Postuar më: 07-12-2009 | Ora: 13:03:49
Nė televizionin Koha vision ( KTV) nė Kosovė, tė premten ndoqa pėrmes TV-sė debatin Konfront ku temė diskutimi ishte futja e mėsim besimit nėpėr tė gjitha shkollat publike nė Kosovė. Parimisht kur diskutohen tema tė tilla tė rėndėsishme pėrfitojnė tė gjithė njerėzit, por mė sė shumti ndjekėsit e kėtyre debateve nga afėr ose edhe nga larg. Ky debat moti kohė realizohet nėpėrmjet disa mediumeve tė shkruara nė Kosovė,

Shikuar: 4652  | 
Postuar më: 05-12-2009 | Ora: 19:16:31
Protestuesit tė cilėt kanė marrė pjesė nė protestėn e djeshme tė bashkive tė vendit, e cila u organizua nė Tiranė, kanė qenė tė pajisur me qese me mbeturina. Por, ka qenė policia e cila nuk ka lejuar kėta protestues nė bulevardin mė tė madh tė kryeqytetit, duke i ndaluar ata, si dhe duke mbledhur nė njė vend tė veēantė qeset e mbeturinave.

Shikuar: 4798  | 
Postuar më: 01-12-2009 | Ora: 09:56:14
Politikani veteran shqiptar, kreu i Asamblesė sė Partisė Republikane, ka propozuar dje qė Kryeministri Sali Berisha duhet t‘i bėjė letėr zyrtare liderit tė opozitės, Edi Rama, qė tė takohen pėr tė zgjidhur krizėn aktuale nė vend. Gjatė njė interviste nė televizionin "Alsat", politikani me influencė i sė djathtės, ka deklaruar se ėshtė kėrkesė emergjente qė dy liderėt kryesorė tė vendit duhet tė takohen sa mė shpejt pėr ta zgjidhur situatėn.

Shikuar: 5093  | 
Postuar më: 30-11-2009 | Ora: 09:08:34
"Presidenti nuk ka hapėsirė juridike qė tė japė vullnetin e tij. Por, nė rast se edhe kėtė muaj nuk do tė jetė i plotė Parlamenti me anė tė cilit do tė bėhen reformat, presidentit i jepet e drejta kushtetuese tė shpėrndajė Parlamentin. Presidenti shqiptar shpėrndan Parlamentin, nė qoftė se ka krizė parlamentare.

Shikuar: 4510  | 
Postuar më: 26-11-2009 | Ora: 09:21:38
Me njė gjuhė tė cilėn e dėgjojmė vazhdimisht qė prej fillimeve tė viteve ’90 gjuhė, e cila ka filluar tė mėsohet lehtė jo vetėm nga politikanėt, por dhe publiku shqiptar, edhe kėtė radhė, Ambasadori i KE nė Tiranė, Helmut Lohan, ka komentuar situatėn politike mes mazhorancės e opozitės. Nė vija tė pėrgjithshme,

Shikuar: 4696  | 
Postuar më: 19-11-2009 | Ora: 21:04:12
Pjesė nga njė intervistė e Mero Baze, pėr shtypin e Kosovės.
Mero Baze: "Si asnjėherė tjetėr nė Shqipėri lulėzoi biznesi ish-jugosllav. Mishkoviēi, ish-zv/kryeministri jugosllav i fillim-viteve 2000, u bė partner me njė klient tė vajzės sė Sali Berishės nė blerjen e njė hipermarketi me rreth 70 milionė dollarė nė Tiranė. Ky ishte ndėrkohė, sipas shtypit kroat dhe serb, njė njeri i afėrt dhe mik me serbo-boshnjakun Damir Fazlliē, i cili nė tė vėrtetė ishte kthyer nė djalė shtėpie pėr Sali Berishėn.

Shikuar: 4796  | 
Postuar më: 14-11-2009 | Ora: 19:07:39
1. Kur dėgjon premtimet e politikanėve nė Kosovė dhe kandidatėve, mund lirisht tė thuhet se Kosova menjėherė pas zgjedhjeve, menjėherė tė nesėrmen, sapo tė zbardhet, do tė bėhet mė e pasur se Kuvajti, do tė ketė papunėsi mė tė vogėl se Zvicra, do tė bėhet mė stabile se Lihtenshtajni dhe, mė e fortė se SHBA-ja...Natyrisht se populli po pret me ethe pėrfundimin zgjedhjeve: Parajsa ante portas! Hape derėn Kosovė: pasurinė nuk ua solla unė, atė e gjeta nė mesin tuaj...

Shikuar: 4554  | 
Postuar më: 12-11-2009 | Ora: 11:43:38
Nė zgjedhjet lokale qė do tė mbahen me 15 nėntor 2009 pėr 41 ulėse tė Kuvendit tė Prizrenit do tė garojnė gjithsejtė 26 subjekte politike. Ėshtė me rėndėsi tejet tė madhe se ēfarė konfiguracioni politik do tė merr Kuvendi i Prizrenit pas zgjedhjeve lokale, pasi qė kryetari i ri i zgjedhur i Prizrenit pėr tė zgjedhur qeverinė e tij, do tė jetė i detyruar tė formojė koalicionin qeverisės tė pėrbėrė prej disa subjekteve politike,

Shikuar: 4683  | 
Postuar më: 11-11-2009 | Ora: 23:51:34
A ka suport perėndimor PS nė bojkotin e saj? Nėse po, nga kush? Nėse jo, ēfare suporti tjetėr ka Rama? A mundet ky bojkot ta rrėzoj qeverinė e ta ēoj vendin nė zgjedhje tė reja parlamentare? A mund tė sjell ky bojkot destabilizim nė vend? A duhet tė hapen kutitė e votimit tė pretenduara si tė manipuluara, apo duhet denoncuar Rama pėr shpifje?...

Shikuar: 4598  | 
Postuar më: 08-11-2009 | Ora: 22:44:54
"Ne fakt, e verteta eshte se Mero Baze ka qene klient i studios sime deri ne kohen kur studioja i refuzoi te perpilonte sipas kerkesave te tij, nje praktike per rimarrjen pa shperblim te gazetes "Tema" te cilen ai me pare e kishte shitur me nje cmim qindra milionesh. Kur ne i beme te qarte se nje praktike e tille binte ere pastrimi parash z.Baze vendosi te mos ishte me klient i studios sone dhe nisi serine e tij te shpifjeve", - sakteson Argita Malltezi.

Shikuar: 4507  | 
«Para | 1 | 2 | 3 | ...| 139 | 140 | 141 |...| 145 | 146 | 147 | Tjetra»