Selman Meziu: Reforma e Lefter Kokės pėr pyjet ka dėshtuar krejtėsisht

Thirrje - Institucioneve Shtetėrore, organizatave jo qeveritare tė mjedisit, pyjeve, kafshėve e shpendėve, natyrės, gjuetisė, popullsisė tė rretheve Mat, Mirditė e Dibėr veēanėrisht banorėve tė fshatrave, tė krahinės sė Lurės, Katėr Grykėve, Macukullit, Suēit, Kurdarisė, Mallunxės, Burgajetit, Lisit, Klosit etj.
Megjithė protestat e vazhdueshme, kontrollet e inspektoriatit tė Mjedisit, vazhdon nė ēdo kėnd tė shqipėrisė, shkatėrrimi i mbulesės mė tė fuqishme tė gjelbėrt, duke prerė pyjet monument natyre si ajo Venjės, nė Hoshtevė tė Zagorisė nė Gjirokastėr, prodhimi i qymyrit tė drurit nė sipėrfaqet shkurrrore qė nga Kudhėsi nė Vranisht nė krahinėn bregdetare tė Jonit nė Himarė etj etj.
Me datėn 20 Tetor do tė zhvillohen Tendri nė Selinė e Ministrise sė Mjedisit nė Tiranė, pėr shfrytėzimin e disa parcelave (nė pyjet madhėshtor, dikur ) tė Balgjait pėrkatėsisht nė Parcelat 11, 12, 13, 14 15, 16,17, 18, 19, 20, 21 dhe 22. Objekti i kėtijė krimi marramendės, do tė jenė edhe parcelat 18 dhe 19 te cilat pėrbėjnė kurorėn e gjelbėrt qė rrethojnė disa nga liqenet natyrore tė Balgjait. Duke sjellė rrezikun e formimit tė vatrave grryrėse, shkatėrrimin e peisazhit natyror, dhe largimin e turistėve tė vendit e tė huaj nga shkakui shpėrfytyrimit tė mjedisit pyjor e natyror.


Stiva drush tė prera

Dhe tragjedia qė po pregatitet nė labirinthet e piramidės shtetėrore e institucionit mė tė madh tė shqiperisė, Ministrisė sė Mjedisit, nuk mbaron me kaq, dhe ja: Nė tė dy anėt e pėrroit me vatra gėrryerjesh tė dendura tė Lusės, qė ka prurje tė mėdha mbi tė gjitha nė vjeshtė e dimėr do tė sjell tmerre tė papara, duke shkatėrruar sipėrfaqe tė konsiderueshme tokash bujqėsore e pyjore dhe rrezikuar rrėshqitje e pėrmbytje nė fshatrat e Kurdarisė, Suēit e Mallunxės. Kėshtu do tė pėrsėritet nė vazhdim, tragjedia makabre e vitit 1977.
Nė kėto grupe ngastrash qė kapin njė sipėrfaqe prej qindra hektarėsh vegjetojnė bujshėm lloje tė rralla si Arnen, Bredh, Boronicė, Agulice etj, me vlera tė mėdha ekonomike, dhe vlera tė veēanat botanike e ekologjike. Duke prerė rrafsh kėto pyje nė tė cilat kanė gjetur habitatin e tyre kafshė e shpendė mė tė rrallat si Gjeli i egėr, Kaprolli, Riqebulli e lloje tė tjera shumė me pakicė por qė janė ‘’floriri i gjallė,, i natyrės sė kėtyre pyjeve.
Ky krim qė po planifikohet e pregatitet me kujdes e dinakėri pėr tė fshehur korrupsionin nė zyrat e shtetit tė sotėm, kėrkon tė shuaj bukurinė peisazhistike, tė vetme, nė zonėn verilindore, duke shkatėrruar gjashtė margaritarėt e kaltėr te zonės malore tė Balgjait, LIQENET. Dhe jo vetėm por duke shtrirė kthetrat e krimit ekologjik, natyror, ekonomik e demografik deri nė zhdukjen e ngadalshme, por tė pakthyeshem tė tetė margaritarėve tė Kacnisė, liqenet e kaltėr e ujėftohtė. Dhe kjo kryhet vetėm e vetėm qė latifondistėt e rinj tė kėtyre zonave ose pėrrreth tė udhėhequr nga ‘’uzorpatorėt,, e politkės nė piramidėn shtetėrore, tė majmen me paratė e natyrės, tė pyjeve, duke rrezikuar jetėn e disa breznive tė popullsive tė kėtyre heronjėve qė jetojnė me njė mijė e njė sakrefica nė kėto zona tepėr malore ku tė ardhurat pėr jetesė e pėr tė vazhduar jetėn i ‘’thithin,, me kujdes vetėm nga kėto pasuri, dhurate e natyės ndėr shekuj.


