Shqipėria vendi ku shqiptarėt jetojnė mė keq, e mė tė diskriminuarit
Postuar më: 18-06-2017 | Ora: 04:39:15

Nga Vėzhguesi

Edhe nė territoret e pushtuara shqiptarėt jetojnė mė mirė se nė Shqipėri, pa diskutuar shqiptarėt e emigruar nė Perėndim qė janė si nata me ditėn me ta, fjalė pėr fjalė kėshtu. Shqiptarėt nė Shqipėri nuk janė thjesht mė tė varfėrit nė botėn shqiptare, por edhe mė tė prapambeturit, mė tė keqtrajtuarit, mė tė mėpėrkėmburit, me minimumin e tė drejtave tė njeriut.

Kur vjen nga Perėndimi e viziton Shqipėrinė e ndjen nė ēdo hap kėtė, jo thjesht prapambetjen e mizerjen, por edhe shtypjen e padrejtėsinė qė rėndon mbi vendasit. Sidomos nė ditėt e javėt e para tė qėndrimit nė Shqipėri, kur krahasimi me vendin nga vjen eshte akoma konkret, kjo konstatohet dhimbshėm.

Nuk po flas thjesht pėr kėtė qeveri, jo aspak, por pėr konceptin e qeverisjes qė ekziston pėrgjithėsisht nė Shqipėri, pėr natyrėn represive tė shtetit etnik shqiptar kundėr qytetarėve tė tij shqiptarė etnikė, gjithashtu.

20170618-li_sta2.jpg

Mes miliona shembujve, shikoni p.sh., ne kėtė foto janė listat e votuesve tė njė njėsie tė gjendjes civile nė Tiranė pėr zgjedhjet e 25 qershorit. Nga dyshemeja nė tavan, pėr gjatė gjithė korridoreve tė asaj njėsie, korridore pa dritė (nė errėsirė), nė tė dyja anėt e mureve, pėr disa dhjetra metėr gjatėsi, ishin vėnė kėto lista me dhjetramijra emra!
Kjo s'ėshtė thjesht fasada e poshtėrimit tė qytetarėve, kjo ėshtė fasada e Shqipėrisė. Dhe kėta thonė se duan rikthimin e territoreve tė pushtuara. Per ēfarė, t'ju shtypni kokėn dhe atyre?

Më: 18-06-2017 | Ora: 04:39:15 | Shikuar: 2208 |  


This item is closed, it's not possible to add new comments to it or to vote on it

« ParaTjetra »