Postuar më: 31-05-2017 | Ora: 03:35:36
Kėtė po mendoj kėto pak ditė nė Shqipėri, ēfarė duhet bėrė qė ky vend tė bėhet? E vetmja zgjidhje non-stop qė mė vjen nė kokė ėshtė t'i hyp avionit e tė kthehem mprapsht nė panik. Asgjė, askush s'mund te bėj kėtė vend mė. Shqipėria kurrė s'do bėhet si Europa, dhe ėshtė ky instikt (nuhatje) qė i bėn shqiptarėt "pėrtacė", sepse e shohin qė kjo punė s'bėhet mė.

Shikuar: 697  | 
Postuar më: 30-05-2017 | Ora: 05:13:31
Nė kuadėr tė rinovimit e moderimit, meqenėse kėshtu pretendon z. Basha, sim-bolet janė tejet domethėnėse. Nė kėtė aspekt, mbajtja e dy gishtave akoma ngjan me mbajtjen e grushtit tė komunistėve kur modifikuan partitė e tyre nė Lindje pas rėnies sė Murit tė Berlinit. Nėse ky simbol (dy gishtat) do mbetet, atėherė asgjė s'ka ndryshuar nė fakt, ēdo gjė ėshtė demagogji, e njėjta lojė e vjetėr fjalėsh.

Shikuar: 674  | 
Postuar më: 29-05-2017 | Ora: 01:29:53
Megjithėse kanė kaluar mė pak se njė vit nga vizita ime e fundit nė Shqipėri, gjėrat kėtė rradhė duket se kanė ndryshuar pėr keq. Me ē'duket, "ēadra" e ka bėrė tė veten tashmė, ka ngjallur "morrat" e sė ashtuquajturės "nėnklasė", grupimit tė popullsisė qė injoron rregullat, ligjet, e shtetin nė pėrgjithėsi, grupim qė nė Shqipėri pėrbėn rreth 25% tė popullsisė (nė vendet e zhvilluara 7-8%).

Shikuar: 664  | 
Postuar më: 23-05-2017 | Ora: 15:54:22
Situata ėshtė pėrtej absurdes nė Shqipėri, vendi ka ngecur nė pikė vdekje, korrupsioni e krimi organizuar bėjnė ligjin, destabiliteti ėshtė gjithmonė kėrcėnim. Tė vetmet opsione nė kėtė situatė mund tė jenė: (i) opsioni politik (njė koalicion qeveritar PS-PD pėr stabilitet afatgjatė); (ii) diktatura.

Shikuar: 754  | 
Postuar më: 22-05-2017 | Ora: 09:18:55
Tė gjitha vendet myslimane janė ose diktatura ose monarki, por asnjėra demokraci perėndimore. Edhe Shqipėria s'ka s'i bėn pėrjashtim nga ky rregull "kokėfortė". Ku nė Perėndim ndodh qė njė ēadėr tė bėj kryengritje pėr tre muaj, dhe tė rrėmbejė gjysmėn e qeverisė pa zgjedhje? Askund natyrisht! Sinqerisht nuk e di si Basha do ketė sy e faqe tė takoj liderėt perėndimorė pas kryengritjes alla-turke nė mes tė Europės???

Shikuar: 741  | 
Postuar më: 16-05-2017 | Ora: 22:08:59
Rama duhet falenderuar pėr rezistencėn e qėndresėn nė emėr tė shtetit shqiptar. Nėse ēadra do triumfonte, atėherė ēdo katėr vjet (4 muaj para zgjedhjeve) do ngrihej njė ēadėr e tillė para kryeministrisė. Njė precedent i tillė do gėrryente keqas demokracinė e shtetin shqiptar, do kompromentonte stabilitetin e vendit, dhe do sabotonte definitivisht anėtarėsimin e Shqipėrisė nė BE.

Shikuar: 1029  | 
Postuar më: 15-05-2017 | Ora: 18:49:17
Ēadra (e filozofia) jote lavire na ngeci Ilir Metėn president, veē dhjetra negativiteteve tė tjera. Tani, meqenėse Meta u bė "burrė" (bėn bllofin) e tha se ėshtė gati tė dorėhiqet nėse opozita e kushtėzon kėtė me hyrjen nė zgjedhje, atėhere bėju dhe ti "burrė" (jo barrė si deri tani). Kushtėzoje pjesmarrjen nė zgjedhje me dorėheqjen e Metės. Shqiptarėt do ta quajnė pėr nderė, plus do rregullosh imazhin fantazmė tė PD-sė.

