Trump i thotė Rusisė (edhe Bashės e Metės) si shumė jemi njoft

Mė nė fund Amerika kthehet nė pozicionin e vet historik, shyqyr Zotit. Presidenti Trump goditi tė enjnten me 59 raketa njė baze ushtarake siriane, tė sapo rinovuar nga rusėt, duke eleminuar kėshtu ēdo mėdyshje pėr ndonjė anim tė tij nė favor tė Rusisė e kripto-diktatorit Putin. Ky aksion i rėndėsishėm ushtarako-politik amerikan kundėr Rusisė, godet gjithashtu fatalisht kėlyshėt e Putinit nė Shqipėri, qė prej muajsh po destabilizojnė shtetin e brishtė shqiptarė.

Pse Mimi Kodheli hesht pėr Ushtrinė e Kosovės?

Sinqerisht nuk e kuptova si Rama nuk hoqi Mimi Kodhelin gjatė zėvėndėsimeve qė bėri sė fundi nė qeveri! Punė tė dobėt qė ka bėrė, dėmtoi edhe imazhin e Shqipėrisė, kur pistat ushtarake u pėrdorėn nga avionėt e trafikantėve tė drogės. Femrat duhen suportuar drejt pushtetit, padyshim, por jo artificialisht, si Kodheli, qė edhe kur Le Pen thotė, se Franca do tėrheq njohjen ndaj Kosovės se ėshtė Serbi, Mimi Kodheli "tund zinxhirin".

Frank Shkreli: Nė kėrkim tė tė papėrlyerve

Fjala i “papėrlyer” ose e “papėrlyer” mund tė ketė njė domethėnje fetare nė veshėt e disave, sidmos tė krishterėve, por fjalori shqip e pėrcakton si diēka qė nuk ėshtė fėlliqur me lyrė a me diēka tjetėr, me fjalė tė tjera i pastėr. Pėr mė tepėr, njė person i “papėrlyer” ėshtė dikush qė nuk ėshtė pėrzier a qė nuk ka marrė pjesė nė njė punė tė keqe, nė njė krim, e tjera. I pastėr nė sjelljet e qendrimet nė punė dhe nė shoqėri! Me biografi tė pastėr, thekson fjalori, dikush pa asnjė njollė nė nder!

Nėse Maqedonia plas, shqiptarėt kėtė rradhė do marrin edhe Ēamėrinė

Shqiptarėt sot nuk janė mė 1913, as mė 1918, as 1924, siē mė kokėtrashėt e sllavėve, maqedonėt, akoma s'e kanė marrė vesh. Shqiptarėt ua treguan vendin sllavėve qė mė 1944, por i tradhėtoi Enver Hoxha nė shkėmbim tė pushtetit personal. Natyrisht nuk e duam luftėn, dhe urojmė qė Maqedonia tė mbijetoj, si njė federatė (si Zvicra), por nėse plas, shqiptarėt s'ka bir nane t'i stop kėtė rradhė.

Pavarėsia e Kosovės pati vetėm 3 emra, Rugova, Thaēi, Clinton

Pavarėsia e Kosovės ishte kryekėput produkt i protogonizmit individual. Kosova ishte njė kafshatė e vėshtirė pėr t'u pavarėsuar, kush mendon ndryshe s'ka idenė e gjėrave. Sot ē'do kush mund tė marrė merita e kredite, tė shkruaj histori e libra, por fakt kokėfortė ėshtė se pavarėsinė e Kosovės e sollėn vetėm tre individė, tė cilėt koha i kombinoi rastėsisht nė dhjetėvjeēarin e fundit tė shekullit tė kaluar.

Rama tė detyroj Maqedoninė tė paguaj ''Rrugėn e Arbėrit''

Megjithėse duket si deklarata e Donald Trump qė murin ta paguaj Meksika, s'ėshtė ashtu, pėrkundrazi, nėse pagesa e murit nga Meksika ėshtė pa sens, pagesa e "Rrugės sė Arbėrit" nga Maqedonia ėshtė nė interesin e saj tė plotė. "Rruga e Arbėrit" nuk do benefit gjėkundi Dibrėn e Matin, sa do benefit Maqedoninė nė tregėti e turizėm.

Ky Prokuror i Pėrgjithshėm jo vetėm kukull e kungull, por dhe kumbar i krimit

Padyshim ėshtė Prokurori i Pėrgjithshėm me performancėn mė mediokre nga 1912, pa pikė integriteti e aftėsie profesionale, njė hiē... S'ngjan gjėkundi me shefin e akuzės publike shqiptare, pėrkundrazi, me njė avokat tė natyrshėm krimi, qė pėr ironi paguhet nga taksat e shqiptarėve. Nese Llalla ka synuar tė sabotoj reformėn nė drejtėsi, siē tha Ambasadori Amerikan, atėhere Parlamenti ta hetoj e shkarkoj, jo mėdyshje (meshirė) pėr kėtė farė Llalle.

Kundėr apatisė politike - Pėr njė revoltė elektorale

Nga Frank Shkreli

Pėr problemet politike dhe ekonomike -- pėrfshirė trazirat dhe grindjet politike tė pafund tė kėtyre 25-viteve tė fundit, anė e mbanė trojeve shqiptare, e sidomos problemet serioze si korrupsioni, droga, mashtrimet dhe batakēillėqet e lloj-llojshme tė klasės politike shqiptare tė kėsaj periudhe -- fajin kryesor e kanė, natyrisht, vetė politikanėt e djeshėm dhe tė sotėm. Ata janė arkitektėt e vėrtetė tė kėtij “monumenti” politik dhe ekonomik, tė cilit fatkeqsisht nuk mund t’i thuren lavde.

