Z. Hoxha, o te Mbaj Median o Kafene!

Media eshte nje industri me vete dhe funksionon me te njejten llogjike tregu si cdo industri tjeter? Ajo eshte e pavarur dhe nuk ka lidhje pune me industrite e tjera, nderkohe qe i siguron te ardhurat nga prodhimi dhe shitja e "mallit" te saj intelektual.

Nuk eshte kompani mediatike Top-Channel, qe 80% te te ardhurave te biznesit i siguron nga tregetija e kafese. Eshte ekonomikisht e percaktuar dhe llogjikisht e kuptueshme, qe ai biznes qe nxjerr shumicen e te ardhurave, ai mban edhe titullin e aktivitetit. Ne kete aspekt, Top-Channel dhe gazeta "Shqip" nuk jane media kombetare te pavarura, ne kuptimin e drejteperdrejte te kesaj fjale, por jane thjeshte media te "ndermarjes se kafese", si cdo ndermarje qe mund te kete fletushken e vet informative apo altoporlantin e oborrit. Gjithashtu edhe gazetaret qe punojne atje, apo opinionistet Nano, Stefani, Dervishi etj nuk kane status gazetari te mirfillte mediatik, por jane thjesht analiste te "ndermarjes se kafese".

E njejta gje ndodh edhe me median e Koco Kokedhimes, ku te ardhurat nga bizneset e tjera te kesaj kompanie, perbejne shumicen e fitimit te kompanise. Edhe atje gazeta "Shekulli" eshte thjesht gazete e biznesit te "dherave e plehrave", te aktivitetit qendrore te firmes.

Ne asnje vend nuk eshte kjo situate si ne Shqiperi. Media edhe mund te kete ngjyrim politik te nje krahu apo te nje tjeteri, por askund ajo nuk eshte ne dore te bizneseve te fuqishme. Cdo biznes ka rregullat e veta te funksionimit ne treg si dhe ligjet perkatese qe e rregullojne ate. Ndersa media ka nje status ligjor teper te vecante, dhe nuk ka asnje lidhje me biznesin (bie fjala) te kafese (qe eshte nje industri me vete), apo biznesin e bixhozit, te shkrirjes se celikut, te prodhimit te avioneve, duhanit etj. Secila nga keto biznese ka specifiken e vet, kurse media ka tjeter fizionomi dhe nje rol special, sidomos ne nje demokraci, deri sa eshte konsideruar edhe pushtet (i katerti). Asnje industri tjeter nuk konsiderohet keshtu.

Cfare pavaresie mund te kete nje media qe shumicen e te ardhurave e siguron nga kafeja, si "Top-Channel"? Cdo bente vaki valle, nese (psh) boset e bixhozit te Las Vegas do fillonin te blinin media ne Amerike, apo prodhuesit miliardere te Malboros do blinin CNN? Amerikanet do e konsideoronin kete si fundin e botes. Mediat serioze themelohen nga gazetaret, politikanet etj, dhe kane nje natyre intelektuale teper te spikatur dhe cilesore. Clidhje ka tregetari i kafese me median, apo bosi i tenderave publike (Kokedhima)? Ku besohet me ajo media, pasi besueshmeria eshte cilesia numer 1 e nje mediaje.

null
Shikoni bosin e Top-Channel. Nuk duket ai, sidomos me policet tatimore mbi koke,
si Roberto de Niro tek filmi "Kazino", bosi i shtepise se bixhozit ne Vegas?

Me cduket "Mafia" ne Shqiperi ka ndryshuar taktike. Ajo s'te vret me tani ne rruge me arme zjarri, as nuk te hedh makinen ne ere etj, por ka futur ne dore median, dhe interesin e saj ekonomik e permbush nepermjet presionit e shantazhit. Pra sot ajo te diskretiton gjeresisht ne publik nepermjet medias, gje e cila eshte shume me rende dhe efikase se sa nje vrasje e thjesht. (Ju kujtohet c'presion bente gazeta "Shekulli" para rreth 3 vjetesh per ceshtjen e plehrave te Kokedhimes. Nese nuk do te ishte Kokedhima pronar i gazetes, kjo media s'do merrej fare me nje gje te tille)

Zgjidhja praktiko-ligjore e problemit te medias ne Shqiperi do te ishte ndarja e bizneseve te tjera nga media, ku ligji te parashikonte mos-dhenie te licenses mediatike (apo heqje te saj) per biznesmene te industrive te tjera. Po citoj ketu raportin e "Freedon House" (2006) per median shqiptare.
"Nje strukture pronesie e koncentruar e grupeve te fuqishme te biznesit dhe e nje tregu te crregullt pune e ka bere median sherbyese (servile) e interesave te caktuara te biznesit te pronareve te saj."

Pra edhe ky institucion i rendesishem nderkombetare e shikon dobesine e medias shqiptare, pikerisht ne kete aspekt.

Ne keto rrethana, do te ishte ne te miren e medias shqiptare, qe Z. Hoxha i "Top-Channel", ose te lere biznesin e kafese dhe te meret vetem me median, ose te lere median e te meret me kafene. Keto dy industri s'kane pike lidhje me njera tjetren. Perndryshe kjo pune nuk ka sens, eshte manipulim i shtypit te lire nga "ndermarja e kafese". Kaq te zgjuar e mendojne veten keta zoterinj (Hoxha, Kokedhima etj), qe ne te tjeret spo i kuptokemi dot, se ata median po e perdorin thjesht si mjet, maske, pashaporte, vize etj per biznesin e tyre thmelore. Kjo ben muuu tashme.

Media ne nje demokraci eshte e shenjte, eshte celesi i suksesit te demokracise, dhe ajo nuk duhet te ndyhet as nga politikane te papergjegjshem si Rama, Majko, Nano, Berisha etj, por gjithashtu as nga tregetare te bizneseve te tjera te tipit Hoxha, Kokedhima etj. Sidomos per Shqiperine nje gje e tille behet edhe me shume imediate, sepse mijra njerez atje jane persekutuar e asgjesuar me dekada te tera per fjalen dhe shtypin e lire, ndersa tani shtypi "i lire" eshte gllaberuar nga tregetaret e matrapazet. Kjo eshte ironia me e madhe e kesaj historie.

Nga Vezhguesi

« Para - Tjetra »
-------------------

Komentet

Postuar nga: Linda 06/04/2007 - 02:44:39 -

Nuk eshte kaq i thjeshte problemi. Ne parim eshte e drejte. Por a veprohet ne Shqiperi si ne vende te tjera demokratike ku vepron ligji? Sigurisht qe jo. Nese do te realizohet kjo ndarje e medias me pronarin per Top median cdo te ndodhe me krahun tjeter qe po perpiqet pikerisht te kape median. Pra nese Top media eshte legale ka te deklaruar edhe pronarin qe merret me kafe dhe kjo nuk do te thote se ai eshte mafioz. Por nga ana tjeter qe Berisha po perpiqet te kape median dhe qe eshte i kamufluar por qe realisht ai duke kapur median do te mbroje interesat e tij, sikurse edhe kjo media do te jete e financuar nga parate e pista te aktiviteteve te tij por qe sigurisht nuk do te deklarohen, apo demaskohen sepse nuk do te kete me kush ta beje kete. Ne Shqiperi do te kete vetem monolog.

