Kritika Letërsi

Prozë e Poezi

Mall pėr Fierin - Poezi nga Pėrparim Hysi


Mė zė lemza pėr ty, Fier, se aq fort ty tė dua
Mė je mjaltė e sheqer:pa ty jetėn s'kam ē'e dua
Veē me ty mė zė gjumi;edhe ėndrrat po me ty
Ndaj unė vė krahėpėllumbi:fluturim e mbrrij aty.

Tani dal nėpėr qytet;takoj miq e takoj shokė
Edhe mbushem me shėndet; gjak tė pastėr nė aortė.
Shoh ndryshimet qė janė bėrė edhe mbushem unė me gaz
Ndaj dhe rihem unė i tėrė dhe mėrzitjen e lė pas.

Zė e heq vite nga supet; unė, pothuaj, aty rinohem
Tash gėzimi im duket dhe mėrzitja ikėn, shporret
Edhe flas me zė tė lartė, sepse jam nė vėndin tim
Fier, o Fier, mė je mjaltė:aty vdes dhe s'kam ngurim.

4 mars 2006


Pėr...

Pėr njė pyllth anės lumit, pėr njė bahēe pranė shtėpisė
M'u ka tekur mua,malumit, nė kėrthizė tė pleqėrisė.
Se i pata fėmijėrisė, po tani nuk i kam mė
Zė eprekem nostlgjisė, dhe rėnkoj si nėn zė.

Se u prish dhe mė nuk ndreqet, Ēish ujdisur nė aq breza
Nuk ėshtė punė qė mua mė teket dhe mė rri mendja andejza
Dua tė parat tė miat proan qė m'i morėn barbarisht
Por nga ato mbeti jehona dhe vajtoj unė prej mėrzisė.

7 dhjetor 2005


Janė ca ēupa

Janė ca ēupa, deliēupa:tuj-tuj si puladeti
Ēupa pėr t'u pirė nė kupa:aty mjalti dhe sherbeti
Hargalisen tė shpenguara mu si mėzka hergjele
Po mė hėngri mua syshkruara:fėt me sy e bjerė pėrdhe.

E ē'mė gjeti mua, tė zinė! Dua t'i ikė atij "sherri"
Por me sy mė pėrpin:syri isaj me brisk mė "theri"
Desha s'desha zura vallen;zura vallen siē e deshi
Hodha vallen me sylarmen:jam pa faj dhe mos mė qeshni.

23 janar 2006


Si Pojanka

"Nė Poljankė tė gjithė priftėrinj

Dhe priftėrinjtė tė gjithė topallė

Popullore
Nė Poljankė tė gjithė priftėrinj
Dhe priftėrinjtė tė gjithė topallė
Pse mė dukesh, Shqipėri,
Si Poljanka prin me pallė?!

Gjithėsecili hundėpėrpjetė
I bie fyellit nė njė vrimė
Katandisėm pėr ibret
Mbjellim erė, korrim stuhinė.

Asnjėēikė nuk bėjmė pėrpara
Si gaforret bėjmė veē prapa
Se"priftėrinjtė"kemi topalla
Hė, dallojmė nga Poljanka?!...

Shėnim: Bazuar tek njė shkrim i Riza Lahit


Musine Kokalarit

"Ēfarė t'i them, nėnos plak?!"
Musine, o moj zambak!
Diktatori, ky dsėhtak
Ta ktheu jetėn nė farmak

Ca farmak e ca pelin
Herė me burg, herė internim
Por ti hiē nuk u pėrule
Edhe mbete si njė lule

Lule qė nuk vyshkesh kurrė
Si venus, si kreaturė
Brez pas brezi gjallė do mbetesh
Si kometat:ndoshta kthehesh?...

Shėnim: Vargu nė thonjėza ėshtė titulli i njė libri tė autores.
8 qershor 2006Kaseta

Pashė njė kasetė me kėngė tė vendlindje
Mė llmaburiti trupi si pema e Krishtlindjes
Se aq mė ka marrė malli, pėr ty, moj Shqipėri
Sa, sado qė jam plak, u bėra i ri.

U riha i tėri (kush thotė qė jam plak?)
Mė rihu kaseta ("ndryshoi"imi gjak?!)
Zu shoqėroaj kėngėt:tė gjitha njė nga njė
Lot lėshoj nga "dėmbjet" dhe sa s'qaj nėn zė.

27 qershor 2006

Nga Pėrparim Hysi
Florida, mė 25 shtator 2008

KomentetThis item is closed, it's not possible to add new comments to it or to vote on it