Katër Opsionet e Statusit të Kosovës

Nga : Edona Hajrullahu dhe Nue Nikolla
Statusi i ardhshëm i Kosovës, gjatë periudhës së fundit është bërë një ndër temat më të biseduara në diplomacinë ndërkombëtare. “Statusi” është një term i cili përmendet gjithkund dhe nga gjithkush, duke filluar nga personalitetet elitë të qeverisë e deri te të gjitha shtresat e tjera të shoqërisë sonë.

Deri Kur Do tė Jemi Subjekte tė Nėnshtrimit?

Nga "Djemte"
Ēėshtjet e stabilizimit tė shtetit shqiptar nuk kanė nevojė tė trajtohen si ēėshtje tė panjohura. Duhet tė pranojmė se ne nuk kemi shtet, por vetėm disa banditė, tė cilėt, edhe nė kėtė atmosferė zgjedhjesh e shkatėrrojnė pėrditė Shqipėrinė duke vazhduar krimet e tyre.

Skema e Re e Vjedhjes

Nga Plator NESTURI
Nėse deri pak kohė mė parė, ndėrsa kriza politike po kapte kulmet e saj, opozita shprehte shprehte shqetėsimin e drejtė pėr rrezikun e manipulimit tė rezultateve tė zgjedhjeve nėpėrmjet certifikatave false, nė sfond paraqitet njė formulė e re pėr devijimin e vullnetit tė zgjedhėsve nėpėrmjet votės.

Apolineri per Konicen

Nga Astrit Lulushi, SHBA

Me dy fytyresine e tij, Janus, Janari, kjo Perendi romake, perfaqesonte diellin dhe henen. Ai simbolizonte kalimin nga nje vit ne tjetrin, nga e kaluara ne te ardhmen. Midis dy vizioneve, ai ishte perfaqesues i ndermjetem midis dy boteve, barbarise dhe qyteterimit.

Ndeshkimi i Berishes dhe «Kollovari» Sali

Nga Armand Cela, jurist
Kam ndjekur me vemendje gjithe luften kunder Prokurorit te Pergjithshem ne Shqiperi. Si shqiptar jam ndjere shume keq kur kam degjuar lumin e akuzave, shpifjeve dhe fyerjeve qe kishin vetem nje autor. Autori i tyre, i quajtur Sali Vicitoli, fantazonte naten, i krijonte ne mengjes dhe i ekzekutonte se bashku me zagaret e tij, te cilet nuk dijne te bejne pune tjeter, vecse ti tregojne shefit te tyre se ata behen edhe kamikaze nese ai ua kerkon nje gje te tille.

Duke Lexuar Faik Konicėn

Nga Linda
Nė kohėt e turbullta qė jetojmė, ne shqiptarėt, kemi nevojė edhe pėr udhėheqės shpirtėror, pėr tė na qetėsuar shpirtin. Dikur shqiptarėt i ktheheshin tė kaluarės, duke evokuar traditat, patriotizmin. Po kėshtu shkrimtarėt kultivonin romantizmin dhe pėrshkruanin bukuritė e Shqipėrisė.

Dita Nderkombetare e Persekutimit te Hebrejve!

Nga Paul Tedeschini

Data 27 janar asht dita perkujtimore e persekutimit e hebrejve ose e quejtun ndryshe dita “SHOAH”. Persekutimi i nji njeriu, i nji grupi apo i nji populli, jo per shkak te nji faji te kryem, por vetem per faktin e nji perkatesie, asht konstatue mjerisht shpesh gjate historise se njerzimit.

Perse Qendron i Stepur Kryeprokurori?

Nga Gent
Presidenti dhe gjykata kushtetuese morren vendime qe e nxorren anti-ligjor komisionin dhe veprimtarine e tij, me te cilat Saliu i'u kundervu kryeprokurorit. Ishte e natyreshme qe kryeprokurori, mbas kesaj,si person juridik dhe si individ duhet te bente akt-padi kundrejt Saliut per demin qe i'u shkaktua institucionit te prokurorise dhe familjes se vet.