Pra me kete rast Berisha me nje gure do te vrase dy zogj. Nga njera ane mbyll nje aktivitet qe eshte kritik dhe demaskues per politikat antiligjore qe po ben Berisha ne Shqiperi, nga ana tjeter do te fuqizoje aktivitetet ku ai eshte bere aksioner apo ne mos eshte pronar i vetem i tyre. Xhanem ku do t'i pastroje gjithe ato para qe mori nga shqiptaret me 1997 apo nga kontrabanda e ****burantit, apo nga pagesat qe i jane bere nga padronet per shkaterrimin e Shqiperise. Krahas blerjes se pronave te patundshme ai do te investoje sigurisht edhe ne media qe te kete mundesi t'i mbroje keto aktivitete.

Nuk ka Shqiperia ato mundesi qe media te jete eficente, keshtu qe cdo media kerkon nje suport ekonomik. E nese nuk e ka kete do te falimentoje. Dhe pikerisht kete do te arrije Berisha. Dhe fatkeqesisht problemi filloi me trajtimin e "evazionit fiskal", apo te mafias se kafese dhe sot po konkludon ne ndarjen e medias nga bisnesi. Pra duket se planet jane bere mire. Duke folur "ne baze te ligjit" synohet te rrenohet nje media te cilen ne e duam.

Ne lidhje me ate qe thuhet se media eshte servile e pronareve, cfare duhet te themi ne qe sot edhe i vetmi televizon shteteror eshte servil i Qeverise dhe shqiptaret nuk kane besim tek ai. Perse atehere shqiptaret me shume kane besim tek Top-Channel te cilit i kerkojne ndihme per te demaskuar mas****enjte e ketij vendi sic ishte dhe rasti i fundit me pedagogun qe i bente presion studentes. Dhe raste te tilla jane te shumta qe ka demaskuar Top-Channel. Qe te shikohet se sa e beson publiku mjafton te shihet sa ai eshte i shikuar, apo shtypi i tij i shitur. Ky eshte tregues. Dhe sado miop te jete nje popull ne fund te fundit ai shikon interesin e tij dhe e kupton se ku eshte ky interes ne menyre intuitive.

Sado qe edhe ne konkluzionet e ketij materiali qe ju i referoheni thuhet se mediat jane servile te pronareve gjithsesi keto pronare nuk quhen mafioze. Pra realisht eshte shtremberuar edhe thelbi i materialit dhe me synim demaskohen pronaret shqiptare. Eshte e njejta propagande qe po behet sot ne pergjithesi per shqiptaret si trafikante dhe sot po synohet te njolloset bisnesi shqiptar apo dhe vete media shqiptare. Vetem nje kryeminister ne bote e ben kete dhe ky eshte Berisha.

Ruhuni nga demagogjia dhe miopia jini realiste ne trajtimin e problemeve shqiptare. Ato jane shume te koklavitura dhe me shume luhet nen rrogoz. Sulmi kunder Top medias eshte sulmi kunder fjales se lire te shqiptareve, qe e mire e keqe shqiptaret sot per sot vetem ate kane.

Nese do te mbyllet kjo ne do te jemi deshmitare te vendosjes se diktatures se Berishes. Por atehere do te jete shume vone.

Ashtu sikurse ne nje plan me te gjere ne e shikojme kete konflikt si konflikt te shqiptareve me antishqiptaret. Sa kohe qe Top media ka edhe perkrahjen e vellezerve tane pertej kufijve duket qarte se ajo eshte e drejtuar edhe kunder tyre.

Nuk ka kredibilitet Berisha te na flase per ligje apo parime. Ai eshte ****te e djegur per shqiptaret. Keshtu qe cdo veprim i tij eshte antiligjor dhe antikombetar.

Postuar nga: Nga Gentiani 06/04/2007 - 08:24:27 -

Cili ligj i Kushtetutes shqiptare e ndalon patjen e dy bizneseve ne te njejten kohe? Ku eshte e shkruar qe nje tregetar duhet te merret o me mediat ose me tregetine e kafese? Shqiperia me sa di uen nuk ka nje legjislacion te tille. Po te jete keshtu edhe pronari i Klanit duhet te lere avionat, etc dhe t'i kustohet vetem televizionit, gazetes dhe revistes. Perse ndaj tyre nuk ka asnje kontroll, por perkundrazi shperblehen per propagande pro Berishe edhe me nje licence te re? Shpresoj qe Vezhguesi ta vezhgoje mire edhe kete ceshtje? Ndoshta ai nuk e di po ehde Marsel Skendua e hapi revisten, radion, televizionin dhe gazeten "Korrieri" pasi ksihte hapur nje linje ajrore dhe biznese te tjera. Cfare e diferencon ate nga Dritan Hoxha? Kush e vendos qe nejri eshte mafioz dhe tjetri i ndershem? Kur ky percaktues ka emrin Berisha atehere gjerat duhen pare me kujdes. Mafiozet emedias nuk mund dhe duhet te shikohen ca me "Syrin "Nenes" dhe ca me "Syrin e Njerkes". Liria e Shtypit ne kete mes nuk fiton asgje. I vetmi fitimtar eshte Sala dhe kompani qe eleminon "Mafian Kritike" dhe "Shperblen Mafian e Bindur"

Postuar nga: Vezhguesi 06/04/2007 - 08:46:12 -

Linda, kam pershtypjen se ne Shqiperi njerezit jane dashuruar me djallin. Djalli eshte i bukur, ta prish mendjen, te ben per vete etj. E ke parasyshe Circian tek Odiseja, ajo ishte e bukur dhe ju jepte te gjitheve te hanin e te pinin vere, te qendronin e te flinin tek ajo, pra ishte shume mikepritese, por ne fund i shnderonte ne derra.

Hiq dore ca kohe nga media shqiptare. Vendos qe per nje muaj te mos e shikosh ate dhe gjithashtu te mos lexosh asnje gazete. Lexo libra ose shiko vetem stacione televizive te huaja. Pas nje muaji kthehu pereseri te Topi dhe gazetat shqiptare, dhe do shikosh se sa fallco jane.

Ne nje shtet te Amerikes (Kolorado), jeton nje komunitet teper i vecante, me zakone dhe me veshje teper ****akterisitke. Quhen Amish dhe qendrojne te vecuar nga jeta amerikane. Ata kishin nje udheheqes fetare (para rreth 3 vjetesh), te cilin e besonin jashtezakonisht dhe cdo familje mbante ne shtepi fotografine e tij dhe falej para tij. Fjalimet dhe bisedat e tij etj, ishin ideollogjia e vetme e atij komuniteti. Ate e dashuronin me shpirt ate dhe ai ishte idhulli i padiskutueshem i komunitetit. Ata jetojne ne Amerike, por nuk perzihen me jeten amerikane. Jane teper te vet-izoluar.

Por cbente ai? Ai merte cdo dite nga nje femije, djale, vajze, etj te cdo familje e komunititetit dhe kryente maredhenie seksuale. Njerezit besonin verberisht tek ai, dhe ja jipnin femite me deshire dhe nuk e mendonin kurre se lideri i tyre shpirterore ishte nje maniak seksual ordiner. Por zerat filluan te dalin, dhe policia u vu ne dijeni te ngjarjes. Ai u arratis dhe u zhduk nga ai vend, nderkohe qe te gjitha mediat e Amerikes jipnin fotografine e tij, si i kerkuar.

