Postuar më: 08-11-2009 | Ora: 20:13:13
Gjatė inspektimit nė hidrocentralin e Vaut tė Dejės, ministri i Energjetikės Dritan Prifti, u shpreh se pėrpos pėrmbytjeve qė ėshtė njė problem social, reshjet kanė dhėnė fryte ekonomike, pasi prurjet e shumta nė liqene po i hapin rrugėn eksportimit tė energjisė, qė prodhohet nė Shqipėri. Prifti deklaroi se synimi ėshtė qė importi tė shkojė nė zero dhe eksporti tė arrijė shifrat maksimale.

Shikuar: 4338  | 
Postuar më: 04-11-2009 | Ora: 18:07:32
Nė kėtė vend janė tė gjithė tė pasigurt. Kur kolegu ynė i nderuar, Fatos Lubonja, lėshonte disa muaj mė parė kėtė alarm, nė njė prej shkrimeve tė tij pas zhdukjes sė Kosta Trebickės, shumė nga pushtetarėt e kėtij vendi reaguan ashpėr. Por ajo qė ka ndodhur mbrėmjen e sė hėnės, kur njė nga krijesat e tipit putinist nė biznesin shqiptar, Rezar Taēi, goditi gazetarin mė denoncues e mė kritik ndaj tij, na bėn tė gjithė t’i bashkohemi, ndonėse me vonesė, thirrjes alarmante tė Fatos Lubonjės.

Shikuar: 4257  | 
Postuar më: 03-11-2009 | Ora: 19:18:13
Njė debat i vjetėr dhe i ri. Disa kundėrshtarė tė gjuhės letrare dhe mbėshtetės tė gegėrishtes nė vidion nė vijim. A duhet njė kongres tjetėr drejtėshkrimi, jo si i pari qė nė llozhe kishte Enver Hoxhėn e Mehmet Shehun. Nėse njė kongres i ri drejtėshkrimi do tė organizohet, a duhet tė jenė nė llozhe Berisha e Jozefina? A duhet tė jetė pėrsėri Rexhep Qose, apo tashme Ardian Klosi? Shikoni vidion:

Shikuar: 4398  | 
Postuar më: 01-11-2009 | Ora: 18:48:31
Ish presidenti amerikan Bill Klinton u zotua sot tė mbėshtesė Kosovėn gjatė tėrė jetės sė tij, duke bėrė thirrje pėr tejkalimin e dallimeve dhe ndėrtimin e njė tė ardhmeje tė pėrbashkėt pėr tė gjithė qytetarėt e Kosovės. Presidenti Clinton i bėri kėto komente gjatė vizitės sė tij disaorėshe nė Kosovė ku mori pjesė nė pėrurimin e shtatores sė ngritur nė sheshin qė mban emrin nė tij, nė Prishtinė.

Shikuar: 4437  | 
Postuar më: 30-10-2009 | Ora: 19:39:17
Ministri serb i Ekonomisė Mllagjan Dinkiē dhe Ministri turk i Sigurimeve Shoqėrore Omer Dinēer nėnshkruan disa marrėveshje mbi bashkėpunimin ekonomik dhe infrastrukturor tė hėnėn (26 tetor) nė Begrad. Njėra nga to pėrfshin rinovimin e kompleksit tė ujrav termale tė Bujanovacka Banja. Ndėrmarrja turke Turker ka nė plan tė ndėrtojė njė qendėr moderne shėndetėsore nė Bujanovac dhe tė zgjerojė turizmin e ujrave termale.

Shikuar: 4504  | 
Postuar më: 26-10-2009 | Ora: 23:13:03
"Ne do te ngreme tete shkolla dhe do te presim, duke filluar nga viti 2010, 100 studente afgane qe do te perfitojne burse studimi ne Shqiperi", deklaroi ministri Imami ne kuader te zbatimit te objektivave ne Shqiperise ne NATO. Ky ishte premtimi qe beri ministri i Mbrojtjes, Arben Imami gjate fjales se tij ne ministerailin e NATO-s, i cili u zhvillua ne Bratislave te Sllovakise.

Shikuar: 4399  | 
Postuar më: 25-10-2009 | Ora: 10:17:42
Dhuna ndaj gruas ka shėnuar rritje kohėt e fundit ne Shqipėri. Kėshtu shprehen nė Tiranė ekspertė dhe studiues tė ēėshtjeve sociale. Ata pohojnė se megjithė legjislacionin e kompletuar, dhuna ndaj grave nuk po pakėsohet, dhe vjen kryesisht pėr shkak tė varfėrisė, mendėsive patriarkale dhe nivelit tė ulėt kulturor. Vėrehet gjithashtu se dhuna ndaj grave po shtohet sa mė shumė ato arsimohen dhe punėsohen, gjė qė i bėn ato mė tė pavarura.

Shikuar: 4317  | 
Postuar më: 21-10-2009 | Ora: 19:22:45
Lideri i shquar italian konservator, 73 vjecari Silvio Berlusconi, thotė se nė fakt atij nuk i pėlqen tė qeveris mė. Por qėndron nė punė, sepse konsiderohet si i "vetmi qė mund tė mbajė tė bashkuar qendrėn e djathtė."
Berluskoni thotė se puna e kryeministrit nuk ėshtė aspak e thjeshtė.

Shikuar: 4359  | 
Postuar më: 17-10-2009 | Ora: 10:54:49
"Me gjak jam shqiptare. Me nėnshtetėsi, indiane. Me besim, jam njė murgeshė katolike. Sipas thirrjes, i pėrkas botės."
Kjo ėshtė se si Nene Tereza zgjodhi pėr tė pėrshkruar veten e saj nė jetė. Por e vdekur, megjithatė, fjalėt e saj ndoshta do tė ndikojne pak pėr tė zgjidhur njė grindje diplomatike rreth vendit perfundimtarė tė prehjes sė saj.

Shikuar: 5081  | 
Postuar më: 15-10-2009 | Ora: 19:46:10
Qeveria italiane mohoi njė artikull te gazetes britanike "Times", se shėrbimet e saj sekrete u kane paguar Talibaneve dhjetra mijėra dollarė pėr tė mbajtur te sigurt njė zonė te kontrolluar nga italianėt nė Afganistant.
Zyra e Kryeministrit Silvio Berlusconi i quajti akuzat e "Times" se Londres "krejtėsisht tė pabazuara." Ministri i Mbrojtjes tha se gazeta ka publikuar "pislliqe".

Shikuar: 4390  | 
«Para | 1 | 2 | 3 | ...| 140 | 141 | 142 |...| 145 | 146 | 147 | Tjetra»