Shikuar: 831  | 
Postuar më: 13-05-2017 | Ora: 10:19:44
Kur je larg Shqipėrisė dhe shikon turbullirat atje, natyrshėm mendon se tė paktėn pėr vete je rehat, larg rrėmujės. Por, kėtė rradhė ēuditėrisht s'ishte kjo ndjesi, pėrkundrazi, kishe njė dėshirė tė ē'frenuar tė jesh nė Shqipėri, pavarėsisht rrezikut. Pse? Sepse kėtė rradhė Shqipėria ėshtė nė udhėkryqin e saj mė tė madh historik, dhe me ē'duket, shpirti i saj i lashtė tė thith sado larg tė jesh.

Shikuar: 1088  | 
Postuar më: 12-05-2017 | Ora: 10:08:44
13 ėshtė numėr ters, uroj tė mos rezultoj kėshtu 13 maji pėr Bashėn. Policia tė bllokoj tarracat e ndėrtesave pėrreth, dritaret, kujdes nga dronat, apo dhe ndonjė helikopter pirrat. Lobi grek nė Amerikė funksionon si shtet brenda shtetit nė Greqi. Kanė ushtri tė tyre, flotė detare e ajrore (helikopteri qė transportonte Gramoz Pashkon nė Itali (korrik 2006) mund tė jetė asgjėsuar prej tyre pėr tė bllokuar ndonjė rrjedhje informacioni nga Pashko - Lexo gjithashtu nė kėtė link).

Shikuar: 1056  | 
Postuar më: 11-05-2017 | Ora: 20:23:06
Pas Vettingut Gjermania do sjell disa fabrika tė BMW nė Shqipėri. Vettingu pritet tė nxisė bum investimesh perėndimore nė vendin tonė. Drejtėsia e pavarur, dhe njė qeverisje pa korrupsion, garantuar nga Vettingu, kombinuar me krahun e lirė tė punės nė Shqipėri, janė faktorė qė do ndryshojnė faqen e vendit shpejt. E thėnė ndryshe, BE pritet tė aplikoj njė lloj "Plani Marshall" nė Shqipėri.

Shikuar: 1107  | 
Postuar më: 10-05-2017 | Ora: 00:12:48
Na lodhėn me bulevardin. Njė klasė politike e marrosur (fiksuar) pas bulevardit. Aty festojnė dėshtimet, aty sulmojnė njėri-tjetrin, aty kanė qeverinė (tani dhe opozitėn), aty vrasin (21 janar), aty ngrenė ēadra e guva, aty bėjnė ato pak investimet publike. Mjaft mė me bulevardin. Prisheni atė bulevard tė mallkuar se po merr nė qafė Tiranėn e Shqipėrinė. Bėjeni park a pėrrua. Hiqeni dhe qeverinė nga bulevardi, ēojeni nė Dajt, ose mė mirė, pas Dajtit...

Shikuar: 881  | 
Postuar më: 09-05-2017 | Ora: 00:08:03
Asnjė politikan nė Shqipėri s'ka qenė Ministėr Transporti, Ministėr i Brendshėm e Ministėr i Jashtėm brenda njė mandati qeverisės, si Basha. Basha ka qėndruar nė pushtet mė shumė se ēdo rival i tij. Pėr ēfarė republike tė "Re" e ka fjalėn zotėria, apo hajde futja muhabetit, "Re(n)publika" (ren-publikun) - njė format alla-shqiptar i fake-news tė Kremlinit nė Tiranė?!

Shikuar: 842  | 
Postuar më: 07-05-2017 | Ora: 22:21:34
Lazarati u konsolidua si kartelė kur Basha ishte ministėr i brendshėm, dhe kjo jo rastėsisht. Plantacioni i marijuanės nė Lazarat, pranė kufirit grek, nėnkuptonte se droga kishte atė destinacion. Ideja e krijimit tė Lazaratit ka qenė ndoshta ide greke, pėr tė furnizuar turistėt e shumtė perėndimorė atje. Greqia ka synuar ta pėrdor Shqipėrinė si "oborr tė pasėm" prodhim hashashi, por nga ana tjetėr, s'ka rreshtur sė demtuari imazhin e Shqipėrisė si vend trafikimi tė mariuanės.

