Nėse koalicion Rama-Basha, $50 miliardė kreditime qė 4 vitet e para
Postuar më: 19-06-2017 | Ora: 10:51:45

Nga Vėzhguesi

Shqipėria ėshtė nė prag tė zhvillimeve gjigande, qė do i ndryshojnė faqen vendit si kurrė nė qindra vjet. Por, kėrkohen garanci politike, mbi tė gjitha stabilitet afatgjatė nė qeverisje. Vendi ėshtė shumė keq, ėshtė turpi i Europės, dhe natyrisht kjo situatė s'mund tė tolerohet mė. Ėshtė jo thjesht ēėshtje imazhi (edhe pėr BE-nė), por ka tė bėjė edhe me egzistencencėn e vetė BE-sė (mos harrojmė se nė qendėr tė BREXIT ishte Shqipėria skandaloze).

20170619-hope.jpg
Bėhet fjalė pėr njė mega-paketė prej rreth 100 miliardė dollarė qė mund t'i jipen vendit si kredi afatgjatė pėr njė periudhė dhjetėvjeēare. Nėse Rama-Basha do qeverisin sė bashku, paketa ėshtė thuajse e garantuar, dhe, nėse qeverisja e tyre do karakterizohet nga ndershmėria, atėherė 50 miliardė dollarė mund tė kreditohen qė nė katėr vjetėt e parė tė bashkė-qeverisjes sė tyre.

Pėrndryshe, vendi do vihet nė pritje tejet-tė-gjatė, ndoshta 30 vjet. BE s'mund tė rrezikoj egzistencėn e vet pėr shkak tė anėtarėsimit tė Shqipėrisė hale. Fenomeni BREXIT do prodhonte zinxhir largimesh tė tjera nga Unioni pėr kėtė.
Ėshtė koha pėr njė fokus (ndėrgjegjėsim) tė gjėrė kombėtarė historik, si nga qytetarėt ashtu dhe nga PS e PD.

Më: 19-06-2017 | Ora: 10:51:45 | Shikuar: 2132 |  


This item is closed, it's not possible to add new comments to it or to vote on it

« ParaTjetra »