Nėn Trump trumpetat e luftės III

Z. Trump ėshtė angazhuar tė largoj Amerikėn nga bota, nga roli (siē ai e quajti nė fushatė elektorale) i "policit ndėrkombėtar", terminologji, qė ne shqiptarėve na sjell ndėrmend etiketimin qė Enver Hoxha i bėnte Amerikės, si "xhandar ndėrkombėtar". Kjo nuk ėshtė e re pėr Amerikėn, pėrkundrazi, shumė e vjetėr. Zė fill me themeluesit e saj, tė cilėt nė testamentin e tyre, u kėrkonin amerikanėve (gjeneratave tė ardhshme) tė mos pėrziheshin me botėn, tė qėndronin larg Europės.

Ndėshkimi i vetėm pėr politikanėt shqiptarė, edhe ata jetojnė nė Shqipėri

Pėr aq kohė sa jetojnė atje, janė njėlloj tė ndėshkuar si tė tjerėt atje. Sado qė tė izolohen nė lagje tė veēanta apo tė rrethohen me avllira tė larta (si ne komplekset e tyre nė plazh e gjetkė, qė, ngjajnė si dy pika uji me bllokun e dikurshėm), ata, ashtu si turma, thithin tė njėjtin ajėr tė ndotur me pluhra e fekale, dhe jetojnė mes plehrave e erės se tyre mbytese.

Tigri Exxonmobil dhe Arusha Ruse

Nga Frank Shkreli

Me anė tė njė deklarate tė marten nė mengjes, Presidenti i zgjedhur amerikan, Z. Donald Trump njoftoi se, pas intervistave tė disa kandidatėve, kishte vendosur qė mė nė fund tė emėronte kreun e firmės ExxonMobil Rex Tillerson nė postin e Sekretarit tė Shtetit, si kryedipolomati i Shteteve tė Bashkuara, detyra e tretė mė me rėndėsi nė nė administratėn amerikane, pas Presdientit dhe Zėvėndės Presidentit.

PISA: Nė javė debat - ĒKA mė pastaj?

Nga Besim Gollopeni

Ndėr vite nė shoqėrinė kosovare ėshtė ndėrtuar njė kulturė njė javore e diskutimit publik pėr tema tė cilat e atakojnė atė. Pavarėsisht rėndėsisė tė temės qė ka, debati zgjat njė javė dhe mė pastaj, askush nuk merret me kėrkimin e pėrgjegjėsisė apo llogaridhėnies. Nė anėn tjetėr, nga akter tė ndryshėm me qėllim apo pa qėllim kamuflohet aq shumė pėr tema tė caktuara aq sa, tė mbushet mendja se ky popull nuk kuptuaka fare se ēka ėshtė ka ndodh nė vend dhe kush janė pėrgjegjėsit.

Muri nė Mitrovicė i frymėzuar nga retorika pro-serbe e Donald Trump?

Z. Trump e morri pushtetin nė Amerikė se premtoi qė do ndėrtoj njė murė ndarės me Meksikėn. Pėr politikėn e jashtme ai tha se ishte gabim bombardimi e largimi nga pushteti i Sllobodan Millosheviēit, dhe se Trump ėshtė pėr lidhje tė ngushta me Rusinė e botėn sllave. Duket se politika e jashtme Amerikane nėn Trump mund tė pėsoj njė devijim madhor parimor. Amerika ndoshta s'do jetė mė njė mbrojtėse e zėdhėnėse e lirisė nė botė, dhe kjo vlen njėlloj edhe pėr lirinė e shqiptarėve.

Shqipėria vend nėn autoritet shtetėrorė, jo autoritet ligji

Asnjė nuk e zbaton ligjin nė Shqipėri, askush s'e rruan pėr tė. Kurse policin e kanė frikė, zyrtarėt e zyrės sė tatimeve i kanė frikė, policin bashkiak e kanė frikė... Sa shohin ata ndryshojnė menjėherė sjellje, bėhen engjėj, por kur ata s'janė vėrdallė, s'duan t'ja dinė se ligji duhet respektuar pavarėsisht tyre. Njė popull nėn frikė?

Kryeministri i Shqipėrisė ka tė drejtė tė kundėr-reagoj, por s'ėshtė faji BE-sė

Natyrisht Kryeministri i Shqipėrisė duhet tė reagoj ndaj refuzimit europian pėr tė vijuar (shtyrė) procedurat e anėtarėsimit drejt BE-sė, madje duhet tė reagoj ashpėr, pėrndryshe ē'kuptim ka qė ėshtė kreu i qeverisė sė vendit tė refuzuar. Reagimi nėnkupton edhe (1) dėshirėn e Shqipėrisė pėr t'u anėtarėsuar, edhe (2) indinjatėn e qeverisė shqiptare pėr mos-njohje tė arritjeve.

A synon Trump aleancėn e vjetėr protestante-ortodokse kundėr katolikėve?

