Lulzim Basha bosi i Berishės nė agjenturėn serbe nė Shqipėri
Postuar më: 11-06-2013 | Ora: 14:23:25

Nga Vėzhguesi

Lulzim Basha mund tė ketė histori tė ngjashme rekrutimi me atė tė Enver Hoxhės. Ashtu si Enveri ai vjen nga Belgjika, vendi ku Federata Jugosllave e spiunazhit (UDB) ka patur akses tė gjerė (shėrbimi sekret jugosllav njihej zyrtarisht nė Francė, Belgjikė e Ēeki qė para luftės II Botėrore. Nė kėto tre vende ai vepronte me tė njėjtin status si shėrbimet sekrete vendase).


Sa ngjajnė...
Ashtu si Enveri, Basha vjen me pretendimin e gėnjeshtėrt se ka shkollim perėndimor (masteri nė ligj qė gjoja ka bėrė nė Belgjikė ėshtė i fallsifikuar). I pashėm e i gjatė si Enveri (shikoni sa ngjajnė - flitet se ėshtė i biri ilegal), Basha u ngjit nė majė tė politikės shqiptare sa hap e mbyll sytė, si Enveri.

Lulzim Basha ka lindur nė Tiranė mė 12/06/1974. Shkollėn e lartė duhet ta ketė pėrfunduar rreth viteve '97-'98, dhe qė atėherė ka punuar nė Kosovė deri nė janar tė vitit 2005, dhe pastaj ėshtė kthyer nė Shqipėri, ku ēuditėrisht menjėherė ka zėnė vend nė sferat mė tė larta tė PD-s, dhe nė vjeshtėn e 2005-s rezulton tė jetė Ministėr i Punėve Publike, Transportit dhe Telekomunikacionit nė qeverinė Berisha. Pra, nė janar ėshtė kthyer nė Shqipėri (plotėsisht anonim) dhe nė shtator bėhet ministėr - as Enver Hoxha s'ka patur tė tillė karrierė kozmike.

Emėrimi i Bashės si Ministėr i Transporit mund tė jetė rekomanduar direkt nga Beogradi pėr tė bėrė tė ashtuquajturėn "Rrugė e kombit", zyrtarisht "Rruga 7" qė lidh Serbinė (Doljevac) me Portin e Lezhės, port sot nėn pronėsinė e Damir Fazlliē (Serbia prej mė shumė se 100 vjetėsh ka kėrkuar (ndėrkombėtarisht) tė pronėsonte portin e Shėngjinit, si dalje nė Adriatik, kėrkesė qė iu permbush pas 100 vjetėsh falė Berishės e Bashės).

* * *

Menjėherė pas luftės nė Kosovė, Basha u hodh me "parashutė" nga serbėt nė Prishtinė, ku siē dihet (veē informacionit sekret dhėnė serbėve) katranosi dhe dosjet e luftėtarėve tė UĒK-s, pasoja qė ata i vuajnė edhe sot (kėto ditė ata po bėjnė njė grevė urie nė Prishtinė - ndoshta do ishte mė mirė ta bėnin para rezidencės sė Bashės nė Tiranė).

Basha mund tė jetė mė i rėndėsishėm se Berisha nė shėrbimin sekret serb, dhe mbase bosi i tij nė prapaskenė. Nėse do observohet historia e marrėdhėnieve mes tyre, nga 2005 e kėtej, rezulton pikėrisht kjo hirearki. Basha solli Fazlliēin nė Shqipėri, Basha e bėri Argitėn "milionere" me dollarė (nga UDB) nė Kosovė, Basha ndėrtoi "Rrugėn 7", Basha komandoi operacionin e 21 janarit nė Tiranė, etc.

Gjatė gjithė kėtyre viteve Basha ėshtė mbrojtur nga Berisha mė shume se ēdo kush tjetėr (ashtu si vartėsi mbron bosin). Gjyqtarė tė lartė e prokurorė tė pėrgjithshėm janė shkarkuar/emėruar pėr tė mėnjanuar ndėshkimin e Bashės. Por jo vetėm kaq. Bashės ju dha nė Tiranė njė mandat kryebashkiaku botėrisht i fallsifikuar, si kurrė nė ndonjė histori zgjedhjesh nė botė, thjesht e vetėm qė njė agjent tjetėr serb tė trashėgoj politikisht atė paraardhėsin (Berishėn).

Kėto ditė ai vijon njė fushatė tė ēuditshme zgjedhjesh, jo nė favor tė Berishės nė ikje, por pėr kryetar tė PD-s. Nė kėtė vazhdė janė gjithashtu edhe ca tituj fiktivė "qytetarė nderi" (tė rekomanduar nga UDB) qė disa bashki nė Kosovė po i japin atij, se gjoja ka suport mbarė shqiptarė. Lufta e vėrtetė e Bashes sot ėshtė kundėr Jozefinės qė ka suport katolik europian nga "European People's Party" (EPP), ndryshe nga Basha me mė shumė suport sllav.