Hetimet nxoren se ai kishte bere gjera skandaloze nga me te turpshmet, por fatkeqeisht komuniteti Amish ishte hipnotizuar aq shume nga ai, sa asgje te keqe kunder tij nuk besonte. Me ne fund, para 2 muajsh ai u kap dhe pranoi akuzen dhe lloj pislliqesh. Eshte i arrestuar dhe po gjykohet.

Nje shoqeri e vete-izoluar, si amishet e mesiperm, apo e izoluar si Shqiperia, eshte parajsa e mashtruesive, spekullatoreve, mafiozeve, krimineleve, aventuriereve etj. Lum ai qe e kupton kete ne kohe, dhe e flak tutje ate barre te peshtire.

Postuar nga: Korabi 06/04/2007 - 09:59:55 -

LINDA!
Pa dashur te beje analizen e komentit tuaj ,me cuditin disa fakte qe me siguri ose nga urrejta qe ke per Berishen ose nga interesat e tua personale, ose nga pozicioni i juaj ne lidhje me TOPIN ,NA E PARAQET TOPIN SIKUR TE ISHTE I DREJTE SIKUNDER ESHTE HYJNORJA.Ju ne cdo koment mundoheni me cdo kusht te bindni lexuesit e ketij blogu, se vetem ju keni te drejte per ato qe shkruani,dhe ngrini piskamen ne kup te qiellit,sepse Ai po vendos DIKTATUREN.Pra ju kerkoni me c'do menyre t'i imponoheni lexuesit.
Ju shpreneni se :"Xhanem ku do t'i pastroj gjith ato para qe mori nga shqiptaretme 1997 apo..." Kjo qe thua mbase eshte plotesisht e vertet ,por nuk e kuptoj dot se si nuk e futet tek 7 penxheret BERISHEN, KUR NE DOREN TUAJ PATET PUSHTETIN ABSOLUT 8 VJET???!!!Kjo me duket e dyshimt,per dy arresye 1-Ose AI eshte i paster dhe nuk ka dore ne parat e tona, dhe per kete arresye te thjeshte ju nuk e futet dot ne burg sepse nuk keni prova .Dhe tani u ka ngelur te beni vetem zhurem!
2-Ose pushtetaret socialist jane bashkepunetor dhe bashkevjedhesa te parave tona me BERISHEN,dhe te gjitha propagandat e mediave bejne zhurem vetem per te marre pushtetin perseri,QE ATA TE KENE MUNDESINE TE VJEDHIN PRAP.
Eshte e qarte si drita ediellit,qe po qe se jane bashkepunetor ,ata nuk e zbulojne kurr njeri-tjetrin,dhe populli i shkrete nanuriset nen zhurmen e coroditjes se propangandisteve te MEDIAVE TE PAMVARURA DHE TE LIRA SIC ESHTE T O P I, SH Q I P etj .Eshte jashte cdo logjike qe mediat te perfaqesohen nga bisnesi ,sepse pastaj te gjithe e dine se ato nuk jane me te lira e te pamvarura sipas statusit te vecant qe ato kane,edhe pse propaganda,se ato atehere jane te lira,do te behet edhe me e madhe.Por si intelektuale, me vjen sinqerisht keq qe mban kete kurs,por prap kjo eshte puna juaj gjithsesi.

Postuar nga: Linda 06/04/2007 - 10:05:12 -

Nuk jemi si Amishet ne jo mos na e qaj hallin. Por perpiqu te argumentosh perse Berisha po sulmon bisneset shqiptare. Edhe me ligjin e ri per gjobat ai kerkon t'i falimentoje bisneset shqiptare. Nuk po them ata qe e kundershtojne por po them se synimi i tij eshte te shkaterroje bisnesin shqiptar per t'i lene rruge te lire atij sllav apo grek. Sepse fuqizimi i bisensit shqiptar po konkuron ate grek. Vetem nje fakt te thjeshte mbase banal. Kete vit te gjitheve u ra ne sy qe dhe portokallat ishin me te mire dhe me leng. Perse ndodh kjo sepse portokallet u sollen nga Italia apo Maqedonia dhe nuk u moren me nga Greqia e cila ju merrte edhe lengun dhe ne blinim ca portokaj te thare. Kur ma kane treguar kete jam habitur.

Pra qe te mos i lene shqiptaret qe te fuqizohen dhe te konkurojne firmat greke apo sllave qe sot perfaqesohen nga ARgita dhe kompani, sidomos aktiv eshte baxhanaku i Berishes ose e thene ndryshe i vellai i Sllobodankes. Pra prandaj shqiptaret quhen mafioze, trafikante. Dhe kerkohet t'u mbyllet edhe media qe shpreh interesat e bisnesit shqiptar, por edhe te publikut te gjere. Me thuaj konkretisht ku ka ndikuar ky "mafioz" kafeje qe ka emrin Dritan Hoxha tek amplifikimi i medias se tij dhe dezinformimi i publikut? Nese keni miresine te me pergjigjeni.

Ndersa fotoja qe keni sjelle ne kete shkrim nuk perfaqeson pronarin e Top medias Hoxhen por eshte nje drejtor i njeres nga mediat i cili me profesionalizem dhe me kulture edhe juridike i vuri me shpatulla per muri perfaqesuesit e tatimeve. Sot tregu eshte i lire per te gjithe dhe konkurohet me vlera. Do te fitoje ai qe eshte me i forte ne te gjitha fushat. Dhe jo me dredhi dhe makinacione. Kur nuk arriti Klani ta konkuronte Top-Channel-in ndonese vazhdimisht eshte bere laro i pushtetareve. Atehere shfrytezoi egon e Berishes dhe ne kete menyre do te arrije te jete i vetmi televizon "i suksesshem" ne Shqiperi. Mori dhe nje licence teper te perfolur per nje televizon te dyte. Etj. etj. budallalleqe qe vetem ne Shqiperi mund te ndodhin.

Postuar nga: Linda 06/04/2007 - 10:19:18 -

Korab

Ben gabim kur me drejtohesh "ju" kur behet fjale qe kerkon llogari nga socialistet perse nuk e denuan Berishen. Une nuk bej pjese ne kete ju. Une urrej njesoj si Berishen dhe socialistet qe nuk e denuan ate ne lidhje me kete pike. Qe nuk e detyruan te nxirrte kush i ngriti firmat piramidale dhe kush i mori parate e shqiptareve dhe te tragjedise se 1997. Keshtu qe ne kete drejtim une jam si ti dhe si i gjithe populli viktime e politaneve tane te ndyre. Dhe nuk di se cfare fjalori te perdor ndaj tyre. Qe meritojne nje ndeshkim kapital.

