Kombprishėsit - Nga Gjon Keka

Papėrgjegjshmėria ndaj tė kaluarės sjell mungesė totale tė dritės pėr tė ardhmen, konfuzion dhe mohime e coroditje.Dėmi mė i madh qė mund t’i bėjė njė shoqėri e ideologjizuar apo helmuar njė kombi ėshtė kur ai kapet pas kapricove, fijeve helmuese ideologjike tė huaja qė rrėnojn dhe dėmtojn rrugėn qė brezat tė ecin tė sigurtė drejtė tė ardhmes.
Tani ėshtė zbuluar djallėzia e kėtyre grupeve dhe trajektorja e tyre ideologjiko-politike islamike qė ka pėr qėllim eliminimin e shpirtit europian tė kombit tonė arbėror, por njė gjė ėshtė e qartė se pėrpjekjet e tyre janė shterp, tė parealizueshme nė asnjė shekulll dhe kohė, sepse ata edhe pakė dhe do tė futen nė shprotėn e mallkimatrėve tė kombit arbėror.
Ata kanė pėr qėllim qė ta zhdukin idenė e lirisė, lumturisė dhe harmonisė sė popullit tonė tė lashtė, duke shpėrndar demonizmin e tyre ideologjik, tė cilėt e kanė cimentuar mė kėtė frymė diabolike edhe trurin e tyre dhe kėshtu nė kėtė kopshtė demoniak tė ėndėrrave tė tyre po fusin disa individė dhe tė rinjė, pra po i fusin brenda fatėkeqėsisė sė tyre, turpit dhe verbėrisė.
Kėta duan qė gjurmėt e kombit tonė tė lashtė t’i shlyejn, gjė qė nuk mund tė ndodhė kurrė, si dhe tė shtrembėrojn pasqyrėn e panashme tė historisė sė kombit tonė tė lashtė, pastaj duke penguar, pra hedh gurė nė rrugėn e frytshme tė suksesit tė kombit tonė drejt unitetit dhe rikthimit tė tij nė familjen europiane.Thjeshtė kėta ideologė islamik-politik duan qė t’i kėpusin zingjirėt e zhvillimit tė pėrgjithshėm tė kombit tonė, pastaj zonat e suksesit tė tij dhe tė cajnė nga brenda atė duke e deformuar pėrbashkėsinė e kombit dhe futė helmin e tyre pėrcarės, vrasės dhe skllavėrues.
Ajo qė mė bėnė tė mendojė thellė ėshtė se nga kėta ideolog islamik-politik po sulmohen jo vetėm personalitetetet tona kombėtare qė kanė vdekė dhe qė kanė lėnė gjurmė tė pėrjetshme nė jetėn dhe historinė e kombit tonė arbėror, si Gjergj Kastrioti, Nėnė Tereza, Pjetėr Bogdani etj etj, por edhe ne tė gjallėt qė ende jetojm dhe marrim frymė kombėtarisht arbėnisht nė nėn qiellin tonė europian.
Por shpesh mendoj se si nė trupin e kombit tonė disa demonė tė kėqinjė qė nuk i ka zėrė asnjė herė gjumi pėr tė bėrė keq ndaj kombit tonė arbėror, gjithnjė kur kėta kanė gjetė kohėn e tyre dhe popullin e fjetur ata kanė vallėzuar brenda tij duke dėmtuar kėshtu kombin dhe imazhin e tij.Tendencat e errėta tė fundit qė po vijn nga brenda pra nga disa mbetje sulltaniste i shoh si shpėrthim tė fundit tė demonizmit, prandaj dėbimi i kėsaj tė keqe e shpėton kombin dhe i hap sytė popullit qė tė ecėn i sigurtė me dinjitet e identitet drejtė tė ardhmes.Gjithnjė kombprishėsit kanė veshur mantel ideologjik gjoja tė „shenjtė“ pėr ta futur helmin brenda tij, njė gjė tė tillė sot po e bėjnė edhe disa mbetje sulltaniste.Kėta kanė arrit aty sa tė prekin nė flamur, nė historinė e kombit, nė heronjėt dhe personalitet tjera tė tij tė rėndėsishme e historike.
Thjeshtė ky tėrbim i kėtyre ideologėve qė i janė versulur kombit tonė pėr ta shkatėrruar atė dhe ekzistencėn e tij, pėrbuzur, nėncmuar dhe cnderuar ėshtė bėrė qė nga paslufta demonizėm endemik.Janė pikėrisht kėta qė kanė gjetur vrimėn e varfėrisė pėr ta mbjellė farėn e tyre ideologjike sulltaniste, tė mohimit, pėrcarjes, vėllavrasjes dhe futjes sė zjarrit brenda pėr njė luftė nė mes tė shqiptarėve, pėr shkaqe tė feve apo ideologjive.
Pikėrisht kėta duan qė ta dizajnojn satanin brenda kombit tonė duke i futur njė natyrė tė huaj tė dytė tė tij, pėr ta prishur, deformuar dhe futur nė harresė dhe coroditje.Njė gjė tė tillė nuk duhet lejuar shqiptarėt e ndėrgjegjshėm, dhe sycel, prandaj tani ėshtė koha qė tė ndalen kėta rrėnues dhe tė dėbohen, sepse kėshtu shqiptarėt do tė cliroheshin nga brenda.

Me pakė fjalė kombi ynė arbėnor ka pasur qė nga krijimi bekimin e pacmueshėm sepse qė nė krijimin e tij kishte nė mėnyrė tė natyrshme brenda tij dhe shpitit tė tij lidhjet e fuqishme vertikale e horizontale.
Duhet ditur se arbėrort kanė ushqyer brez pas brezi duke u betuar pėr liri dhe dinjitet, identitet si dhe ruajtje tė qenjes sė plotė tė kombit.Prandaj edhe tani ėshtė koha qė tė betohen dhe tė lidhin fortė zemrat e tyre pėr ta mbrojt kombin nga ujqėrit ideologjik qė i sillen pėr rreth pėr ta gllabėruar.Ndėrsa po e pėrmbyll kėtė shkrim me njė thėnie tė famshme tė bazuar nė„Addisons Cato“, se „njė ditė, njė orė e denjė e lirisė peshon mbi njė shekull tė robėrisė.”

Nga Gjon KEKA

01/09/2013 - 19:11:53 | Komente: 1 | Shikuar: 3797 |  |  | Lart
« Para | Tjetra »

  1. Postuar nga: agimi

    Me fal nuk te kuptoj se per ke e ke fjalen!!Per Janullatosin apo per pjesen me te madhe te popullit Shqiptar qe si dhe Skenderbeu u detyruan te kethehen ne Muslimane.


This item is closed, it's not possible to add new comments to it or to vote on it