* * *

Ju kujtohet njė dokument shitje shtėpie nė Belgjikė mė 2001, ku ai pretendonte tė ishte shtetas amerikan, me pasaportė amerikane? Pasaporta rezultoi e fallsifikuar (lėshuar nga shėrbimi sekret serb).
Sot definitivisht mund tė thuhet se Bashe ėshtė 007 serb post-Berishė nė Shqipėri...

Nga Vėzhguesi

Më: 11-06-2013 | Ora: 14:23:25 | Shikuar: 7305 |  

     
 1. Postuar nga meda 
  11-06-2013 - 15:46:01 -

  Kush e ftoi Tadiqin ne Shqiperi, Basha a po jo!
  Qudi qe nuk po e dini kete... dhe shum gjera dhe ndodhi tjera! ! !

     
 1. Postuar nga LLAPI 
  11-06-2013 - 16:46:39 -

  KY SHKRIM ESHTE PREGADITUR DHE PAGUAR NGA SHIK-U I SHQIPERISĖ ,UDBA E SERBISĖ DHE QARQET GREKE .KJO ESHTE SHKOLLĖ VJEN NGA KETO SHERBIME QE TE MBAJ POPULLIN SHQIPTAR TE SUNDUAR NGA QARQET ANTI KOMBTARE SI NANO,RAMA,RUQI E SHUME TE TJER QE JANE PJELL E PARTISĖ SE PUNES SE SHQIPERISĖ QE MOS TE VJENĖ DERI TE BASHKIMI I TROJEVE ETNIKE SHQIPTARE.RRNOFT POPULLI SHQIPTAR NE TE GJITHA TROJET SHQIPTARE DHE JASHTĖ TROJEVE!

     
 1. Postuar nga beni 
  12-06-2013 - 02:33:41 -

  Keto jane shkrime pa asnje vlere, pasi jane pa autore, pa argumente dhe kane ose prapavije politike ose dashakeqje ndaj personave. Zoti na ruajt se mos jane dhe nga greket apo serbet, qe mund te kene mercenare te paguar ketu tek ne. Zoterinj, mos perēani kombin shqiptar per interesa meskine personale apo partiake! Per askend, qe nga Sali Berisha deri tek Edi Rama. Ruani shqiptarine! Tjeter gje shqiptaria e tjeter gje interesat e vogla personale apo te grupit. Faleminderit.

     
 1. Postuar nga Nexhmedini 
  22-07-2013 - 05:06:44 -

  Basha nuk e beri hapjen e fushates parazgjedhore me "Hymnin"e kallashnikoveve dhe as e ka shpallur Kallashnikovin serb Bregovic qytetatr nderi te Tiranes duke ia dhe qelesin e "Pronesisie" se ketij qyteti.
  Po ashtu ankush nga demokratet e shqiperise nuk e paten thene asnjehere se Kosova i takon Serbise dhe me te le te mirren vetem serbet, kurse Nanua dhe Rama e kane thene kete.
  Pastaj ju ore te mjere rrugene e kombit po trajtoni si lidhje mes Serbise dhe Shengjinit. TURP. Kjo rruge eshte e disajnuar vetem per shqipetater.Ka qene ide e Ibrahim Rugoves kjo dhe jo e Thaqit e as Majkos.
  Kthjelluni ore anti kombetar dhe thirreni mendjen te gjykoj pozitivisht.

  Pas Rugoves dhe Berishes lider tjeter tek shqipetaret nuk do te ket.
  Ka per te pasur vetem matrapaze dhe bisnesmen politik.

     
 1. Postuar nga reziii 
  22-07-2013 - 09:28:50 -

  Shkollimin, Basha e ka kryer ne Hollande. Spiun pa shkolle, nuk besoj do punesonte njeri. I bukur eshte sa te duash, por mos kaloni ne autoresi prinderore qe nuk I takojne askujt, sepse indirekt fyeni dike. Ai eshte aty ku eshte, se eshte I zoti. Askush s'ju detyron ta pelqeni.

     
 1. Postuar nga bato 
  22-07-2013 - 11:18:53 -

  Edhe sikur te mos besojme a
  sgje nga ato qe shkruhen per Bashen nga autori i artikullit, fakti qe ai beri nje ****riere rrufe, brenda 5-6 muajve nga futja ne KOP-in e famshem, pergojosjet per abuzim me rrugen e Kombit, vrasjet e 21 janarit, dhe mbi te gjitha skandali i kutive ne votimin bashkiak 2011, tregojne se shume i dyshimte eshte si individ.

