Kritika Letërsi

Prozë e Poezi

Biografia Ime ne dy Rreshta (esse)


Ėshtė kohė vjeshte. Ditė e kėndshme pėr rrugėtimin tonė tė rradhės. Nė qytetin tonė plot hir lindi njė brengė e re si shkėndi qė depėrton nė thellėsitė e zemrės sime... Dhe prap nga fillimi.... Nė mendjen e pishtarit ndriēues sjellet njė ide, njė qėllim ende i papėrfunduar pėr flamengon e thelluar nė notat e njė kėnge tė vjetėr spanjole. Harron ndjenja dashurinė e parė tė lindur nė iterenarin e brengave tė mia. Njė bised ende e papėrfunduar nė miksin e botės sė ideve. Linda pa mė pyetur, tha poeti, por unė pyetesha nga brenda nga njė botė e rrethuar me kapilar tė gjakut dhe jetės.

E etur nė errėsirėn e tretė tė botės sė dytė prap vrapoja si e marrė pas botės sė panjohur.Mendimi historik, njė revolucion i brendshėm nė simbiozėn e tregimit tė njė novelisti meksikan.... ...Gjethet e zverdhura tė vjeshtės mė trimėruan pėr ta vazhduar rigjallėrinė e ndjenjave dhe historinė e modusit jetė. Mė duket vetja sikur tė isha nė fazėn e parė tė njerėzimit, tė gjithė tė panjohur me egon time tė mbėshtjellur si sfidė pėr cdo kalimtar rrugės.Vėshtroja si e ēmendur cdo padrejtėsi nė botėn e re, njė gjendje kaosi nė mileniumin e ri. Gjenerata e koka kolas dhe e “sfingave franceze” nė mbėshtjellėsin e jashtėm biologjik.Trimėria e rradhės nė heroizmin e vjetėr, mė kujton si shigjetare drejtė cakut tė caktuar. Me shpjetėsinė e dritės po ndodhė cdo gjė, po me kėtė shpejtėsi lindi edhe dashuria ime e parė....Dita e parė nė shkollė... ...Koha ecte me mua sikur uji i njė ujėvareje botėrore, me tė ujitej cdo senzacion i frikshėm nė politikat e rradhės. Mendėsia e re ka filluar tė pjeket sikur njė fėmijė afėr enės sė gjuajtur nėnė.. Dita e dytė nė shkollė , shoqėria e parė.. ...Efekti sociologjik shprehej nė brendinė e fjalėve tė diturisė sė akumuluar.. Njerėzit pėrreth harronin cdo skaj tė historisė sė identitetit dhe shprehnin cdo fjalė nga goja e tyre e nemur... Socializimi i cdo brenge harrohej nė errėsirėn e mbrėmjes qė mė thėrret drejtė shtigjeve tė largėta.Kam filluar ta kuptoj histerinė e cdo fiaskoje frazeologjike nė botėn e re... Gjithmonė tentoj t`i kthehem vetes time, egos, fjalės, bukurisė, brendėsisė... Mė mirė vetė se me botėn plot djallėzi.... Ndarja e parė nga shoqėria... ... Zemra e egėrsuar thėrret pėr ndihmė nga tė vdekurit e lindur, nga tė gjallėt e vdekur nė pėshtjellimin e harmonizimit tim... Ambicia ime po fluturon drejtė lartėsive tė qiellit tė shtatė... E dyert e kėtij qielli nuk hapen dot me trokitjen time tė parė.... Besimi im nė Perėndinė... ... E privuar nga cdo gjė, si kafshė shitem nė tregun e ekonomisė sė lirė, kam tė drejtė tė shitem dhe jo tė shesė, kam tė drejtė amortizimi dhe jo akumulimi.... Politikat e reja po mė ndezin flakė ne vrullin tim pėr cdo cipė tė tokės sime.... Beteja ime e parė... ...Njė erė e kėndshme po mi ledhaton flokėt e mia tė bukura si flori...Nė kėtė tokė tė skuqur nga cdo histori e kaluar dhe e rrėshqitur nėn rrotėn e saj, po endem si njė shpėtuese e cdo zemre tė thyer...Tehu i kahėzuar i shpatės sė “Misurit” po me kthen nė identitetin tim.Kam filluar ta njoh veten time, unė jam ajo, ai, kjo, pafundėsia e fundme nė rreshjet e para tė dėborės...Fitorja ime e parė... ...Pėrfundoi sė rrahuri zemra e loqkės sime, ajo mė ledhatonte si hir dhe si fėmijė tė dendur e tė rritur me plot sakrificė...Transferimi nė botėn pafund...Hidhėrimi im i parė... ....Unė jam kjo pra, njė histori nė vetvete...Mund tė mė vėshtroni, ndėgjoni, dashuroni, ledhatoni.....Nuk do tė iki nga mėrgimi....Gjurmėve tė mia kalon cdo fjalė e dendur nga misteriet e shekullit XXI. Lavdia e historisė sime fshehet nė thyerjen e murit tė Berlinit, Zgjėrimin e Murit Kinez....Hidhėtia e jetės sime fshehet nė pushtimin e tokave tė liruara, ndėrtimin e mureve tė reja, izolimin e shoqėrive tė tėra, abuzimin e njė race tė caktuar.... Mos harro i dashuri im.... Ktheju Krijuesit qė tė gjejshė shpėtim dhe qetėsi.... Jashta Tij ėshtė shumė e vėshtirė cdo frymėmarje.... Pėrjetėsisht tė dua e dashura yte “Monika” ...

Nga Hamdi NUHIJU
KomentetThis item is closed, it's not possible to add new comments to it or to vote on it