Shkėmbim Grushtesh nė Tropojė pėr Nipin e Sali Berishės

Nga Fatime Kulli

Torra” e Aleksandėr Biberajt, “dhuratė” pėr Sali Berishėn. Kandidati pėr kreun e bashkisė Tropojė, nipi i Sali Berishės Grushte dhe shqelma nė mbledhjen e kryesisė sė Partisė Demokratike nė Tropojė.
1.
Sipas burimeve tė besuara tė degės sė Partisė Demokratike nė Tropojė, mėsojmė, se me datėn 24 janar u mblodh

«Menaxheri» Olldashi, dhe Policėt qė Nuk Kanė Marrė Ende Rrogėn...

Nga Kimet Morina

Suksesi i fundit qė Sokol Olldashi arriti nė detyrėn e ish ministrit tė Brendshėm ishte mosdhėnia e pagave pėr policėt, njė gjė qė nuk u arrit tė bėhej as nė pikun e trazirave mė tė rėnda qė ka kaluar nė kėtė periudhe tranzicioni, as nė 1992, as nė 1997...

A Duhet te Fitoje PD me Ate Kanditature si Lorenc Luka?

Nga "shkodrani ne mergim"

Mora vesh se kanditatura per kryetar bashkie eshte Lorenc Luka (Loli i ndermarjes metalike). PD a don me fitue ne Shkoder apo don me humbe ne shkoder me kete kanditature. Kush eshte Lorenc Luka ne rradhe te pare? (besoj se te gjithe e njohin ne Shkoder) Cfare aftesish ka ai si person (me ate shkolle juridiku qe ai e ka marre, qe e dime te gjithe se si e ka marre)?

Pėrballja me tė Vėrtetėn

Nga Besnik Kryeziu

Pakoja e tė dėrguarit Special tė Kombeve tė Bashkuara z.Ahtisarit, pas shumė shtyrjeve e vonesave mė nė fund do tė arrijė nė Prishtinė. Nėse gjėrat do tė rrjedhin sipas logjikės normale kjo pako do tė duhej tė mbyllte dilema e jo tė hapte. Duhej tė mbyllte konflikte e jo tė hapte konflikte. Ne si qytetarė dimė pak, shumė pak, se pėr ēka ėshtė biseduar nė

KESH kėrkon «Thembrėn e Akilit»

Nga Albert VATAJ

Krizės sė rėndė energjetike, sė cilės ka gjasa t’i bėjė derman edhe kėsaj here vetėm Zoti, si pėr qesėndi kanė ardhur t’i bėjnė karshillėk novacionet dhe idetė revolucionare qė gėlojnė nė mendjet e ndritura tė “dikasterit tė territ”. Korporata Elektroenergjetike me tėrėsinė e ideve qė hedh nė tregun “qirindritės” ėshtė kthyer nė njė laborator eksperimental.

A Thue Mund ta Kalojne Kosovart «Provimin»?

Nga Paul Tedeschini

Sadoqe Shqipnia sa e sa here gjate 2000 vjetve asht kene pushtue prej t’huejsh, asnjeri deri m’sot nuk ka pase guximin me thane se ajo nuk asht toke shqiptare. Po Kosova a asht toke shqiptare? Serbt thone Jo! Kosova nuk asht toke shqiptare, por asht toke serbe. Serbt pohojne se “…ne Kosoven serbe Turkia pat prł shqiptar te kethyem

Rezultatet e Zgjedhjeve nė Serbi tė Pritshme pėr Shqiptarėt

Nga Linda

Siē u pa, nga rezultati i zgjedhjeve, nė Serbi fitoi Partia ultranacionaliste e Sheshelit. Fitorja e saj ėshtė e logjikshme, pėrsa kohė pėr Serbinė ėshtė shtruar ēėshtja nacionale, e rrudhjes sė saj. Vetė fakti qė kjo Parti mbronte idenė e mosshkėputjes sė Kosovės, natyrshėm tregon qė ajo do tė pėrkrahej nė zgjedhje si nga serbėt e Kosovės dhe nga popullsia serbe nė pėrgjithėsi, e cila ėshtė ushqyer me frymėn se Kosova ėshtė djepi i Serbisė.
«Para | 1 | 2 | 3 | ...| 141 | 142 | 143 | Tjetra»