Arkiva per: January 2017

Amerika ''pezullon'' demokracinė! Ēdo tė thotė kjo pėr zgjedhjet nė Shqipėri?

Ndoshta gaboj, por fjalimi i Trump ditėn e inagurimit, me ngjyra tejet tė errėta pėr Amerikėn, mė solli ndėrmend retorikėn e Enver Hoxhės kundėr "imperializmit amerikan". Nėse Hoxha do ishte gjallė do e quante Trumpin revolucionar dhe dekoronte me medaljen e "Heroit tė Punės Socialiste". Nejse, ky ėshtė problemi i amerikanėve, tė cilėt (tė gjithė palėt) me ē'duket kanė njė lloj "koncensusi tė heshtur" pėr njė president alla-Trump kėtė periudhė.

Qeveria shqiptare tė bėj dy monumente gjigande tė Presidentėve Wilson e Clinton

Nė vijim tė titullit, t'i ndryshohet emri tė ashtuquajturės "Rrugė e Kombit" nė "Rruga e NATO-s", siē de facto duhet tė ishte. Tė nxitet edhe qeveria kosovare tė bėj tė njėjtėn gjė pėr vijimin e saj nė Kosovė. Fakt historik ėshtė se rruga nė fjalė u bė e mundur pas anėtarėsimit tė Shqipėrisė nė NATO, ashtu siē ėshtė fakt pėrsėri qė ndėrhyrja e NATO-s nė Kosovė mundėsoi realisht ndėrtimin e saj atje, gjė qė kurrė s'do ndodhte para NATO-s.

Serbėt po shfrytėzojnė tranzicionin presidencial nė SHBA, dhe ''simpatinė'' e Trump pėr rusėt

Kjo periudhė e debatueshme e tranzicionit presidencial nė SHBA, e mbarsur me dyshime e paqartėsi pėr rolin ndėrkombėtarė tė SHBA nėn Trump, pėr njė devijim substancial kursi nė kėtė aspekt, si dhe pėr afrimimin e tij me Rusinė e Putinin, po frymėzon sė fundi aleatėt historik tė Rusisė, dhe nė kėtė aspekt Serbia (skilja e saj e vjetėr) po nxiton tė shfrytėzoj kėtė meoment, para se gjėrat tė ndryshojnė pėrsėri siē ishin.

Shqiptarėt e Shqipėrisė nuk janė kundėr korrupsionit, por xhelozė ndaj tė korruptuarve

Thjesht u vjen inat pse dhe ata nuk janė tė korruptuar si tė korruptuarit e shumtė nė tre pushtetet. Flet puna vete, askush nė Shqipėri nuk e raporton dhe denoncon korrupsionin aq masivisht tė pėrhapur. Natyrisht korrupsioni nuk vjen nga qielli, janė shqipot qė e bėjnė, njė palė jep, tjetra merr, por askush nuk shkon nė polici tė tregoj pėr tė. Askush.