Liqene nė zhdukje

Organizimi i administrimit, qeverisjes e ruajtjes sė pyjeve e ndėrtuar, sipas reformės sė Ministrit tė Mjedisit Lefter Koka, nė vend qė tė ndaloi me ‘’forcė tė hekurt,, shkatėrrimin e pyjeve tė virgjėra tė Macukullit tė cialt po priten nė shkallė tė gjėrė, rrafsh, pa kurrfarė kriteresh teknike e pa mėshire; gjithashtu metastaza e kėtijė shkatėrrimi total ėshtė shtrirė dhunshėm edhe nė ato sipėrfaqe tė kufizuara tė malėsive tė Mbasdejės, Vanas, Zhuret e Pllaut, Gryka e Setės, Kurora e pyjeve pėrrreth Fushės sė Pelave, Qeshkėza e deri tek Liqeni i Luleve tė Lurės.
Tė gjitha kėto tregojnė mė sė miri, qartė, kuptueshėm shkoqur se organizimi i qeverisjes sė Pyjeve sipas Reformės Koka tanima ka dėshtuar krejtėsisht. Ndryshimi i saj duhet vėnė sa mė shpejtė qė tė jetė e mundur nė rendin e ditės sė qeverisė RAMA.
Duke gjykuar nė detaje tė gjithė mėsymjet qė po kryhen mbi kėto pak siperfaqe tė mbetura gjithėkund shqipėrisė, duke i trajtuar barbarisht me prerje tė pa mbėshtetura teknikisht e ligjėrisht iu bėj thirrje:
1- Tė mbėshtesim me tė gjitha forcat, menyrat, mjetet demostratėn disa ditore tė fshatit SUĒ tė rrethit tė Matit.
2- Tė organizohen tė tilla demostrata nė tė gjitha zonat, krahinat e fshatrat e shqipėrisė, ku po shkatėrrojnė pyjet me firmat fantazma ndėrtime, gurore etj.
3- Tė organizohet propogandimin e tyre nė tė gjitha organet e shtypit privat, tė radiove e televizioneve shtetėrore e private makinėn virtuale te internetit etj, pėr tė rritur pjesmarrjen e ‘’korrur,,sorlidaritetin e gjithe popullit shqiptar.
4- Kryetarėt e shoqatave tė Specialistėve tė Pyjeve, tė gjuetarėve, natyrės e moumenteve tė saj etj, tė bashkerendojnė veprimet pėr tė qenė nė krye tė kėtyre demostratave.
5- Te caktohet data e sakte, para datės njėzetė Tetor duke orgaizuar njė demostratė tė fuqishme para Ministrisė sė Mjedisit, paralmentit, Selisė se presidentetit e ndėrtesės sė Kėshillit tė Ministrave.
6- Nė udhėheqjen e kėsaj lėvizje krahinore rrethi apo deri dhe fshati, duhet tė vihen teknikėt e inxhinierėt e papunė, pensionist apo ato qė kane ndėrruar profesionin, por qė ende kanė nė shpirt e zemėr idelain e pigmentit tė gjelbėrt. Kjo duhet tė kryhet urgjentisht pėrpara sė tė firmosen aktet e krimit tȅ gjelbȅrt dhe tȅ sȅ ardhmes mjerane tȅ mijȅra banorȅve tȅ kȅtyre krahinave malore.
Koha nuk pret qė tė gjithė tė bashkuar pylltarė, dashamirės tė natyrės, popull nė mbarė shqipėrinė, student, pedagogė e profesor, tė protestojm me forcė, guxim e tė organizuar nė tė gjitha skajet e vendit pėr tė ndaluar masakrėn kanibaleske te organeve e organizmave shtetėrore nė zhdukjen pėrfundimtare tė mbulesės sė gjelbėrt pyjore e cila ėshtė, mirėqenie, shėndet, burim tė ardhurash ekonomike, breza tė shėndetshėm e bukuri peisazhesh e jetė gjallesash qė zbukurojnė e ripėrtrinė energjitė e jetėn e njerėzve.

12. 10. 2014

Nga Dr. Selman Meziu

12/10/2014 - 20:20:08 | Komente: 0 | Shikuar: 4195 |  |  | Lart
« Para | Tjetra »


This item is closed, it's not possible to add new comments to it or to vote on it