Vijon zbatimi vullnetar i Vettingut: PD tėrhiqet nga zgjedhjet
Postuar më: 10-03-2017 | Ora: 21:33:18

Nga Vėzhguesi

Njė lajm i mirė nga Shqipėria, veē gjyqėsorit tani Vettingu shtrihet edhe nė politikė. Sot njoftohej se 20 parti nuk janė regjistruar vullnetarisht pėr zgjedhjet e 18 qershorit, duke nėnkuptuar se s'mund tė kalojnė filtrin e Vettingut. Mes tyre edhe PD nėnkupton kriminalizim (duket se Basha ka kuptuar mė nė fund se partia qė Berisha i vodhi Eduard Selamit, duhet transformuar e modifikuar pėr tė mbijetuar).

20170310-vetting.jpg
Lajm i mirė gjithashtu ėshtė, se, largimi i kėtyre partive, 3 muaj para zgjedhjeve, bėhet nė momentin mė perfekt tė mundshėm, sepse krijon kohė tė mjaftueshme pėr promovimin dhe organizimin e partive dhe aleancave tė reja pėr tė dalė nė zgjedhjet e 18 qershorit.

Nėpėrmjet kėtij hapi historik, Shqipėria bėhet ndėr vendet e para nė rajon qė i pėrgjigjet frymės sė ditės nė Europė, tė braktisjes sė tė ashtuquajturave parti tradicionale (super-tė-korruptuara tashmė), dhe krijimit (sa mė shpejt) tė forcave politike tė reja (me njerėz tė ndershėm), si kusht pėr tė mbyllur tranzicionin e gjatė shqiptar, dhe shpejtuar anėtarėsimin nė BE.

Urojmė qė ky proces vetė-filtėrimi, qė ka nxitur Vettingu, tė shtrihet edhe nė eleminimin e 200 partive tė mbetura nė Shqipėri.

Më: 10-03-2017 | Ora: 21:33:18 | Shikuar: 767 |  


This item is closed, it's not possible to add new comments to it or to vote on it

« ParaTjetra »