Postuar më: 01-11-2009 | Ora: 18:48:31
Ish presidenti amerikan Bill Klinton u zotua sot tė mbėshtesė Kosovėn gjatė tėrė jetės sė tij, duke bėrė thirrje pėr tejkalimin e dallimeve dhe ndėrtimin e njė tė ardhmeje tė pėrbashkėt pėr tė gjithė qytetarėt e Kosovės. Presidenti Clinton i bėri kėto komente gjatė vizitės sė tij disaorėshe nė Kosovė ku mori pjesė nė pėrurimin e shtatores sė ngritur nė sheshin qė mban emrin nė tij, nė Prishtinė.

Shikuar: 4347  | 
Postuar më: 30-10-2009 | Ora: 19:39:17
Ministri serb i Ekonomisė Mllagjan Dinkiē dhe Ministri turk i Sigurimeve Shoqėrore Omer Dinēer nėnshkruan disa marrėveshje mbi bashkėpunimin ekonomik dhe infrastrukturor tė hėnėn (26 tetor) nė Begrad. Njėra nga to pėrfshin rinovimin e kompleksit tė ujrav termale tė Bujanovacka Banja. Ndėrmarrja turke Turker ka nė plan tė ndėrtojė njė qendėr moderne shėndetėsore nė Bujanovac dhe tė zgjerojė turizmin e ujrave termale.

Shikuar: 4408  | 
Postuar më: 26-10-2009 | Ora: 23:13:03
"Ne do te ngreme tete shkolla dhe do te presim, duke filluar nga viti 2010, 100 studente afgane qe do te perfitojne burse studimi ne Shqiperi", deklaroi ministri Imami ne kuader te zbatimit te objektivave ne Shqiperise ne NATO. Ky ishte premtimi qe beri ministri i Mbrojtjes, Arben Imami gjate fjales se tij ne ministerailin e NATO-s, i cili u zhvillua ne Bratislave te Sllovakise.

Shikuar: 4304  | 
Postuar më: 25-10-2009 | Ora: 10:17:42
Dhuna ndaj gruas ka shėnuar rritje kohėt e fundit ne Shqipėri. Kėshtu shprehen nė Tiranė ekspertė dhe studiues tė ēėshtjeve sociale. Ata pohojnė se megjithė legjislacionin e kompletuar, dhuna ndaj grave nuk po pakėsohet, dhe vjen kryesisht pėr shkak tė varfėrisė, mendėsive patriarkale dhe nivelit tė ulėt kulturor. Vėrehet gjithashtu se dhuna ndaj grave po shtohet sa mė shumė ato arsimohen dhe punėsohen, gjė qė i bėn ato mė tė pavarura.

Shikuar: 4224  | 
Postuar më: 21-10-2009 | Ora: 19:22:45
Lideri i shquar italian konservator, 73 vjecari Silvio Berlusconi, thotė se nė fakt atij nuk i pėlqen tė qeveris mė. Por qėndron nė punė, sepse konsiderohet si i "vetmi qė mund tė mbajė tė bashkuar qendrėn e djathtė."
Berluskoni thotė se puna e kryeministrit nuk ėshtė aspak e thjeshtė.

Shikuar: 4266  | 
Postuar më: 17-10-2009 | Ora: 10:54:49
"Me gjak jam shqiptare. Me nėnshtetėsi, indiane. Me besim, jam njė murgeshė katolike. Sipas thirrjes, i pėrkas botės."
Kjo ėshtė se si Nene Tereza zgjodhi pėr tė pėrshkruar veten e saj nė jetė. Por e vdekur, megjithatė, fjalėt e saj ndoshta do tė ndikojne pak pėr tė zgjidhur njė grindje diplomatike rreth vendit perfundimtarė tė prehjes sė saj.

Shikuar: 4956  | 
Postuar më: 15-10-2009 | Ora: 19:46:10
Qeveria italiane mohoi njė artikull te gazetes britanike "Times", se shėrbimet e saj sekrete u kane paguar Talibaneve dhjetra mijėra dollarė pėr tė mbajtur te sigurt njė zonė te kontrolluar nga italianėt nė Afganistant.
Zyra e Kryeministrit Silvio Berlusconi i quajti akuzat e "Times" se Londres "krejtėsisht tė pabazuara." Ministri i Mbrojtjes tha se gazeta ka publikuar "pislliqe".

Shikuar: 4290  | 
Postuar më: 14-10-2009 | Ora: 14:03:04
Gjatė mbledhjes sė qeverisė, Berisha ka deklaruar se do tė bėjė tender ndėrkombėtar pėr dhėnien me koncension tė ndėrtimit tė Unazės sė Madhe tė Tiranės, duke e quajtur kėtė njė nga domosdoshmėritė mė tė mėdha infrastrukturore tė vendit. Pas kėsaj, ka ardhur reagimi i Ramės, sipas tė cilit Berisha nuk kupton detyrėn e tij dhe vazhdon nė rrugėn e cenimit tė autonomisė sė pushtetit vendor.

Shikuar: 4485  | 
Postuar më: 09-10-2009 | Ora: 22:49:31
Edi Rama PS, Skender Gjinushi PSD, Vangjel Dule PBDNJ, Paskal Milo PDS, Erion Veliaj G99, nga te majtet, dhe Nard Ndoka PDK, Spartak Ngjela PLD, Ylber Valteri PBD, Dashamir Shehi LZHK, Prec Zogaj nga te djathtet, si edhe ish drejtues te LSI, Ndre Legisi, Mustafa Muci, si dhe gjithashtu nga shoqeria civile Kol Nikolla perfaqesues i Konfederates se Sindikatave, Fiqiri Xibri perfaqesues i Minatoreve, Isa Gorica, perfaqesues i Pensionisteve

Shikuar: 4624  | 
Postuar më: 08-10-2009 | Ora: 09:56:02
Ish-Presidentin e Republikės, Alfred Moisiu, promovoi dje nė Tiranė librin, "Midis Nanos dhe Berishės". "Nano ishte i sofistikuar nė pėrplasje, por Berisha ka abuzuar nė mėnyrė progresive",- u shpreh dje Moisiu gjatė promovimit tė librit. Ish-Presidenti i vendit nuk nguron aspak qė Berishėn ta krahasojė me diktatorin Enver Hoxha, teksa shprehet gjatė fjalės sė shkurtėr se, "kishim njė dhe po na bėhen dy Envera".

Shikuar: 4744  | 
«Para | 1 | 2 | 3 | ...| 138 | 139 | 140 |...| 143 | 144 | 145 | Tjetra»