Postuar më: 31-01-2017 | Ora: 16:03:09
Njė veprim mėse i pafytyrė. Pikėrisht nė pikėn mė tė lartė tė valės, vėnies nė jetė tė reformės nė drejtėsi, Meta sjell mesazhin e mos-bashkėpunimit. Nė kėtė fazė kaq kritike e madhore, tė fillimit tė lėvizjes sė ingranazheve tė reformės, kur si nė njė ėndėrr po shohim tė pabesueshmen tė bėhet realitet, vetė-largimin nga karriget e gjyqėsorit tė lloj-lloj llumhanesh, qė, prej dy dekadash mbajnė peng demokracinė tonė, pra pikėrisht nė mes tė "dasmes", Meta pėshtyen mbi "nusen", dhe sjell pėr "dhėndėr" mjekun mediokėr, P. Vasali, jo njė jurist.

Shikuar: 923  | 
Postuar më: 30-01-2017 | Ora: 22:14:15
Pavarėsisht nga lėvizjet e paqarta nė aspektin e brendshėm, dhe shpesh surprizė nė arenėn ndėrkomėbtare (Meta vizitoi Beogradin kur Millosheviēi ishte akoma nė Beograd), LSI jo rrallė kėto vite ēorientoi publikun shqiptar me aksionet e saj tė paprincipta. Gjithsesi, pavarėsisht destruktivetit tė pėrgjithshėm, duket se ekziston njė linjė konstante e saj, nėnkuptuar nga kėto dy elementė, (1) konfirmimi i marrėveshjes sė detit me Greqinė, dhe (2) kundershtimi i vendosur i LSI-sė qė ēamėt tė bėhen pjesė e qeverisė.

Shikuar: 1019  | 
Postuar më: 27-01-2017 | Ora: 22:24:08
Ėshtė si shumė mbivlerėsim tė thuhet se Shqipėria paska njė Escobar. Kjo vjen dhe nga injoranca mbresėlėnese nė Shqipėri pėr botėn, si dhe nga dėshira qesharake e shqiptarėve pėr tu dukur tė rėndėsishėm, qoftė dhe nė fushėn e krimit. Nga aspekti i jashtėm, fakti qė kėto etiketime vijnė nga Greqia, mė e pakta duhen parė me skepticizėm, dhe mė e shumta tė injorohen, por kurrė tė mblidhet "Kėshilli i Sigurisė Kombėtare" pėr to, sepse vet-kriminalizon vendin tėnd, dhe kjo ėshtė njė formė tradhėtie kombėtare.

Shikuar: 1018  | 
Postuar më: 25-01-2017 | Ora: 22:42:46
Pyetja ėshtė: Kush ėshtė Basha? Kush jeni ju z. Basha? Kam pershtypjen askush nuk e njeh Bashėn, sepse Basha s'duket tė jetė vetvetja, ka dėshtuar tė tregoj veten. Mė vjen keq ta artikuloj kėshtu, por Basha ngjan me njė "manikin" nė krahėt e Berishės. Berisha i lėviz duart, kėmbėt, gojėn... S'jam kundėr agresivitetit tė Berishės ndaj qeverisė, madje Berisha po e bėn ok punėn e vet. Ai qė s'po e bėn ėshtė Basha.

Shikuar: 1005  | 
Postuar më: 24-01-2017 | Ora: 13:39:55
Kokėdhima s'ėshtė e s'do bėhet kurrė politikan, pavarėsisht se ai s'jeton (s'ekziston) dot pa politikanėt. Kokėdhima ngjan (figurativisht) me ato mijtė e Hrushovit kur ironizonte prodhimin e grurit tė Shqipėrisė. Hrushovi thoshte se mijtė nė depot sovjetike hanė mė shumė grurė se ē'prodhon Shqipėria. Kėshtu ka mbijetuar edhe Kokėdhima, e madje pasuruar e super-pasuruar kėto vite, si zvarranikėt, direkt nga arka e shtetit shqiptarė, nėpėrmjet tenderave jo-ndershmėrisht tė pėrfituar.