Ne lidhje me urrejtjen qe kam per Berishen e deklaroj hapur ate dhe nuk eshte urrejtje thjesht personale, por eshte urrejtje e nje populli te tere qe e mashtroi me 1992 duke folur per demokraci. Dhe nuk beri gje tjeter vetem mashtroi dhe zhgenjeu nje popull te tere. Dogji cdo prone qe ishte e ketij populli, deboi shqiptaret jashte, nxorri ligjin absurd per pronat duke bere pronare ato qe nuk ishin dhe duke lene pronaret e vertete pa prone. Ishte ai qe nxiti shqiptaret te fusnin parate masivisht ne firmat piramidale me shprehjen e tij famekeqe "qe parate e shqiptareve jane me te pastrat ne bote" duke justifikuar firmat piramidale dhe qe faktikisht pas kesaj shqiptaret futen masivisht parate ne firma. Dogji Shqiperine me 1997. U perpoq te konfliktonte veriun me jugun. Nen masken e luftes kunder komunizmit, nje komunist i la te percare shqiptaret qe urrejne per vdekje njeri tjetrin. Gjithnje ka qene faktor destabiliteti dhe qe nuk ka lejuar te zhvillohet ekonomia. Sot eshte konfliktuar me te gjithe subjektet. Sulmoi pushtetet e pavarura, institucionet e pavarura, median e pavarur, pronaret, akuzon shqiptaret si trafikante dhe mafioze. Sulmoi dhe do te shkaterroje Akademine e Shkencave do te mbylle INIM-en nderkohe qe flet per zhvillim te internetit ne Shqiperi. Nese doni te dini realisht se cfare mendon dhe se si vepron ai ne realitet nisuni nga fjalet e tij. Te gjitha epitetet apo veprimet qe ai jua vesh te tjereve realisht i ben vete. Ne keto kushte ju do te ishit dakord me Berishen dhe kunder meje.

Postuar nga: Paul Tedeschini 06/04/2007 - 10:21:58 -

Ndersa bandat e kriminelve ordiner komunist zihen me njeri tjetrin per tu pasunue, populli vazhdon ne mizerje, skamllek dhe injorance..... dhe ne emigracion ku mijra familje jane te ndrara, ku mijra vajza shqiptare ......! ku mijra te rij perpeliten ne vendet e zhvillueme per te cilat nuk jane te pregatitun.
Hataja e Zotit!

Nji pyetje!
Me cilen bande jeni juve zotri?!?! Me ate te majten apo me ate "te djathten"?!?!

Postuar nga: Vezhguesi 06/04/2007 - 12:16:21 -

Linda mos lexo vetem analistet e "ndermarjes se kafese". Ata i ka dalldisur kafeja. I paguan mire i zoti. Gjithashtu mos degjo vetem deputetet e majte, provo te degjosh edhe palen tjeter. Nuk behet kritika vetem me doren e majte, duhen perdorur te dyja duart. neutral

Postuar nga: Linda 06/04/2007 - 12:23:04 -

Une nuk ndikohem nga asnje analist. Une bej analizen vete sipas menyres sime. Sipas gjykimit tim duke i pare gjerat ne lidhjen e tyre dhe duke qene konseguente ne trajtimin e ngjarjeve. Nuk i shikoj zhvillimet ne Shqiperi si te shkeputura, por ne ecurine e tyre. I degjoj edhe analistet e djathte sigurisht prandaj jam e revoltuar dhe them se ne Shqiperi nuk ka te djathte. I djathte eshte edhe zoti Kopliku dhe une e lexoj me endje. Nuk besoj se sot meqe ai kritikon Berishen te quhet i majte. Pasi sot kjo po kthehet ne menyre per t'u mbyllur gojen njerezve qe te mos kene te drejte te kritikojne Berishen.

Po sikur te bera disa pyetje perse nuk me pergjigjesh. Ku konsiston manipulimi i Top medias nga pronari i saj dhe qe ne shqiptareve injorante nga paska genjyer. Me jepni nje fakt te vetem.

Postuar nga: Vezhguesi 06/04/2007 - 13:27:43 -

Se pari, une s'kam thene asgjekundi se shqiptaret jane "injorant". Nje gjuhe e tille emocionale nuk eshte ne natyren e te shkruarit tim.

Ne lidhje me pyetjet qe ju permendni, ju kerkoj falje per mos-pergjigjen e tyre ne komentet e mija, por sinqerisht nuk i kam konstatuar si pyetje te drejtuara per mua.

Kam pershtypjen se une jam shprehur shume qarte ne shkrimet dhe komentet e mija per kete ceshtje, se ku qendron influenca negative e pronareve biznesmene te medjave shqiptare. Pikerisht per nje gje te tille shprehet edhe Freedoom House.

Gjithsesi shkurt edhe nje here, pronaret shqiptare te mediave e shfaqin ndikimin e tyre ne mediat perkatese me vendosjen e saj ne nje pozicion "mosveprues" mediatik. Nje media duhet te jete tepr aktive dhe ti fus "hundet" gjithe-andej, ndersa media shqiptare eshte teper pasive dhe e mefshet. Nje gje e tille vjen si pasoje e drejtimit te saj prej pronareve te bizneseve te caktuara, te cilet nuk kane interes qe media te ushtroje detyren perkatese mediatike. Atyre ju duhet nje media vetem per veten e tyre qe te permbush nevojat e biznesit te tyre.

Ju kerkoni fakte. Por pikerisht ketu eshte thelbi, sepse ata jane teper te kamufluar dhe godasin kundershtaret e tyre nepermjet medias nderkohe qe e paraqesin goditjen si parimore, politike, demokratike etj, ndersa ju nuk e kuptoni se goditja eshte thjesht nje shantazh apo presion qe ato u bejne zyrtareve publike per nje tender, doganierve per nje cdoganim maunie (me kafe), policeve per nje gjob, kundershtareve individuale etj, per nje aspekt te caktuar te biznesit te tyre.

Nese e vute re se fundi, prej disa ditesh gazeta "Shqip" ne te gjithe faqen kryesore te saj fliste vetem per kontrollin qe po i behej Topit etj. Kujt i duhen keto gjera. Njerezit e duan median per informacion etj., dhe jo per hallet e topit. Nje media vertete e ndershme nuk i pasqyron aq vrazhde problemet e saj, dhe cdo dite me tituj te medhenj e kryesore. Ne fund te fundit, ai ishte vetem nje kontroll financiar. Perse duhej publikuar aq shume? Thjesht dhe vetem per shantazh, nderkohe qe cdo njeri objektiv dhe i paanshem e kupton tani se ajo forme reagimi e publikimi fsheh dica te pandershme.

Ne rastin e konfliktit te fundit me Berishen, nuk fitoi TOPI, perkundrazi ai krijoi dyshime mbi vete, dhe shume njerez tani mendojne se kundershtimi i tyre per tju nenshtruar kontrollit financiar eshte bere per te fshehur te verteten. Shume mendojne se prania e deputeteve te majte atje, eshte korruptim i tyre dhe pagese me ore pune gjate kohes qe ata bene detyren e gardes ndaj bosit te kafese.

Postuar nga: Linda 06/04/2007 - 16:55:12 -

Problemi eshte se ne ishim shume te interesuar se si po shkonte puna ne kete konflikt te TOP-t me Qeverine. Keshtu qe nuk u merzitem nga publikimi i ketyre kontrolleve, qe nuk ishin rutine, por qe ishin tendencioze, sepse ligji per kontrollin financiar nuk lejon kontroll tek nje subjekt brenda tre muajve, kur akoma nuk ka dale akti i kontrollit te pare. Do te thoni ju se ne kete rast kam degjuar vetem TOP-in dhe jo versionin e Qeverise. Ky ishte lajmi qe u tha publikisht dhe perse Qeveria apo Ministria e Financave, apo Tatimet nuk e pergenjeshtruan kete "genjeshter" te Top-it. Ata nuk vuajne per stacionet televizive, te pakten TVSH dhe Klanin i kane plotesisht te tyret.