     
 1. Postuar nga robin hud 
  24-07-2013 - 02:21:32 -

  sheme artikull perqares e manipulativ marre tju vi pa asnje prove por vetem nje imagjinate e felliqur e kesaj gazete te poshter marrrrrrreeeeeeeeeeeeeeeeeee

     
 1. Postuar nga AZEM GALICA 
  24-07-2013 - 04:55:51 -

  SPIFJE TE GRAMOS RRUQIT DHE ENVERISTAVE TE TJER KUNDER LULZIM BASHES SJU KALON KJO

     
 1. Postuar nga Patrioti 
  24-07-2013 - 09:32:59 -

  A e degjuat Lul Bashen ne fushate per zgjedhje te kryetarit te PD. Ai tha: Ne do te ngrejme me lart idealet e PD se Gramoz Pashkos. Po i biri kujt ishte Gramozi(ndjese paste bashke me djalin e tij)? Ai ishte bir i Josif Pashkos prokurorit te diktatures komuniste i cili bashke ne prokurorin ushtarak Nevzat Hasnedari denuan antikomuniste me pushkatime e varje me qindra.Vete TVSH shteterore dha nje emision per "sabotatoret" e Kenetes se Maliqit ku keta te dy denuan me varje 4 veta(njeri prej tyre Ing.Sulo Klosi) dhe 8 me pushkatim(midis tyre Beqir Cela). Kjo ndodhi ne vitin 1951.
  Ky eshte diversioni I Ramiz Alise qe mori ne dore idealet e demokrateve te vertete. Lexoni tek gazeta Kritika Artikullin " Kryengritja e spiuneve. arkiva" e do te shikoni se sa informatore sigurimi jane ne krye te PD. suicide

     
 1. Postuar nga Nike Merturi 
  25-07-2013 - 09:13:24 -

  Mjaftojne 2 rreshtat e pare te keti shkrimi per te kuptuar se gjithēka eshte genjeshter e trashe. Qysh tek emri i autorit "Vezhguesi",qe do te thot nje shkrim i kurrkuj,dhe me pas thuehet se,Basha na erdhi nga Belgjika,si Enveri. Dihet se Basha ishte student ne Holande ku dhe kreu dhe studimet e larta,ndersa Enveri ishte ne Belgjike ne sherbimin diplomatik te Mreterise se Ahmet Zogut.Nuk po e zgjati me shume,eshte vetem humbje kohe te merresh me shkrime te tilla te tipit punisto-socialist te Zerit te Popullit.

     
 1. Postuar nga Vezhguesi 
  25-07-2013 - 10:24:51 -

  Shkrimi ka nje gabim ne lidhje me vendin ku Basha pretendon se ka bere Masterin. Nuk eshte Belgjika, por Holanda. Gjithashtu dhe shtepia qe Basha ka shitur eshte ne Holande, jo ne Belgjike.
  Ne nje shkrim te vjeter (22 mars 2006) e kam pasqyruar qarte "specializimin" e Bashes ne Hollande (mund te lexoni ketu: http://gazetakritika.net/arkiva/rubrika/Basha.html ).

     
 1. Postuar nga Sali Serbi 
  26-07-2013 - 15:48:18 -

  Shkrim pervers: si mund te barazohet nje plehre qe ka qelbur vendin me nje gjigand.

     
 1. Postuar nga tom 
  27-07-2013 - 01:33:05 -

  Krahasimin me Enverin nuk e di se perse e beni....doni te ngrini Bashen apo ulni Enverin, po ku krahasohen keta dy emra....ndersa Basha bos i berishes, nuk ben vaki, e kunderta edhe mundet...

     
 1. Postuar nga tom 
  27-07-2013 - 01:34:19 -

  Bravo Sali Serbi...

     
 1. Postuar nga Besim 
  16-01-2014 - 17:30:56 -

  TURP te keni. Mos doni te thoni se edhe Atifete Jahjagen e solli UDB. Ju kisha lutur vetem nji argument silleni, po smundeni se ska. Shifeni cfare shisofreni, Lulzim bashen thote e sollen me parashute, pa sille nje foto nese je aq i sigurt mor Zotri. Nje pyetje jeni ju te stafit UDB apo Basha.

     
 1. Postuar nga TONI 
  10-07-2014 - 20:39:53 -

  Ju lutem shume keta kosovaret mos i lejoni te komentojne se pervec se kane nje gjuhe shqipe te tjetersuar,kane dhe nje frymezim antishqiptar te mbushur me nuanca te frikshme injorance.
  Ne gjuhen shqipe egzistojne te dyja germat " C " dhe "Q".
  Mesoni gjuhen shqipe se na e merzitet fare.
  Per kete ja dime per nder dy agjenteve serb "2B" qe na ndertuan rrugen e kombit dhe ju hapen rruget juve per tna bastarduar shqiperine tone te bukur.
  KTHEHUNI ANDEJ NGA KENI ARDHUR SEPSE NUK JU DUAM!!


This item is closed, it's not possible to add new comments to it or to vote on it

« ParaTjetra »