Shikuar: 839  | 
Postuar më: 06-05-2017 | Ora: 11:20:36
E keni menduar ndonjėherė kėtė konfiguracion? Atėherė hapni sytė e veshėt mirė (shumė mirė), se pikėrisht kjo do ndodhė nė shtator tė kėtij viti, mos u habisni aspak. Me Metėn president tani, L$I do shtoj numrin e deputetėve tė saj, dhe pas zgjedhjeve, i vetmi kusht i LSI-sė pėr koalicion qeveritar me PS ose PD, do jete pikėrisht kushti nė titull, qė LSI tė marrė pozcionin e kryeministrit.

Shikuar: 747  | 
Postuar më: 05-05-2017 | Ora: 16:30:58
Pse i bėjnė gjėrat kaq trashė xhanėm, njėlloj siē vunė Ilir Metėn president, kur Gramozi, gjoja i bėri presion LSI-sė tė votonte presidentin, sikur kjo e fundit akoma s'na kishte vendosur ta pranonte apo jo kandidaturėn e Metės! Ē'lloqe pėr budallenjė! Pastaj e votuan Metėn si nė ilegalitet, pa pikė transparence, sikur po zgjidhnin bosin e "kartelės".

Shikuar: 892  | 
Postuar më: 04-05-2017 | Ora: 20:38:59
Tė rrojnė vetė ambasadorėt e SHBA e BE-sė qė e sollėn nė jetė, por fatkeqėsisht Vettingu u vra me thikė pas shpine nga ata qė vunė Metėn president. Turpi e harresa rėntė mbi ta. Shqipot prisnin qė Vettingu tė ndėshkonte tė parin Ilir Metėn, se atė kanė parė live nė TV duke bėrė korrupsion (videon e Priftit), por ndodhi 100% e kundėrta. E bėnė president. Atė ditė (27/4/2017) Vettingu vdiq - 27 prill mos ardhsh kurrė/ tani ai do na rrjepė edhe lėkurė.

Shikuar: 855  | 
Postuar më: 04-05-2017 | Ora: 11:04:04
Ka disa faqe "shqip" on-line qė agresivisht pėrhapin fake news, dhe megjithėse nė pamje tė parė duken si site "jetime", de facto menaxhohen nėn-rrogoz nga mbėshtetės fanatik tė kishės sė Janullatusit. Interesant ėshtė fakti qė ato suportojnė verbėrisht Ramėn!!! Nuk ėshtė e qartė, strategji pėr ta identifikuar Ramėn me grekėt, si kusht pėr ta dėmtuar, apo Rama me tė vėrtetė suportohet nė prapaskenė nga Janullatus?!

Shikuar: 772  | 
Postuar më: 02-05-2017 | Ora: 13:32:40
E ē'rėndesi ka tani ēadra, le tė rijė, madje tė ngrihen edhe ēadra tė tjera, tė bėhemi si gabelėt, se tė tillė shtet po bėjmė. Instalimi i kripto-kleptokratit Ilir Meta president ndryshon 100% filozofinė e vendit. Meta president sjell garanci e qetėsi pėr tė korruptuarit e tė gjitha ngjyrave (qė u trazuan "padrejtėsisht" nga Vettingu). Garanci pėr pronat, vilat e paratė e tyre tė paligjshme. Qė sot Shqipėria ėshtė zyrtarisht vendi ku korrupsioni ėshtė legalizuar, dhe Vettingu ėshtė thjesht njė gėnjeshtėr, mashtrim, fasadė, hoax...

Shikuar: 672  | 
Postuar më: 01-05-2017 | Ora: 21:22:36
"Ēudia mė e madhe zgjat tre ditė", por s'po ndodh kėshtu me "ēudinė Meta". "Ēudia Meta" do zgjasė, madje do determinoj rezultatin e zgjedhjeve tė qershorit, do ngrijė kreditimet e huaja nė vend, do kompromentoj ēėshtjen shqiptare nė rajon, do zvarris statusin e Shqipėrisė nė BE, do nxisė rishikimin e vizave nga BE, do sjell tėrheqje tė BE e SHBA nga angazhimi pėr Vettingun (indiferenca e tyre shihet qė tani). "Ēudia Meta" po i jep sens gjithashtu edhe ēadrės e bojkotit tė PD-s, etc.

Shikuar: 680  |