Ndersa prania e deputeteve ne ambjentet e TOP-it diten kur mesyen tatimet ishte bllokimi qe ju be ketyre per sekuestrimin e TOP-it. Dhe ne keto ambjente nuk ishin vetem deputetet e majte por edhe Ngjela. Nuk besoj se tashme ai quhet i majte meqe e ka ngrire Berisha.

Ne lidhje me gazetarine investigative duhet te themi se opinioni yne eshte se ne Top-Channel jane trajtuar shume probleme te kesaj natyre. Dhe dallohet nga gjithe stacionet e tjera televizive. Kjo eshte ajo qe ne shohim dhe nuk kemi pare tek te tjeret me shume. Ndersa sulmet qe kane ndermarre kunder doganiereve, tatimoreve etj. ato kane qene me prova dhe fakte konkrete. Do te thoni ju qe keto jane presione qe keto institucione te mos kontrollojne aktivitetet e pronarit te Top-it, po le te dalin keto institucione dhe te provojne te kunderten. Gje qe ne nuk e kemi pare. Nese aktivitetet e pronarit te TOP-it do te ishin ilegale, apo nese ai nuk paguan tatimet, dhe ka evazion fiskal ndaj shtetit, apo fut mallra pa dogane, sa shpejt do t'i kishin nxjerre keto probleme, por me siguri nuk ekzistojne prandaj nuk publikohet gje.

Sot me numrin e shumte te mediave njerezit jane te lire te zgjedhin se ke te shikojne sipas preferencave te tyre. Keshtu qe ata qe shikojne TOP-in e pelqejne ate dhe nuk merziten me te dhe pjesa qe nuk e pelqen eshte e lire te ndroje kanal. Gjerat jane shume te thjeshta eshte ekonomia e tregut. Keshtu qe lereni kete pjese publiku te ndjeke stacionin qe ai preferon, nuk mund t'i imponohesh publikut qe te shikoje ke do qeveria apo kundershtaret e TOP-it. E nese ata qe preferojne TOP-in jane nje shumice atehere gjerat duhen pare me seriozisht, sepse fyhet shumica e nje vendi ashtu sikurse duhet reflektuar se kjo media qenka dicka. Sot thuhe se TOP-media ka 70% te shikuesve.

Shprehjen "injorante" e perdora une jo se e keni perdorur ju, por qe faktikisht eshte nje fyerje qe i behet publikut shqiptar duke e quajtur si te manipuluar nga mafia nepermjet medias pra qe ne te vertete ky publik del injorant qe nuk di te dalloje te verteten nga genjeshtra dhe mashtrimi.

Postuar nga: Vezhguesi 06/04/2007 - 21:35:18 -

Kjo dashuria e zjarrte per Top-Channel ngjan me dashurine e zjarrte qe njerezit kishin per firmat piramidale. Edhe atehere per shume shqiptare nuk kishte me te mire e te perkryer se Vehbi Alimuca, Xhaferi etj. Keta te fundit priteshin me kenge e valle ne cdo vend ku shkonin, me mitingje te madherishme, lule, lot etj, si asnje lider politik apo shpirterore shqiptare.

Por per fat te keq cdo gje kishte qene iluzion i rreme, bukuri qe vret, enderr ne diell me sy hapur. Sepse keshtu jane keto dashurite e zjarrta, si kjo per Top-Channel tani, perfundojne gjithnje me zhgenjim. Fakti qe kjo media i ka bere njerezit te flasin me kaq pasion dhe te shprehen per te me kaq eksitim te zjarrte, tregon se ajo nuk eshte gje tjeter, por vecse nje mashtruse si piramidad (per koincidence edhe seline e ka tek piramidat), nje fasade e rreme. Ajo i ka manipuluar e perpunuar njerezit, dhe ju ka dhene droge ne vend te ilaceve dhe alkol ne vend te ujit.

Dhe pa dyshim zhgenjimi do vij nje dite, por te vjen keq perse njerezit atje dashurojne gjithmone gabim, perse i konsumojne ndjenjat kaq shtrember, ne menyre kaq primitive, kaq me pasion, me eksitim, dhe jo ne menyre te qyteteruar e normale, me gjakftohtesi dhe indiference. Fundja fundit nje ndermarje kafeje eshte. :o

Postuar nga: Gent 07/04/2007 - 04:43:00 -

Nuk e perjashtoj qe dikush mund te kete dhe dashuri te zjarrte per Top-in,por une nuk kuptoj urrejtjen tende te zjarrte,kur ti nuk e justifikon ate.Qe merret me tregetin e kafes eshte shume normale,por anormale do te ishte ajo nqse vezhguesi do te na vertetonte qe pronari e kryen kete ne menyre jo te ligjeshme atehere do te na kishje dhe ne ne krah teje.Por qe te merret me nje tregeti te ligjeshme dhe te investoje per fjalen e lire kjo vecse duhet lavderuar vecanrisht tek ne.Dhe nga ana tjeter qe mendoj se ka lidhje me qendrimin tend kritik ti si pa dashur injoron beniaminet e qeverise si Klan apo Merot me kompani,apo per Oren tani se fundi.Dhe nqse Kafja ka korrupsion korupsioni qeveritar eshte me kriminal dhe gjithe perfshires.Dhe nje keshille shoqerore mos beje pergjithesime fyese per racen te ciles i perket(paragrafi i fundit).Se pari se nuk jane aspak te gjithe ashtu sic i stigmatizon ti vezhgues dhe nqse kekon te behesh amerikan per kete duhen breza,por nje amerikan i vertete nuk fyen kurre nuk flet me kete gjuhe aq me teper kur i drejtohet pjese se tij qe vazhdon te vuaje si me pare.E di qe jemi keshtu si jemi por pa mendjemadhesi dhe racizem shpirti im gjithmone me ka thene me mire se me racen time une nuk kam per tu ndjere kurre dhe atehere kur vuej shume nga kjo.Pershendetje vlla vezhgues!

Postuar nga: Vezhguesi 07/04/2007 - 08:44:06 -

Kam mendimin se, eshte problem kendveshtrimi. Cdo njeri nga ne ka kendveshtrimin e tij dhe diversiteti ne mendim eshte gjithashtu nje realitet. Kjo mund te ngjaje pak a shume me ****riket ne nje stadium futbolli. Nese e shikon ndeshjen nga prapa njeres prej portave, do humbesh pamje te krahut tjeter. Nese e shikon ndeshjen ne tribunen qendrore do kapesh nje pamje me te pergjithshme, por mund te humbesh detaje. Dhe e kunderta, nese e shikon poshte ne fushe mund te kapesh shume detaje por mund te humbesh pamjen e pergjithshme, e keshtu me rradhe.

Me pak fjale, varet se ne c'pozicion te "stadiumit" eshte secili nga ne. Kjo nuk duhet injoruar kur gjykojme njeri tjetrin, sidomos individualisht. Gent, mendoj se nuk duhet ta shikosh "ndeshjen" gjithmone nga i njejti pozicion i "stadiumit". Ndero tribune ndonjehere. biggrin

Postuar nga: Gent 07/04/2007 - 14:11:59 -

Pikerisht per kete bej fjale dhe une qe mbasi ti kesh pare te gjithe pamjet nga kamera qendrore dhe ti analizosh ato ahere mundet te behet nje analize sa me afer realitetit.Ketu mbasandaj mund te dale dhe problemi i <<shkalles>>se stadiumit nga menyra si kerkon ta besh analizen
:nje pamje e evidenton kurse ndonje pamje tjeter qe mund te pembaje dhe rast penalltie mund ta lesh ne hije.

