Legalizoni marijuanėn t'ja ''vidhni'' turistėt Greqisė
Postuar më: 07-05-2017 | Ora: 22:21:34

Nga Vėzhguesi

Lazarati u konsolidua si kartelė kur Basha ishte ministėr i brendshėm, dhe kjo jo rastėsisht. Plantacioni i marijuanės nė Lazarat, pranė kufirit grek, nėnkuptonte se droga kishte atė destinacion. Ideja e krijimit tė Lazaratit ka qenė ndoshta ide greke, pėr tė furnizuar turistėt e shumtė perėndimorė atje. Greqia ka synuar ta pėrdor Shqipėrinė si "oborr tė pasėm" prodhim hashashi, por nga ana tjetėr, s'ka rreshtur sė demtuari imazhin e Shqipėrisė si vend trafikimi tė mariuanės.

20170507-mariuana.jpg
Disa muaj mė parė mariuana u legalizua edhe nė Izrael, ndėrkohė qė disa shtete nė SHBA e kanė legalizuar tashmė, dhe po shohin bum nė kesh (para). Njė muaj mė parė e legalizoi dhe Kanadaja.

Problemi mė i madh i Shqipėrisė ėshtė mungesa e keshit (parave), gjė qė ka krijuar miliona emigrantė, dhe miliona tė papunė nė vend. Ēdo klasė politike supozohet tė ndėrtojė strategji pėr tė krijuar sa mė shumė kesh pėr vendin, por fatkeqėsisht, klasa politike shqiptare ka ndėrtuar strategji tė prodhoj kesh vetėm pėr vete, duke u vėnė ne funksion tė kartelave kriminale tė fqinjėve.

Ndoshta ky shkrim s'ka ndonjė vlerė pėr ta, por gjithsesi duhet thėnė (meqenėse ėshtė fushatė elektorale, dhe me kėtė fitohen zgjedhjet), se mariuna do filloj tė legalizohet nė Ballkan, por s'do ishte keq qė Shqipėria t'i paraprinte kėtij procesi, sepse mariuna sjell turistė te huaj, shumė kesh pėr vendin, dhe sot turistėt janė "gati" nė Greqi. Ideja ėshtė kėtu, sa dėrgohet mariuana ilegalisht nė Greqi, tė bėhet e kundėrta, tė legalizohet kėtu, dhe turistėt perėndimor vijnė vetė nė Shqipėri.

Më: 07-05-2017 | Ora: 22:21:34 | Shikuar: 839 |  


This item is closed, it's not possible to add new comments to it or to vote on it

« ParaTjetra »