Amerika ''pezullon'' demokracinė! Ēdo tė thotė kjo pėr zgjedhjet nė Shqipėri?

Ndoshta gaboj, por fjalimi i Trump ditėn e inagurimit, me ngjyra tejet tė errėta pėr Amerikėn, mė solli ndėrmend retorikėn e Enver Hoxhės kundėr "imperializmit amerikan". Nėse Hoxha do ishte gjallė do e quante Trumpin revolucionar dhe dekoronte me medaljen e "Heroit tė Punės Socialiste". Nejse, ky ėshtė problemi i amerikanėve, tė cilėt (tė gjithė palėt) me ē'duket kanė njė lloj "koncensusi tė heshtur" pėr njė president alla-Trump kėtė periudhė.

Si shkoi historia e kėtyre zgjedhje nė Amerikė. Fillimisht ndėrhyri KGB dhe skualifikoi kandidaten e demokratėve (pėr njė "skandal Watergate", qė s'ishte asgjė para ndėrhyrjes aktuale ruse, amerikanėt shkarkuan me zhurmė R. Nixhon nė vitet '70, kurse tani, pas 40 vjetėsh, heshtin, ēudi), pra fillimisht ishte KGB, dhe tani vetė Trump thotė qė zgjedhjet u manipuluan nga brenda, madje pati deri 5 milion vota tė paligjshme. Kjo ėshtė e rrezikshme tė thuhet, jo thjesht pėr Amerikėn, por sidomos pėr demokracitė e reja nė botė, si Shqipėria jonė, qė tek Amerika kanė parė shembullin e zgjedhjeve absolutisht tė lira. Stalini dikur thoshte pėr SHBA, se ''ata qė votojnė nuk vendosin gjė; ata qė numėrojnė votat vendosin ēdo gjė", fatkeqėsisht pak-a-shumė ēfarė nėnkupton tani Trump pėr zgjedhjet nė vendin e tij.

Trump gjithashtu po sulmon ashpėr median e pavarur amerikane, kredibilitetin e saj shembullor (fiks ēfarė propogandonte Enveri kundėr medias perėndimore). Kjo gjithashtu pėrcjell mesazh tė rrezikshėm tek demokracitė e reja nė botė, tė cilat po pėrpiqen me mish e shpirt tė ndėrtojnė njė media tė pavarur nėn shembullin e SHBA.

Trump gjithashtu po ngrin lėvizjen e lirė tė njerėzve brenda Amerikės, me njė plan kundėr latinėve qė ngjan me "gjuetinė e shtrigave" tė Hitlerit ndaj hebrejve, plus qė me latinėt mund tė "digjet dhe i njomi me tė thatin".

Janė shumė gjėra qė tė bėjnė tė konkludosh se SHBA po "pezullon" demokracinė e saj, dhe fatkeqėsisht kjo mund tė percjellė mesazh tė gabuar tek njė demokraci e brishtė si Shqipėria, ku natyrisht spekullatorėt do thonė "ne s'jemi mė katolik se Papa". Zgjedhjet e qershorit tė kėtij viti nė Shqipėri do jenė njė test i vėshtirė, dhe gjėrat mund tė shkojnė jo thjesht nė pezullim, por, mbase nė rrėnie tė plotė tė asaj pak demokracie...

Nga Kritika

« Para - Tjetra »
-------------------

Komentet


This item is closed, it's not possible to add new comments to it or to vote on it