Ndėshkimi i vetėm pėr politikanėt shqiptarė, edhe ata jetojnė nė Shqipėri

Pėr aq kohė sa jetojnė atje, janė njėlloj tė ndėshkuar si tė tjerėt atje. Sado qė tė izolohen nė lagje tė veēanta apo tė rrethohen me avllira tė larta (si ne komplekset e tyre nė plazh e gjetkė, qė, ngjajnė si dy pika uji me bllokun e dikurshėm), ata, ashtu si turma, thithin tė njėjtin ajėr tė ndotur me pluhra e fekale, dhe jetojnė mes plehrave e erės se tyre mbytese.

Njėlloj si shumica, ata vegjetojnė nė tė njėjtin ambient tė prapambetur, pa urbanistikė, pa rrugė, pa parqe..., pa qytetari, pa kulturė europiane, pa trafik e parkime tė kohės, pa asgjė... Ata e fėmijėt e tyre, njėlloj si shumica, vėrdallisen nė tė njėjtėn botė tė ndotur me zhul, papastėrti njerėzore, sėmundje, bakterje, infeksione, qė, de facto, e kanė promovuar vetė. Mallkimi do jetė i njėllojtė pėr tė dy palėt, si pėr popullin naiv e tė viktimizuar, ashtu dhe pėr politikanėt e tyre pervert me tafma vrasėse e vetė-vrasėse.

Problemi i lidershipit tė vendeve tė botės sė tretė ėshtė se dėshira e shfrenuar pėr pasuri tė pandershme, u errėson aq keq ndėrgjegjen, sa harrojne se paratė qė venė nė kurriz tė prosperitetit tė vendit, i ndėshkojnė edhe ata njėlloj si njerėzit e zakonshėm, sepse nė fund tė fundit, tė gjithe do jetojnė nė tė njėjtėn katrahurė tė pėrbashkėt mbushur me mizerje. Tė gjithė do "digjen" si nė Ferr!

Nga Vėzhguesi

« Para - Tjetra »
-------------------

Komentet


This item is closed, it's not possible to add new comments to it or to vote on it