A synon Trump aleancėn e vjetėr protestante-ortodokse kundėr katolikėve?

Pavarėsisht nga loja e paprecedent e fjalėve (nė 3D) e Donald Trump, gjatė fushatės elektorale pėr president nė SHBA, kundėr tė gjithėve, por jo Rusisė, duket se gjėrat nuk janė aq stupid sa shprehen, por mund tė jemi para njė strategjie (ndoshta don-kishoteske) pėr tė rikthyer aleancėn e lashtė protestante-ortodoske kundėr katolikėve, dhe mė konkretisht, kundėr BE-sė qė po ecėn aq mirė e shpejt nė aspektin ekonomik.

Post scriptum i ''Samitit'' tė Diasporės

Nga Frank Shkreli

Nuk dua tė komentoj mbi suksesin ose dėshtimin e pjesėshėm ose tė tėrė tė “samitit” qė u cilėsua si i pari i diasporės qė u mbajtė javėn e kaluar nė Tiranė, pasi nuk isha i pranishėm dhe nuk dua tė bėjė gjykime ose vlerėsime nga kjo anė e oqeanit, megjithse nė median shqiptare janė shfaqur vlersime nė favor dhe kundėr. Vetė Kryeministri Rama kėrkoi falje pėr mungesat qė mund tė kenė ndodhur nė organizimin e samitit.

Ballkani nė vorbullen e kusuritjeve tė mėdha!

Nga Ismet Hajrullahu

Dalja e Britanisė nga BE-ja apo mbase edhe ndonjė dalje tjetėr nga ky Union nė tė ardhmen, do tė ēonte projektin e BE-sė drejt shpėrbėrjes. Prishja e BE-sė, do tė ishte njė humbje e madhe, po jo edhe aq pėr shqiptarėt nė Ballkan pėr vete faktin se nuk mund tė kemi pasoja tė mėdha pasi nuk jemi pjesė e saj. Por, ēfarė do tė ndodhte dhe si do mbroheshin Shqipėria e Kosova nėse njė gjė e tillė ndodh me NATO-n ,siē dha disa sinjale vetė presidenti i sapozgjedhur amerikan Trump?

Shqipėria shtet i dėshtuar - D. Trump mund t'jua dhuroj fqinjėve

Ndėr gjėrat konkrete qė D. Trump pėrmendi specifikisht gjatė fushatės elektorale nė ShBA ishte pozicionimi i tij pro' Rusisė ne lidhje me bombardimet amerikane kundėr Serbisė, bombardime qė ēliruan shqiptarėt e Kosovės. Filozofia bazė e Donald Trump ėshtė rivendosja e status-quo-sė sė hershme, e cila sipas tij prodhonte mė shumė stabilitet e mirėqenie.

Qeveria ka rėnė, por s'e do as PD

Nga Vėzhguesi

Eshtė mėse evidente tani se Ramės i ka mbetur qeveria nė dorė, dhe s'di ē'tė bėj me tė. Problemi ėshtė se as PD s'e do qeverinė nė gjendjen qė ėshtė katandisur arka e shtetit, me njė super-borxh stratosferik, i ngjashėm me atė qė solli kolapsjen e Greqisė. Por Greqine e "bailed out" (shpetoi) bota, kurse Shqipėrinė e shkretė (pa impakt nė bursėn botėrore) askush s'do e shpėtoj nga fundosja.

Punėt me penis e vagina qė hapi Rilindja (ripjellja) nė Shqipėri

Nga Vėzhguesi

Cfarė tė shokon nė fenomenin Shukriu ėshtė konfidenca deri nė rutinė gjatė abuzimit seksual me detyrėn, element ky qė ndriēon faktin e dhimbshėm se rasti Shukriu jo vetėm qė s'ėshtė aksidental, por mėse i konsoliduar (e madje i trainuar) nė administratėn shtetėrore shqiptare. Por jo vetėm kaq, imagjinoni kur e bėri Shukriu nė njė zonė tė prapambetur e konservatore si Dibra, po nė Tiranė ēfarė ndodh?!

Dita e Dėshmorėve, ndoshta e shtuna e parė e Majit

Nga Vėzhguesi

Diēka duhet bėrė nė kėtė aspekt, e duhet bėrė shpejt. Shteti duhet tė ndėrhyjė, kjo situatė nuk shtyhet mė, pasi mbi tė gjitha ėshtė ofenduese jo vetėm pėr tė rėnėt, por edhe pėr familjet e dėshmorėve e pasardhėsit e tyre. Por edhe pėr kombin nė tėrėsi, sepse godet keqas patriotizmin e nacionalizmin shqiptar.