Pavarėsisht nga loja e paprecedent e fjalėve (nė 3D) e Donald Trump, gjatė fushatės elektorale pėr president nė SHBA, kundėr tė gjithėve, por jo Rusisė, duket se gjėrat nuk janė aq stupid sa shprehen, por mund tė jemi para njė strategjie (ndoshta don-kishoteske) pėr tė rikthyer aleancėn e lashtė protestante-ortodoske kundėr katolikėve, dhe mė konkretisht, kundėr BE-sė qė po ecėn aq mirė e shpejt nė aspektin ekonomik.

Post scriptum i ''Samitit'' tė Diasporės

Nga Frank Shkreli

Nuk dua tė komentoj mbi suksesin ose dėshtimin e pjesėshėm ose tė tėrė tė “samitit” qė u cilėsua si i pari i diasporės qė u mbajtė javėn e kaluar nė Tiranė, pasi nuk isha i pranishėm dhe nuk dua tė bėjė gjykime ose vlerėsime nga kjo anė e oqeanit, megjithse nė median shqiptare janė shfaqur vlersime nė favor dhe kundėr. Vetė Kryeministri Rama kėrkoi falje pėr mungesat qė mund tė kenė ndodhur nė organizimin e samitit.

Ballkani nė vorbullen e kusuritjeve tė mėdha!

Nga Ismet Hajrullahu

Dalja e Britanisė nga BE-ja apo mbase edhe ndonjė dalje tjetėr nga ky Union nė tė ardhmen, do tė ēonte projektin e BE-sė drejt shpėrbėrjes. Prishja e BE-sė, do tė ishte njė humbje e madhe, po jo edhe aq pėr shqiptarėt nė Ballkan pėr vete faktin se nuk mund tė kemi pasoja tė mėdha pasi nuk jemi pjesė e saj. Por, ēfarė do tė ndodhte dhe si do mbroheshin Shqipėria e Kosova nėse njė gjė e tillė ndodh me NATO-n ,siē dha disa sinjale vetė presidenti i sapozgjedhur amerikan Trump?

Shqipėria shtet i dėshtuar - D. Trump mund t'jua dhuroj fqinjėve

Ndėr gjėrat konkrete qė D. Trump pėrmendi specifikisht gjatė fushatės elektorale nė ShBA ishte pozicionimi i tij pro' Rusisė ne lidhje me bombardimet amerikane kundėr Serbisė, bombardime qė ēliruan shqiptarėt e Kosovės. Filozofia bazė e Donald Trump ėshtė rivendosja e status-quo-sė sė hershme, e cila sipas tij prodhonte mė shumė stabilitet e mirėqenie.

Qeveria ka rėnė, por s'e do as PD

Nga Vėzhguesi

Eshtė mėse evidente tani se Ramės i ka mbetur qeveria nė dorė, dhe s'di ē'tė bėj me tė. Problemi ėshtė se as PD s'e do qeverinė nė gjendjen qė ėshtė katandisur arka e shtetit, me njė super-borxh stratosferik, i ngjashėm me atė qė solli kolapsjen e Greqisė. Por Greqine e "bailed out" (shpetoi) bota, kurse Shqipėrinė e shkretė (pa impakt nė bursėn botėrore) askush s'do e shpėtoj nga fundosja.

Punėt me penis e vagina qė hapi Rilindja (ripjellja) nė Shqipėri

Nga Vėzhguesi

Cfarė tė shokon nė fenomenin Shukriu ėshtė konfidenca deri nė rutinė gjatė abuzimit seksual me detyrėn, element ky qė ndriēon faktin e dhimbshėm se rasti Shukriu jo vetėm qė s'ėshtė aksidental, por mėse i konsoliduar (e madje i trainuar) nė administratėn shtetėrore shqiptare. Por jo vetėm kaq, imagjinoni kur e bėri Shukriu nė njė zonė tė prapambetur e konservatore si Dibra, po nė Tiranė ēfarė ndodh?!

Dita e Dėshmorėve, ndoshta e shtuna e parė e Majit

Nga Vėzhguesi

Diēka duhet bėrė nė kėtė aspekt, e duhet bėrė shpejt. Shteti duhet tė ndėrhyjė, kjo situatė nuk shtyhet mė, pasi mbi tė gjitha ėshtė ofenduese jo vetėm pėr tė rėnėt, por edhe pėr familjet e dėshmorėve e pasardhėsit e tyre. Por edhe pėr kombin nė tėrėsi, sepse godet keqas patriotizmin e nacionalizmin shqiptar.

Quo Vadis Albania? - Nga Frank Shkreli

E di se kjo pyetje pėrdoret shpesh dhe si e tillė tingėllon pak si e mėrzitshėme, por duke ndjekur situatėn aktuale nė Shqipėri -- sidomos debatet mbi reformėn nė drejtėsi -- ėshtė e pamundur tė mos bėhet pyetja se, “Ku po shkon Shqipėria”? Sa pėr njė pėrspektivė historike, fraza “Quo Vadis”, “Ku po Shkon?”, e ka rrėnjėn nė traditėn e krishtėrė, ku sipas kėsaj tradite, ndėrsa Shėn Pjetri po largohej nga Roma pėr t’i ikur kryqėzimit tė tij tė sigurt, hasė nė Jezu-Krishtin dhe Shėn Pjetri e pyet atė:
«Para | 1 | 2 | 3 | ...| 141 | 142 | 143 | Tjetra»