Shikuar: 1012  | 
Postuar më: 23-01-2017 | Ora: 19:43:15
Urojmė qė demokracia amerikane tė mos rrėshqasė me shpejtėsi nė "ruso-kraci". E pabesueshme por e vėrtetė, Shtėpia e Bardhė ka propozuar arrestimin e mbretėreshės sė muzikės pop, Madonna, pėr fjalimin e saj tė fuqishėm nė protestėn e grave nė Washington tė nesėrmen e inagurimit tė Trump. Newt Gingrich, ish kryesuesi i Kongresit Amerikan, dhe aktuliashit krahu i djathtė i Trump nė Shtėpinė e Bardhė, kėrkoi arrestimin e kėngėtares legjendare amerikane.

Shikuar: 985  | 
Postuar më: 22-01-2017 | Ora: 13:02:30
Gjatė protestave super-masive tė grave nė SHBA, tė nesėrment e inagurimit tė Trump president (nė Washington masiviteti ishte pothuaj sa dyfishi i pjesmarrėsve nė inagurimin e tij), njė nga parrullat qė binte nė sy ishte "Free Melania" - "Jepi lirinė Malanias" (gruas). Kjo ishte njė parrullė interesante qė ja vlen tė komentohet, sepse nėnkupton njė formė tė re skllavėrie nė SHBA ndaj femrave tė reja qė "blihen" nė vendet e pazhvillura prej tė pasurve tė moshuar amerikanė.

Shikuar: 1018  | 
Postuar më: 21-01-2017 | Ora: 11:05:02
Ai sikur ėshtė kryetar i partisė se integrimit tė Shqipėrisė nė BE, dhe shkon nė inagurimin e atij qė synon shpėrbėrjen e BE-sė dhe tė NATO-s!!! Ēfarė mendon ai, se BE nuk shikon (nuk ka sy e veshė) ku ishte Kryetari i Parlamentit tė Shqipėrisė? Njė veprim i tillė i shtetit shqiptar pėrcjell totalisht mesazh tė kundėrt nė BE, ku Shqipėria synon aq dėshpėrueshėm tė anėtarėsohet. E pastaj ankohen pse refuzohemi? Sepse jemi si laviret, pa personalitet e integritet.

Shikuar: 1120  | 
Postuar më: 20-01-2017 | Ora: 14:21:07
Trump erdhi nga New Yorku, ku nė ēdo 10 newyorkezė 9 votuan kundėr tij, dhe zbriti nė Washington D.C., kryeqytetin amerikan ku humbi thellė gjithashtu. Nė Kaliforni humbja ishte edhe mė e thellė. Trump ėshtė president i Amerikės ''tjetėr", tė fshatarėve (redneck-ėve), jo i Amerikės qė prej dekadash ka inspiruar e ndryshuar botėn. Botė qė gjithashtu u frymėzua prej saj, u frymėzua nga liria e New York-ut, nga filmat e Hollywoodit, nga universitetet e Bostonit, historia e famshme e Chicagos etc....

Shikuar: 1101  | 
Postuar më: 19-01-2017 | Ora: 21:44:01
Nė minutat e fundit tė mandatit tė tij presidencial, Obama mendon pėr shqiptarėt, sjell qindra automjete tė blindura e armatim tjetėr tė rėndė nė Shqipėri. Super-mik, pak ta quash. Qė nga koha e Traktatit tė Varshavės dhe bazės sė Pashalimanit, Shqipėria s'ka qenė mė e pajisur nė teknikė ushtarake sa sot. Por nga ana tjetėr, nxitimi i Obamės pėr ta pėrmbushur kėtė task para se Trump tė marrė pushtetin, nėnkupton se gjėrat mund tė jenė tė paqarta (tė pasigurta) nėn Trump.

Shikuar: 1048  | 
Postuar më: 19-01-2017 | Ora: 00:06:47
Duket se s'ka patur as Brexit nė Britani, as Trump nė SHBA, por thjesht triumf tė teorisė sė Leninit, qė predikonte se, duhen shfrytėzuar zgjedhjet e lira tė demokracisė borgjeze pėr tė marrė pushtetin. Lenini s'mundi ta pėrmbush atė nė Rusinė e atėhershme, megjithėse u pėrpoq, por ja sot, pas gati 100 vjetėsh (fiks pas 100 vjetėsh) e bėri njė tjetėr rus, Putini, madje nė zemėr tė demokracisė borgjeze botėrore, nė SHBA e Angli.