Quo Vadis Albania? - Nga Frank Shkreli

E di se kjo pyetje pėrdoret shpesh dhe si e tillė tingėllon pak si e mėrzitshėme, por duke ndjekur situatėn aktuale nė Shqipėri -- sidomos debatet mbi reformėn nė drejtėsi -- ėshtė e pamundur tė mos bėhet pyetja se, “Ku po shkon Shqipėria”? Sa pėr njė pėrspektivė historike, fraza “Quo Vadis”, “Ku po Shkon?”, e ka rrėnjėn nė traditėn e krishtėrė, ku sipas kėsaj tradite, ndėrsa Shėn Pjetri po largohej nga Roma pėr t’i ikur kryqėzimit tė tij tė sigurt, hasė nė Jezu-Krishtin dhe Shėn Pjetri e pyet atė:

Amerikanėt votojnė Trumpin se do dėboj meksikanėt e myslimanėt (dhe shqiptarėt)

Nga Vėzhguesi

Kjo ėshtė e vetmja platformė "serioze" qė Donald Trump ka shpalosur para publikut amerikan, dhe shumė amerikanė, qė tashmė janė lodhur nga prezenca e meksikanėve nė qytetet e tyre (megjithėse meksikanėt u vjelin duhanin nė plantacionet e ferrit, u vjelin frutat, u korrin barin e bahēeve, u pastrojnė shtėpitė etc., - punė qė amerikanėt s'do i bėjnė nėse do ikin meksikanėt), mendojnė se Trumpi do u pastroj vendin nga latinėt.

Maqedonia ''fuēi baruti'' mes Rusisė e BE-sė

Nga Vėzhguesi

Ballkani e ka marrė nofkėn "fuēi baruti" nga Maqedonia, mė 1913. Atė vit do shpėrthente Lufta e Dytė Ballkanike pėr shkak tė Maqedonisė. Lufta e Parė Ballkanike (1912) u bė nga sllavėt ballkanas (plus Greqinė) nėn lidershipin e Rusisė pėr tė dėbuar Perandorinė Osmane. Dhe e dėbuan shpejt. Europa u surprizua atėherė, gjė qė e shtrėngoi tė bėnte me shpejtėsi Konferencėn e Ambasadorėve nė Londėr pėr kufijtė.

Asnjė protestė sot nė Tiranė nė ''Ditėn e Tokės'' kundėr krimit ekologjik te Liqeni

Nga Vėzhguesi

Njė protestė e tillė sot do tėrhiqte menjėhere vėmendjen e botės dhe do hynte nė rekordet e tyre, por shqipot si ngahera vijojnė tė funksionojnė disi informalė nė raport me botėn (nuk e kuptojnė dhe nuk kuptohen nga ajo). Ndėrsa kanė muaj qė ndeshen me Erionin pėr masakrėn ekologjike tek Liqeni, sot supozohej tė bėnin edhe mė shumė zhurmė, sepse sot nė "Ditėn e Tokės" u firmos nė New York (OKB) nga 170 vende (edhe Shqipėria) "Marrėveshjen e Parisit pėr Klimėn", pėr mbrojtjen e Tokės, parqeve, pyjeve...

Mjaft u morėt me qendrėn e Tiranės, bėni rrugė e parkime

Nga Vėzhguesi

Tirana ka mbetur peng e sė njėjtės infrastrukturė rrugore e parkimesh tė kohės sė Enverit, kur s'kishte asnjė makinė private. Kryetarėt e bashkive tė Tiranės nuk u moren (nuk merren) me modernizimin e kėsaj infrastrukture therrėse primitive, por laj-thaj shpenzojnė fonde e energji nė qendrėn e Tiranės. Edhe ky katėr-vjeēar i Erionit duket se aty do katandiset.

Frank Shkreli: Demokracia dhe politika e jashtme e SHBA-ave

Fushata paraprake pėr president kėtu nė Shtetet e Bashkuara ka arritur kulmin ndėrkohė qė tė dy partitė kryesore tė kėtij vendi -- Partia Demokrate dhe Partia Republikane – mė nė fund do tė zgjedhin kandidatin/en e tyre pėr president nga ata qė kanė mbetur e tė cilėt i kanė mbijetuar fushatės sė gjatė dhe debateve tė shumta mbi ēėshtje tė mbrendshme dhe tė jashtme me tė cilat pėrballen Shtetet e Bashkuara tė Amerikės.

Ramėn e trajtojnė nė Washington si pėrfaqėsues tė 1 pėrqindėshit

Nga Vėzhguesi

Megjithė retorikėn e tij anti-Trump, "pėrkėdhelėse" pėr administratėn e Presidentit Obama dhe Partinė Republikane nė opozitė qė zotėron Kongresin (Parlamentin), Departamenti i Shtetit pėrsėri e trajtoi Ramėn si pėrfaqėsues tė botės sė korrupsionit, si pjesė e tė ashtuquajturit 1 pėrqindesh tė popullsisė qė zotėron 99% tė tė ardhurave kombėtare, 1 pėrqindėsh qė nė Shqipėri pėrbėhet nga tė korruptuarit e sektorit publik.

Frank Shkreli: Rrezik pėr marrėdhėniet shqiptaro-amerikane?

Ishte kjo njė deklaratė sa bombastike aq edhe e papėrgjegjėshme nga Kryeministri shqiptar Edi Rama, nga udhėheqsi i njė vendi siē ėshtė Shqipėria, e cila historikisht, por sidomos nė kėto 25 vitet e fundit, ka gėzuar marrėdhėnje tė shkėlqyeshme me Shtetet e Bashkuara. Dhe pėr ēka? Duket se Zoti Rama ėshtė futur nė “pyllė pa kmesė” ndėrsa iu pėrgjigj pyetjeve hipotetike mbi mundėsinė e fitores sė kandidatit republikan amerikan, Donald Trump, gjatė njė interviste nė televizionin Klan- Kosova.
«Para | 1 | 2 | 3 | 4 |...| 142 | 143 | 144 | Tjetra»