Postuar nga: shqip 07/04/2007 - 17:28:48 -

Cili eshte ai ligj qe te pengon te investosh ne fusha te ndryshme...dhe ne se eshte duhet shfuqizuar si ligj komunist.

Postuar nga: Linda 07/04/2007 - 18:42:13 -

Qe ta cojme deri ne fund arsyetimin. Ajo qe duam ne eshte Top-media, eshte News 24, eshte Vizin +, eshte Klani,eshte BBF. Pra ne i duam te gjitha kanalet televizive sikurse duam te gjithe shtypin e shkruar. Ate qe gjejme tek njeri nuk e gjejme tek tjetri dhe anasjelltas dhe duke marre tek cdo njeri ate qe na pelqen keshtu ne plotesojme nevojat tona intelektuale apo kulturore apo thjesht argetuese. Ndjekim zhvillimet ne Shqiperi por edhe ne bote. Dhe fale teknologjise jemi bashkekohore me boten dhe nuk e ndjejme izolimin ne te cilin ndodhemi, apo kapercejme veshtiresite dhe vulgaritetet qe na ofron shoqeria jone sic jane mungesa e dritave etj. etj. Eshte kjo aresyeja qe ne duam te kemi sa me shume stacione televizie dhe gazeta, sepse kjo do te siguronte konkurrence dhe kendveshtrime te ndryshme. Eshte per kete aresye qe ne u shqetesuam qe Qeveria ndermori sulmin ndaj Top-Medias, qe per ne eshte nje sinjal i sulmit te saj ndaj medias se lire. Qe do te thote se ajo do te mbylle ato media qe nuk i vine pas avazit asaj dhe e kritikojne. Dhe kjo do te sjelle njeanshmeri, mungesen e mendimit ndryshe, konkurrencen dhe bashkepunimin. Qe per ne do te thote regres dhe jo zhvillim.

Ne nuk jemi lidhur pas Top-Medias per hir te saj si e tille apo per me teper pronarit te sa qe as na intereson fare se kush eshte dhe me se merret. Eshte detyre e organeve kompetente te verifikojne aktivitetet e tij. Por ne kete rast do te isha dakord me Gentin se nese aktivitetet e tija jane te ligjshme dhe ai investon ne media pra per kulturen shqiptare, atehere ai duhet pergezuar. Futja e teknologjise bashkekohore ne median shqiptare kerkon nje investim te konsiderueshem qe vetem nje biznesmen qe ka nje biznes tjeter mund ta beje ne te kundert as qe mund te mendohet qe ne kete fushe te kete teknologji bashkekohore, duke patur paraqysh veshtiresite e ketij sektori per te vjele investimet. Ai eshte nje sektor privat qe nuk mbahet me taksat e qytetareve shqiptare apo subvencionet e qeverise. Ne keto kushte ai do t'i futet lojes se tregut. Por qe te jete kompetitiv i duhet teknologjia qe sigurisht duhet te vije perpara. E kete e ben vetem nje investim i fuqishem.

Ajo qe do te deshironim ne ne kete moment qe aktiviteti i pronarit te Top-Medias te jete i ligjshem dhe te kete shlyer detyrimet ndaj shtetit e keshtu te vazhdoje aktivitetin e tij dhe ta pasuroje akoma me shume. Sikurse urojme qe te hapen te tjera aktivitete te tilla edhe me te mira. Sikurse urojme qe gazetaret tane te behen akoma me shume profesioniste. Sikurse ata duhet te jene investigative edhe me te medhenj ndaj te keqiave te shoqerise dhe te jene ne ndihme te publikut shqiptar. Sikurse na pelqen kur shohim konkurrence,apo sfidim qe stacionet televizive i bejne njeri tjetrit nepermjet pergatitjes se emisioneve me profesionalizm.

Ne kemi nevoje per sa me shume dritare qe te shohim boten dhe jo per mbyllje te tyre. Ky eshte mesazhi qe ne i japim Qeverise.

Postuar nga: Vezhguesi 08/04/2007 - 23:08:19 -

Ato kompanite "mediatike" qe ke permendur me siper, Linda, duken si Vefa, Xhaferi, Populli, Sudja, Silva etj. Keshtu shpreheshin njerezit edhe atehere, me nostalgji rrenqethese per to (uroj qe ky pershkrimi im te mos cenoje standartet qe Genti ka per racizmin).

Ne gjithe boten, njerezit jane te dashruar pas nje programi te caktuar, seriali telviziv, show etj, por jo pas nje tufe televizionesh njeherazi.

Nje pyetje kam: Nese kompanite e mesiperme do te fillonin te lavderonin Berishen, a do ti "dashuronit" me ato?

Gent, nese nje kompani e siguron shumicen e te ardhurave (80%) nga tregetija e kafese, si duhet te quhet ajo, Top-Channel apo Top-Kafe?

Postuar nga: Gent 09/04/2007 - 05:09:10 -

Sinqerisht nuk ju kuptoj vezhgues se ku e ka te keqen se ne cilin aktivitet i siguron kompania fitimet.Por do te perbente nje veprim teper te denushem dhe per me teper kur prezantohet ne median e vet si mecenate e fjales se lire,kur do ti vertetohesh korrupsion.Por per hir te se vertetes megjithe kontrollet me nje densitet qe duket tendecios nga administrata shteterore asgje nuk ka dale ne drite.Ahere llogjika te con qe Berisha si i semure per te mbyllur cdo goje qe kerkon te polemizoje kunder veprimeve te tij.Prandaj reagimi im eshte instiktiv me median qe i kundervihet diktatorit.

Postuar nga: Linda 09/04/2007 - 06:43:02 -

Une permenda keto stacione televizive qe jane ne Shqiperi ne pamundesi per t'i permendur te gjitha. Kjo do te thote qe une vleresoj faktin se ka stacione te ndryshme, ka konkurence ndermjet tyre. Dhe une i shikoj te gjitha duke pelqyer emisionet apo filmat apo programet qe me pershtaten mua dhe qe i pelqej, neperrmjet te cileve une perforcoj dijet e mija apo marr njohuri te reja dhe fitoj kulture. Keshtu qe une do te preferoja dhe te tjera. Por nuk jam e dashuruar me asnje ne kuptimin qe ta adhuroj verberisht. P.sh. ta konkretizoj kete ndonese do me pelqente te ndiqja emisionet e Rudina Xhunges une ndjek Opinionin kur Blendi Fevziu ka te ftuar Kadarene. Ose do te ndjek Sonila Mecon tek Vizion + kur ajo ben emisionin per ngjarjet pas publikimit te vidios greke. Permenda vetem keto fakte per t'u bere me dije se nuk eshte e drejte te fyeni publikun shqiptar dhe per me teper mediat shqiptare. Ne keto kemi dhe ketu eshte Shqiperi dhe nuk eshte Amerike. Dhe duhet te dini se ka edhe vleresime pozitive pikerisht per keto media nga faktori nderkombetar, madje qe jane quajtur si arritje teper pozitive ne raport me fusha te tjera ne Shqiperi duke llogaritur edhe futjen e teknologjise se fundit ate dixhitale qe Europa akoma nuk ka miratuar ligjin per te. Keto stacione televizive jane vleresuar per cilesine e figures, ngjyres, zerit. Per programet qe transmetojne. Ne shikojme filma te fundit qe sapo jane shfaqur ne Amerike dhe qe Italia i jep prima tv shume kohe pasi ne i kemi pare dhe kjo fale faktit se pronri i Top-medias eshte i fuqishem dhe ka mundesi t'i bleje ato. Sigurisht jane te blera ne te kundert KKRRT do t'i kishte kapur si pirateri. Dy programe te top-medias jane vleresuar edhe me cmime nderkombetare. Ne keto kushte perse ne shqiptaret duhet t'i fyejme, mohojme, dhe per me teper te kemi turp te themi se ne i pelqejme ato.! Nese keto stacione qenkan si firmat piramidale atehere hajde t'i abandonojme dhe cfare te bejme te kthehemi ne mesjete? Nese bisnesmene shqiptare jane fuqizuar dhe investojne ne media sikurse ne fusha te tjera perse te mos i vleresojme ato? Kujt do t'i interesonte e kunderta?