Shikuar: 1055  | 
Postuar më: 17-01-2017 | Ora: 17:22:05
Fakti qė shqiptarėt shkuan tė parėt nė Beograd, u interpretua se Shqipėria ishte e kėnaqur tashmė me ēfarė kishte arritur nė raport me Serbinė, gjė qė nga ana tjetėr, e bėri Serbinė automatikisht tė pakėnaqur, madje tė dukej e viktimizuar nė sy tė serbėve e sllavėve nė pėrgjithėsi, qė menduan se Shqipėria ia kishte futur Serbisė. Kjo krijoi zinxhir pėrshkallėzim tė aksioneve serbe nė Kosovė, deri tek treni i Mitrovicės, por gjėreat mund tė agravohen nė ditėt nė vijim.

Shikuar: 1016  | 
Postuar më: 16-01-2017 | Ora: 16:27:21
Natyrisht nėse zgjedhjet e 18 qershorit do arrijnė tė bėhen, sepse mund tė vijė lufta mė parė kėtė rradhė, nė rajon, por dhe mė gjėrė... Nejse, ky ėshtė tjetėr subjekt, ideja e shkrimit nė fjalė ka tė bėjė me shpirtin "luftarak" politik tė shqiptarėve, pakėnaqėsinė e hapur qė kanė ndaj klasės politike e zhvillimeve nė vend, etc.

Shikuar: 946  | 
Postuar më: 14-01-2017 | Ora: 10:11:59
Apo tė dyja bashkė, lavatriēe dhe solucion i "bardhė" pėr t'i larė ato?! Situata bėhet groteske kur thotė se milionat e dollarėve i vuri me kursime nga rrogat. Pizeveng pak ta quash, sepse me rroga nuk bėhesh dot milioner me dollarė, sidomos me rrogat qesharake tė Shqipėrisė. I "shkreti" Freduē, po ngjan tani me Argitėn, kur bėri 1 milioneshin e parė tė dollarėve, keshtu edhe ajo pat thėne, i bėri me rroga. Pyetja ėshtė: Pėrse kėta "kursimtarė tė thekur" nuk i vune dot milionat e dollarėve me rroga sa nuk ishin nė pushtet, por pasi erdhėn nė pushtet?!

Shikuar: 1192  | 
Postuar më: 13-01-2017 | Ora: 21:03:28
Jo thjesht pėr faktin formal, se, Tirana ėshtė i vetmi qytet i madh shqiptar me emėr arab dhe i themeluar nga Turqia, fakt qė natyrisht nuk ėshtė problemi (ndoshta dhe ėshtė pėr europianėt), por sepse kryeqyteti ėshtė imazhi i vendit nė sytė e tė huajve, dhe fatkeqėsisht ky imazh sot i sjell dėm Shqipėrisė mė shumė se ēdo element tjetėr (subjektiv e objektiv) nė vend, pėrfshi kėtu dhe politikėn e dėshtuar e gjyqėsorin e korruptuar sė bashku.

Shikuar: 1308  | 
Postuar më: 13-01-2017 | Ora: 00:48:07
Nėse Shqipėria ėshtė njė vend i prapambetur nė Europė, duhet thėnė se shkak pėr kėtė nuk ėshtė ndoshta politika, por media, e mbi tė gjitha TV-tė, qė, prej vitesh e orientojnė shoqėrinė shqiptare nė shtegun e gabuar. Nuk dua tė pėrmend etiketimin qė i behet si njė "media oborri", as konkluzionin e "Freedom House" se TV-tė shqiptare janė "njė strukturė pronėsie e koncentruar e grupeve tė biznesit dhe shėrbyese e interesave tė caktuara tė biznesit tė pronarėve tė tyre."

Shikuar: 1190  | 
Postuar më: 10-01-2017 | Ora: 12:24:08
"Mė thuaj me kė ri tė them kush je", dhe Meta dihet kush ėshtė, nje burokrat me 1 milion njolla. De facto, Meta njihet si mik i vjetėr i Haradinajt, dhe s'dihet pse! Kur Ramushi bėnte luftė me shashka nė Parlamentin e Kosovės, dhe kur Perėndimi u lėkund e filloi tė mendonte se ndoshta pavaresia e Kosovės kishte qenė gabim, dhe kur nga ana tjetėr Beogradi festonte rėnimin e demokracisė kosovare nga Ramushi, shkoi nė Prishtinė si ndėrmjetės Ilir Meta, hėngri i piu me Ramushin, dhe fill pas asaj vizite, Ramushi e shtoi edhe mė shumė destruktivitetin.

