T’i Thuhet Ndal Uzurpimit tė Pushtetit Politik nga Vllehėt nė Shqipėri

Politikishsht, historikisht, ideologjikisht dhe nė cfarėdo aspekti qė ka tė bėjė me fizionominė e filozofisė kombėtare shqiptare, do tė ishte e pamundur qė tė mos atakohej njė problem i tillė,

Duhet tė jesh anėtar pėr tė lexuar kėtė material

Kush Do te Kisha Qene Une Sot?

Kurr nuk do te me kishte shkue nder mend tia beja kete pyetje vehtes. E pse? Sepse kjo gja ne fakt nuk ka randesi. Por duket se pra paska randesi. Atehere po e filloj me nji pyetje tjeter paraprake:

Shqiperia 2007: Balte Dhe Kallamishte!

Nga Konrad Shala & Co...

Ose “kallamishte dhe baltė”, sipas titullit qė mori libri i autorit spanjoll Blasko Ibanjez. Ky autor, i cili sforcohet me vullnet tė mirė tė na tregojė se kur njeriut i vjen laku nė grykė, arrin tė nxjerrė diēka edhe nga balta, nuk mendonte kurrėsesi qė ky titull do pėrshkruante qartazi njė
| 1 |