Zgjedhjet i fiton L$I - Nė shtator, Monika kryeministre, Meta president
Postuar më: 06-05-2017 | Ora: 11:20:36

Nga Vėzhguesi

E keni menduar ndonjėherė kėtė konfiguracion? Atėherė hapni sytė e veshėt mirė (shumė mirė), se pikėrisht kjo do ndodhė nė shtator tė kėtij viti, mos u habisni aspak. Me Metėn president tani, L$I do shtoj numrin e deputetėve tė saj, dhe pas zgjedhjeve, i vetmi kusht i LSI-sė pėr koalicion qeveritar me PS ose PD, do jete pikėrisht kushti nė titull, qė LSI tė marrė pozcionin e kryeministrit.

Nėn klimėn e ashpėr politike qė po zhvillohen kėto zgjedhje, si PS ashtu dhe PD do pranojnė kushtin e LSI-sė, thjesht e vetėm qė kundershtarėt tė mos marrin pushtetin.

E gjithė kjo do ngjaj me atė shprehjen klasike tė fėmijėve: "kur dy zihen, fiton i treti". Lufta e ashpėr pa llogjikė njerėzore (por me sens bagėtish) mes PS e PD do sjell pikėrisht kėtė skenar, jo dyshime pėr kėtė. Ky konfiguracion do ishte ideal jo vetėm pėr fqinjėt, por edhe pėr Rusinė.

Njė Shqipėri me Monikėn kryeministre, e Metėn president do ishte padyshim njė Ferr i plotė (100% Ferr), jo gjysėm Ferr si sot, vetėm me Metėn president. Por mė mirė kėshtu, shqiptarėt do jenė edhe pėr sė gjalli nė vendin e duhur, sepse me ē'duket atė meritojnė...

Më: 06-05-2017 | Ora: 11:20:36 | Shikuar: 747 |  


This item is closed, it's not possible to add new comments to it or to vote on it

« ParaTjetra »