohej si vendi i zvarranikėve tė kanaleve. Njė vend e popull qė s'di tė menaxhoj plehrat e mutin e vet ėshtė nje vend e popull i dėshtuar...

Shikuar: 1548  | 
Postuar më: 12-12-2016 | Ora: 11:22:07
Nė fakt Reforma nė Drejtėsi nė Shqipėri risjell nė fokus debatin e vjetėr filozofik, se, a mund tė eksportohet demokracia perėndimore nė popujt primitiv! Pėr hirė tė sė vėrtetės duhet thėnė se korrupsioni nė Shqipėri nuk promovohet nga lart, por vjen nga poshtė, nga vetė shoqėria. Kjo karakteristikė fondamentale shqiptare e bėn tejet tė vėshtirė (pėr tė mos thėnė tė pamundur) aplikimin e reformės nė drejtėsi nė Shqipėri.

Shikuar: 1404  | 
Postuar më: 10-12-2016 | Ora: 08:56:57
Dy ditė mė parė drejtori i pėrgjithshėm i CIA-s, John Brennan, vizitoi Tiranėn, njė vizitė tejet e rėndėsishme pėr Shqipėrinė e parėndėsishme, por edhe e ēuditshme, sepse z. Brennan ėshtė nė ditėt e fundit tė mandatit tė tij, dhe pse pikėrisht nė kėtė kohė ai duhej tė shkonte nė Shqipėri!! Pse nė Tirane, kur CIA aktualisht po merret me intensitet me sulmin kibernetik rus ndaj zgjedhjeve presidenciale amerikane tė nėntorit, dhe raporti i saj bėri qė Presidenti Obama dhe senati amerikan tė kėrkojnė DJE hetimin e zgjedhjeve?

Shikuar: 1548  | 
Postuar më: 08-12-2016 | Ora: 16:53:43
Gėnjejnė partitė, (dashje-padashje) gėnjejnė dhe gazetat. Pse vetėm partitė tė gėnjejnė, pse vetėm ato kanė “zgjuarsi”? Po gazetat pse mos tė gėnjejnė? Tamam e thonė, se i papuni, kur s’ka ē’bėn, luan derėn. E, gazetarėt rrinė nė hije tė dushkut dhe, kur u bie ndonjė gogėl nė kokė nga lart kujtohen, se u ra nga qielli sensacioni qė ia vlen pėr ta publikuar nėpėrmjet gazetės. Punė e madhe se ėshtė lajm mshtrimi.

Shikuar: 1441  | 
Postuar më: 08-12-2016 | Ora: 10:19:10
Edhe ligjin e luftės me Shqipėrinė, edhe vorio epirin, edhe identifikimin e ortodoksėve shqiptarė me grek... Tė gjitha i do Greqia, ky vend i pėrkėdhelur pa tė drejtė nga Perėndimi, qė prej dekadash vijon ta mbaj Ballkanin njė fuēi baruti. Politika destruktive greke nuk bėhet vetėm ndaj shqiptarėve, kėshtu vepron edhe me Maqedoninė, qė vijon tė mbetet e destabilizuar pėr shkak tė Greqisė. Me Turqinė mban lart tensionin ushtarak. Qipron e ndau mė dysh...

Shikuar: 1424  | 
Postuar më: 03-12-2016 | Ora: 16:40:26
Mirė tu bėhet se nuk arritėn tė shfrytėzojnė me efikasitet dashamirėsinė e administratave tė deri tanishme amerikane, pėrkundrazi, gjithė kėto vite bėnė lojra, lloqe e budalliqe pa fund me njeri-tjetrin, dhe sot shqiptarėt janė fare tė brishtė (falė marrėzive tė tyre), ndėrsa supozohej tė ndodhte e kundėrta, tė paktėn duhej tė kishin zgjidhur ēėshtjet e tyre bazė, tė promovonin unitetin, forconin demokracinė, e prosperonin ekonominė.

Shikuar: 1590  | 
Postuar më: 01-12-2016 | Ora: 10:23:27
Se pėr ēfarė BE-je e kanė fjalėn nė Tiranė, sinqerisht s'e kuptoj! Era e fekaleve mbizotėron nė katėr anėt e qytetit (rrethit tė Tiranės), nga Rinasi ne Dajt, si nė njė stallė (plevicė) bagėtish mbushur me bajga. Por s'mjafton kjo. Ēdo mbeturinė (plehrė, llom, letėr...) e hedhin nė tokė, asfalt, trotuar, rrugė..., nga kėmbėsorėt tek shoferėt. Se ēfarė lloj kulture kanė implementuar njė dreq e di! Ndoshta u duket se do "ēvirgjėrohen" nėse i hedhin nė koshin e plehrave, qė duhet thėnė se janė vendosur disi, pavarėsisht versionit tė prapambetur e tafmės qė pėrhapin.

Shikuar: 1389  |