Shikuar: 1280  | 
Postuar më: 09-01-2017 | Ora: 13:42:30
Kjo ėshtė arėsyeja pse Shqipėria nuk pranohet nė BE, pėrbėn njė barrė tė dyfishtė. U mendua se gjysma e ikur nė Perėndim do "zbutej" shpejt, dhe do "zbuste" edhe gjysmėn e mbetur nė vend, si kusht qė Shqipėria tė bėhej gati pėr BE, por s'po ndodh kėshtu. Ndėrsa gjysma e parė u "zbut" shpejt (u integrua nė Perėndim), nuk u parashikua fakti se gjysma e mbetur nė vend, me tru tė emigruar tashmė, s'kishte si "zbutej" vetė.

Shikuar: 1177  | 
Postuar më: 07-01-2017 | Ora: 22:15:10
Njė reagim i tepruar emocional popullorė (e shtetėrorė) i botės shqiptare pėr arrestimin e Ramush Haradinajt, njė shpėrthim kolektiv spontan qė tė sjell ndėrmend klithmat, ulėrimat e shkuljet e flokėve tė popujve islamikė nė protestat e tyre me duf e pasion kur ju cėnohet Profeti. Qetėsohuni njerėz, ne jemi (supozohet tė jemi) popull europian, mos distancohemi nga Europa, mjaft me kompleksin e dyshimit, plus qė Franca sot ėshtė aleati ynė perėndimorė, dhe ne po pėrpiqemi me mish e shpirt tė bėhemi pjesė e tė njėjtit komunitet shtetesh (BE).

Shikuar: 1121  | 
Postuar më: 06-01-2017 | Ora: 23:50:40
Duket se linja pro-ruse e Trump po inkurajon edhe ruso-filėt shqiptarė, tė vjetrit, nostalgjikėt, tė rinjtė, tė maskuarit, tė pamaskuarit. Interesant ėshtė fakti se nga bota shqiptare Trump ka ftuar nė inagurimin e tij njė filo-rus si vetja, Paēollin, i njohur pėr lidhjet e forta me Rusinė. Nė fakt, pėrzgjedhjet e Trump pėrbėjnė njė lloj testi pėr tė zbuluar filo-rusėt shqiptarė. Ka ftuar edhe Ramush Haradinajn, qė tani kuptohet pse prej vitesh destabilizon Kosovėn. Po jetojmė nė njė kohė "qyfyresh", shumė qė kanė bėrė "karrierė" si "patriotė e nacionalistė shqiptarė", tani po pėrqafojnė me shpejtėsi trumpo-rusizmin.

Shikuar: 1142  | 
Postuar më: 05-01-2017 | Ora: 21:24:55
Nga pikpamja formale ligjore, Serbia nuk ka patur eksklusivitet tė lėshonte mė 2004 njė vendim arresti pėr Haradinajn, sepse nė kėtė vit Kosova ka qenė njė shtet i pavarur, dhe Haradinaj s'ka bėrė "krime" nė Serbi, por nė Kosovė. A ėshtė vendimi nė fjalė fiktiv, pėr tė mbuluar diēka tjetėr? Kėto ditė do zbardhet e vėrteta, tė shohim ēfarė provash do prezantoj Serbia para drejtėsisė franceze pėr tė justifikuar arrestin dhe ekstradimin e pretenduar tė Haradinajt.

Shikuar: 1095  | 
Postuar më: 04-01-2017 | Ora: 11:18:57
Mė poshtė po pėrcjell konkluzionin e njė Psychic tė njohur nė Amerikėn e Veriun pėr jetėt e mėparshme tė Ilir Metės, Lulzim Bashės e Edi Ramės, dhe predikimin e saj pėr 2017-n. Pėr info, njė psychic ėshtė njė person qė shikon (lexon) jetėn e tė tjerėve pėrtej sensit normal, dhe predikon (parashikon) ēfarė ėshtė "shkruar" pėr ta.

Shikuar: 1149  | 
Postuar më: 02-01-2017 | Ora: 23:29:36
Ndoshta ėshtė njė rast i pashembullt nė historinė e civilizimit europian si njė popull i tėrė ka humbur sensin e qytetarisė. Njė komunitet nė shumicė dėrmuese me prirje tė hapur anti-ligjore (prirje kriminale). Mashtrues, hileqarė, tė pabesė, jo-njerėzorė, jo-korrekt, jo-seriozė, tė pacipė, tė pamoral... "pis milet".

Shikuar: 1610  |