Postuar nga: Vezhguesi 09/04/2007 - 09:08:08 -

Sinqerisht mendoja se ishte problem kendveshtrimi, por kam frike se eshte problem politizimi.
Gent, nuk e shpika une kete ceshtjen e pronareve te medias, por e ka thene bota me pare, ndersa besoj e keni lexuar ate cka thote "Freedom House" per faktin e te berit te medias servile e biznesit te pronareve te saj.

Une mendoj se eshte mese e thjesht dhe e kuptueshme. Nese nje biznes i caktuar siguron shumicen dermuese te te ardhurave te nje kompanie, atehere e gjithe kompania do te punoje per ate biznes. Pa diskutuar backgrounin e dyshimite te nje "kooperimi" te tille, sepse kjo bashkejetesa e medias me kafen ne nje ndermarje ngjan me bashkejetesn e ujkut me qingjin ne nje stan, do te perpiqem ta improvizoj me nje shembull.

Le te marim si shembull Andrea Stefanin. Nga rroga qe ai mer, vetem 20% jane produkt i punes se tij intelektuale, ndersa pjesa dermuese jane produkt i punes se kafese, pra e aftesise se pronarit te tij ne nje biznes tjeter (imagjino c'lloj gazetari eshte ai, c'lloj aftesie intelektuale ka, saqe as te 1/5 e te ardhurave nuk e siguron nga tregu i gazetarise).

A mund te quhet analist i pavarur Stefani, kur ai e mer cekun nga industria e kafese? Padyshim qe jo? Pavaresia e medias nuk nenkupton vetem mosvaresi nga politika, por gjithashtu edhe nga burime te tjera financiare qe s'kane lidhje me median. Dakort, le te supozojme se nje media mund te kete edhe biznes kafeje, por te pakten te perbeje vetem 20% te aktivitetit te kompanise, jo 80%. Nje gje e tille nuk eshte media me. Dhe insistimi i kundert eshte pervecse qesharak por edhe dashakeq per median shqiptare.

Nga ana tjeter, nese nje kompani kafeje kerkon te hape nje media, le ta hape, por gjeresia e aktivitetit mediatik duhet te jete e kufizuar dhe ne perputhje me aktivitetin e biznesit te saj, jo te meret me politike kombetare e show politik etj. Si ne cdo vend te perendimit, ku kompanite e biznesit kane edhe media te tyre qe meret me aspektin e reklames, te analizes se biznesit etj. Por s'kane pse te diskutojne qeverine dhe politiken shteterore te vendit si nje media e vertete, sepse kjo do te ishte nderhyrje e padrejte ne tregun e medias. Ajo dihet se nje bos kafeje mund te ngreje nje media me te fuqishme se nje tjeter qe e nxjerr fitimin teresisht nga tregu mediatik, por konkurrimi ne rastin konkret do te ishte i padrejte dhe tregu mediatik do te shthurej, prandaj ka shtet qe vendos rregulla dhe ligje ne treg. Kembet duhen shtrire sa ke jorganin, dhe jo te ndertosh nje media ne pamje te "bukur", por qe ne fakt eshte e rreme sepse perfaqeson interesa jo mediatike. Prandaj une them se kompanite mediatike shqiptare ngjajne me firmat piramidale, sepse nuk jane ne perputhje me aftesine e tregut mediatik shqiptare, qe eshte i varfer dhe i pa zhvilluar. Shkelqimi i TOP-it etj eshte shkelqim i rreme jo realiteti i vertete mediatik shqiptare, sic ishin firmat piramidale qe pasuruan njerezit artificialisht, jo ne perputhje me aftesine prodhuese te vendit.

Ne kete aspekt, padyshim kompania "Klan" eshte e diskriminuar ne treg, sepse ajo eshte teresisht kompani mediatike, ndersa TOP-i e siguron egzistencen nga nje biznes tjeter.

Postuar nga: Arbi 11/04/2007 - 09:43:26 -

Vezhgues sot lexova sugjerimet qe i beje Lindes. Se pari dua te them se jam plotesisht i nje mendje me Linden. Se dyti them se ti sugjeron qe te veprojme si struci : te fusim (Linda inkluziv) koken ne rere dhe te mos shohim se na bejne nga pas tipat si Sali Berisha.
Mbas renies se diktatures shqiptaret nuk kane armik me te madh se Saliu. Shiheni kete personazh gjate tere kohes qe ka hyre ne politike, duke filluar qe nga momenti qe hyri spostoi poshtersisht dhe eliminoi ne vazhdimesi konkurentet e vet. Prane tij vegjetojne lakej qe jane klone te Saliut. Vazhdo me trafiqet qe pasuan ne kete vend (nafta, piramidat, lufta do personi apo ideje qe i kundravihet si dhe trafikimi i genjshtrave qe Saliu kerkon ti shese si te verteta). Sapo u rikthye ne pushtet ne saj te nje bufoni politik si Fatosi te cilin populli e rrezoi, Saliu filloi menjehere me trafikun e genjeshtrave, sulmin e te gjitha institucioneve te pavarura, duke patur tani se fundmi si piksynim sulmin brutal, aspak parimor kundra medias. Ai genjen kur thote se nuk lufton Top Channel, por biznesin e kafese, sepse ky biznes e mbeshtet financiarisht Top Median. Por me fal, mor zotni sugjerues i strucit, neqoftese gjobat e medha do te gjunjezojne financuesin e kafese dhe do ta ojne ne falimentim, kush merr goditjen : vetem kafeja, apo edhe Top Media ; pra gazetaret per te cilet Saliu derdh lot, po ti shohe te preken nga ndokush do te shtojne rradhet e te papuneve . Eshte kjo media qe ka zevendesuar plotesisht RTSH, sepse Top Media eshte bere zedhenes i mendimeve, shqetesimeve te shumices se shqiptareve si brenda vendit ashtu dhe jashte. Eshte bere demaskues i te gjithe mashtruesve te te gjitha niveleve, se fundmi edhe me Adem Rrengen qe Saliu dhe Ministri tij i financave po e mbrojne qe te mos i hyje snje gjemb ne kembe. Eshte ne radhe te pare kjo media qe atakon veprimet e nje mashtruesi si Saliu. Sapo u kthye ne pushtet Saliu, rehabilitoi menjehere Gazideden dhe Agim Shehun, dy personazhe te urryer per do shqiptar, si instrumenta te verber te Saliut. A e harrove mor vezhgues se si u zbardh qielli i Tiranes kur presidenti Sali dhe PD-ja e tij u terhoqen ne skuta dhe lane me shterngim zemre pushtetin, duke pritur me durim idiotesite e Fatosit.
Mendoj se eshte momenti qe do shqiptar duhet te vihet menjehere ne mbrojtje te mediave te lira per te mos qene vone dhe te mos mundemi ta heqim qafe kete diktator qe pret vetem momentin per te na gjunjezuar edhe nje here si ne kohen e Enverit. Secili nga ne duhet jo vetem te protestoje, por me shume akoma, te ulerij ne kupe te qiellit kundra ketij arroganti, qe nuk ndryshon kurre as edhe nga menyra si flet me Enverin, Duen, Hitlerin, Pinoetin, e tere skoten e pshter te tyre.