Amerika ''pezullon'' demokracinė! Ēdo tė thotė kjo pėr zgjedhjet nė Shqipėri?

Ndoshta gaboj, por fjalimi i Trump ditėn e inagurimit, me ngjyra tejet tė errėta pėr Amerikėn, mė solli ndėrmend retorikėn e Enver Hoxhės kundėr "imperializmit amerikan". Nėse Hoxha do ishte gjallė do e quante Trumpin revolucionar dhe dekoronte me medaljen e "Heroit tė Punės Socialiste". Nejse, ky ėshtė problemi i amerikanėve, tė cilėt (tė gjithė palėt) me ē'duket kanė njė lloj "koncensusi tė heshtur" pėr njė president alla-Trump kėtė periudhė.

Qeveria shqiptare tė bėj dy monumente gjigande tė Presidentėve Wilson e Clinton

Nė vijim tė titullit, t'i ndryshohet emri tė ashtuquajturės "Rrugė e Kombit" nė "Rruga e NATO-s", siē de facto duhet tė ishte. Tė nxitet edhe qeveria kosovare tė bėj tė njėjtėn gjė pėr vijimin e saj nė Kosovė. Fakt historik ėshtė se rruga nė fjalė u bė e mundur pas anėtarėsimit tė Shqipėrisė nė NATO, ashtu siē ėshtė fakt pėrsėri qė ndėrhyrja e NATO-s nė Kosovė mundėsoi realisht ndėrtimin e saj atje, gjė qė kurrė s'do ndodhte para NATO-s.

Serbėt po shfrytėzojnė tranzicionin presidencial nė SHBA, dhe ''simpatinė'' e Trump pėr rusėt

Kjo periudhė e debatueshme e tranzicionit presidencial nė SHBA, e mbarsur me dyshime e paqartėsi pėr rolin ndėrkombėtarė tė SHBA nėn Trump, pėr njė devijim substancial kursi nė kėtė aspekt, si dhe pėr afrimimin e tij me Rusinė e Putinin, po frymėzon sė fundi aleatėt historik tė Rusisė, dhe nė kėtė aspekt Serbia (skilja e saj e vjetėr) po nxiton tė shfrytėzoj kėtė meoment, para se gjėrat tė ndryshojnė pėrsėri siē ishin.

Shqiptarėt e Shqipėrisė nuk janė kundėr korrupsionit, por xhelozė ndaj tė korruptuarve

Thjesht u vjen inat pse dhe ata nuk janė tė korruptuar si tė korruptuarit e shumtė nė tre pushtetet. Flet puna vete, askush nė Shqipėri nuk e raporton dhe denoncon korrupsionin aq masivisht tė pėrhapur. Natyrisht korrupsioni nuk vjen nga qielli, janė shqipot qė e bėjnė, njė palė jep, tjetra merr, por askush nuk shkon nė polici tė tregoj pėr tė. Askush.

Uroj qė mė 2017-n Shqipėrinė ta duan edhe shqiptarėt

Shqipėria sot ngjan me njė kamp refugjatėsh sirianė (ose ish-sirianė tė asimiluar ndėr shekuj, siē fqinjėt me dashakeqėsi jo rrallė na pėrgojojnė), ku tė gjithė nuk duan tė gjithė, ku ēdokush nuk do asgjė, dhe ku askujt si hyn nė sy asgjė. Si nė njė kamp refugjatėsh "sirianė" qė presin tė ikin, ēdo gjė hidhet mbi tokė e rrugė, nga letrat, plehrat, shurra, prezervativėt, e ku askujt s'i dhimbset asgjė, nga pyjet, toka, nėntoka e balta.

Njė urim pėr njė fillim tė ri, nė Vitin e Ri

Nga Frank Shkreli

Ja po afrohet Viti i Ri. Njė Vit i Ri, njė Fillim i Ri. Njė Vit i Ri prej tė cilit tė gjithė ne shpresojmė dhe presim realizimin e objektivave dhe ėndėrrave tė pa realizuara deri tashti, njė Vit i Ri i mundėsive tė reja, i ndryshimeve pozitive pėr ne, si individė dhe si shoqėri, si institucione qeveritare dhe shtetėrore, por edhe pėr botėn nė pėrgjithėsi. Njė vit i shpresave, se nė mos tė gjitha gjėrat, atėherė tė pakėn disa prej tyre do tė ndryshojnė pėr mė mirė, si nė jetėn tonė private dhe familjare ashtu edhe nė mjedisin shoqėror e politik ku jetojmė.

Shqiptarėt, populli mė me kulturė kristiane nė Europė qė i lutet islamit

Nga kostumet tradiocionale popullore, qilimat, sexhadet, e deri tek flamuri kombėtar shqiptar, dominon e kuqja, ngjyra qindravjeēare e krishtlindjeve (jo ngjyrat e errėta tė islamit). Asnjė popull tjetėr nė Europė nuk i ka kaq tė theksuara nuancat e sė kuqes nė kulturėn e traditėn e vet sa shqiptarėt. Asnjė popull tjetėr nė Europė nuk e ka heroin kombėtar mbrojtes te kristianizmit si ne shqiptarėt.
| 1 | 2 | 3 | ...| 138 | 139 | 140 | Tjetra»