Postuar nga: Arbi 11/04/2007 - 09:43:43 -

Vezhgues sot lexova sugjerimet qe i beje Lindes. Se pari dua te them se jam plotesisht i nje mendje me Linden. Se dyti them se ti sugjeron qe te veprojme si struci : te fusim (Linda inkluziv) koken ne rere dhe te mos shohim se na bejne nga pas tipat si Sali Berisha.
Mbas renies se diktatures shqiptaret nuk kane armik me te madh se Saliu. Shiheni kete personazh gjate tere kohes qe ka hyre ne politike, duke filluar qe nga momenti qe hyri spostoi poshtersisht dhe eliminoi ne vazhdimesi konkurentet e vet. Prane tij vegjetojne lakej qe jane klone te Saliut. Vazhdo me trafiqet qe pasuan ne kete vend (nafta, piramidat, lufta do personi apo ideje qe i kundravihet si dhe trafikimi i genjshtrave qe Saliu kerkon ti shese si te verteta). Sapo u rikthye ne pushtet ne saj te nje bufoni politik si Fatosi te cilin populli e rrezoi, Saliu filloi menjehere me trafikun e genjeshtrave, sulmin e te gjitha institucioneve te pavarura, duke patur tani se fundmi si piksynim sulmin brutal, aspak parimor kundra medias. Ai genjen kur thote se nuk lufton Top Channel, por biznesin e kafese, sepse ky biznes e mbeshtet financiarisht Top Median. Por me fal, mor zotni sugjerues i strucit, neqoftese gjobat e medha do te gjunjezojne financuesin e kafese dhe do ta ojne ne falimentim, kush merr goditjen : vetem kafeja, apo edhe Top Media ; pra gazetaret per te cilet Saliu derdh lot, po ti shohe te preken nga ndokush do te shtojne rradhet e te papuneve . Eshte kjo media qe ka zevendesuar plotesisht RTSH, sepse Top Media eshte bere zedhenes i mendimeve, shqetesimeve te shumices se shqiptareve si brenda vendit ashtu dhe jashte. Eshte bere demaskues i te gjithe mashtruesve te te gjitha niveleve, se fundmi edhe me Adem Rrengen qe Saliu dhe Ministri tij i financave po e mbrojne qe te mos i hyje snje gjemb ne kembe. Eshte ne radhe te pare kjo media qe atakon veprimet e nje mashtruesi si Saliu. Sapo u kthye ne pushtet Saliu, rehabilitoi menjehere Gazideden dhe Agim Shehun, dy personazhe te urryer per do shqiptar, si instrumenta te verber te Saliut. A e harrove mor vezhgues se si u zbardh qielli i Tiranes kur presidenti Sali dhe PD-ja e tij u terhoqen ne skuta dhe lane me shterngim zemre pushtetin, duke pritur me durim idiotesite e Fatosit.
Mendoj se eshte momenti qe do shqiptar duhet te vihet menjehere ne mbrojtje te mediave te lira per te mos qene vone dhe te mos mundemi ta heqim qafe kete diktator qe pret vetem momentin per te na gjunjezuar edhe nje here si ne kohen e Enverit. Secili nga ne duhet jo vetem te protestoje, por me shume akoma, te ulerij ne kupe te qiellit kundra ketij arroganti, qe nuk ndryshon kurre as edhe nga menyra si flet me Enverin, Duen, Hitlerin, Pinoetin, e tere skoten e poshter te tyre.

Postuar nga: Paul Tedeschini 11/04/2007 - 11:27:24 -

Arbi thot:
".....qe nuk ndryshon kurre as edhe nga menyra si flet me Enverin, Duen, Hitlerin, Pinoetin, e tere skoten e pshter te tyre......."

Po Stalinin ku ta fusim?

Postuar nga: Vezhguesi 11/04/2007 - 12:25:18 -

Arbi, ketu nuk eshte problemi i Berishes e Nanos, por i Medjas. Duhen shkeputur keto dy gjera. Nuk ka sens te thuhet se meqense media eshte kunder Berishes & Nanos eshte e mire, dhe anasjelltas. Nuk eshte kjo njesia matese e medjas.
Madje Berishes e Nanos i intereson nje media si kjo, e dyshimte, per ta pasur nen kontroll, dhe qe ne cdo rast te kene nje mundesi ku ta kapin dhe godasin, duke i permendur piken e dobet. Nese media do ishte e paster, atehere shume gjera do ishin ndryshe, sepse media e ndershme te hap pune, s'pranon konformizem. Eshte e turpshme qe nje aktivitet i tille teper cilesor-intelektual, si media, te drejtohet nga injorante e vulgare. Lexoji budalliqet e Koco Kokedhimes, te vjen te vjellesh. Une nuk kuptoj se si publiciste e gazetare me emer dergojne shkrime ne nje gazete te administruar nga nje halldup. Shikoni origjinat e gazetave dhe mediave boterore, nga kush jane krijuar dhe nga kush administrohen. Jane intelektuale te mirfillte, gazetare me breza etj, jo tregetare kafeje e droge. Eshte e turpshme cka po ndodh me median ne Shqiperi.

Nuk ka sens ajo qe thote Linda, se Topi jep filma amerikan kur ato jane ne kinemate amerikane. Kur fimi eshte ne kinema askush nuk e jep ne TV, sepse tregu i kinemase per kete eshte. Pas kinemase filmi del ne DVD dhe shitet ne treg, dhe pas disa vitesh nje film te tille mund te shohesh ne TV. Amerikanet qe i prodhojne vete keto filma i shohin ne TV pas 2-3 vjetesh, ndersa shqiptaret i shohin ne TV qe diten e pare te kinemase amerikane. Nje gje e tille eshte jashte cdo lloj llogjike tregu, dhe kete pune e ben vetem mafia. Binduni!

Nese duam te shkojme ne Europe duhet te ndertojme nje treg real shitje te mallit, jo te genjeshtert, sic e kane ndertuar firmat e reja piramidale te medias shqiptare. Pyesni cdo ekonomist e te tjera persona qe njohin tregun perendimore, dhe te gjithe do ju thote se TOP-i nuk eshte media, por ndermarje kafeje, sepse shumicen e te ardhurave e nxjer nga ky lloj biznesi. Mos krijoni iluzione kot. Mos genjeni veten sepse vetem zgjasni tranzicionit dhe si rrjedhoje vuajtjet. Shqiperia nuk ka media, por nje tufe tregetaresh matrapaze qe e perdorin median si guacke te biznesit te tyre. :o


This item is closed, it's not possible to add new comments to it or to vote on it