Kritika Letërsi

Prozë e Poezi

Unė e ti: Cikėl me poezi nga Pėrparim Hysi

Unė e ti


Unė i djathtė dhe ti i majtė
(Sikur tė na kenė zėnė djajėt?!)
Njėri- tjetrin shohim vėngėr
(Unė? Shenjti! Ti? Veē shėmėr!)

Tė mira? Dihet: bėj veē unė
Ti se ē'bėn? Janė veē pėr lumė!
Shkurt: fajin kundėrshtari
( A s'e shihni? Kundėrshtari- vet djalli!!!)

Nuk ka pak, mbi ēerek shekull
Gjysėm gjallė e gjysėm vdekur
E ku ishe? Asgjėkundi.
Shqipėri, tė mori lumi!

Pa shiko, liderėt ngjirren
Rrahin gjoksin edhe ēirren
Gjasme pėr ne po "robėtohen"
Po pėr vete, pasurohen.

Kanė vila e shtėpi
(Qė tė gjitha; me"kredi")
Veē kreditė i kanė tė"buta"
Edhe majmen si mamutha.

Tė gjithė:"derra tė kėnaqur"
Ne, po dihet:"Sokratė tė vuajtur"
Unė zė bėhem pak MIGJEN:
-Deri kur kėshtu, ma...,- po them.

Se s'duron mė ky popull
Mjaft i erdhi mendja rrotull
Mblidhni mendjen, o "liderė"
Ndryshe, do shkoni nė FERR!

15 mars 2017


Statue quo

As jam tretur dhe as jam ligur,
Por jam trashur e dhjamosur
Veē nga koka unė jam thinjur
Dhe nga mendja jam djallour.

Asnjė natė nuk fle rehat
Gjumin unė e bėj me copa
Se mė shfaqet njė "xhelat"
Me hanxhar mė rri tek koka.

Ē'shkruaj, ėshtė njė realitet
Dhe asgjė nuk po shpik
Situata pėr ibret
Sa mbi kokė t'mė bjerė njė pikė.

Televizorin s'e hap dot
Se mė bėn ēdo gjė me stres
S' ka qetėsi fare nė botė
As kėtu ku unė kam pjesė.

Dalin nė tė ca sharlatanė
Qė mė hiqen si "paqėsorė"
Ca "menderė politikanė"
Tė korruptuar dhe qė kanė "dorė"

Dorė, domethėnė hajdutė
Qė mė hiqenė krej imunė
Kush s'i njeh kėta kopukė
Turp nuk kanė (meritojnė drunė)

Birbollani mė rreh gjoksin
Kundėrshtari ėshtė hajdut
Si boksier i tregon boksin
Vet: Made in kryehajdut!

Mua? S'do mend qė mė dhėmb koka
Pa zė thinjem,edhe thinjem
Ku ėshtė ligji pėr kėta horra
Veē atėherė unė do nginjem.

10 mars 2017


Pse nuk botoj?
(Pėrgjigje pėr njė dashamir)

Njė mik mė shkruan:- Pse nuk botoj?
(Nuk ke guxim apo ke ndrojė?!)
Qė nuk botoj, nuk mė mungon guximi
Por kacidhe nė xhep nuk ka Pėrparimi.

E vėrtetė ėshtė: kam kohė qė kam heshtur
Se donator der tani kund nuk kam gjetur
Por sado qė si pensionist jam xhepshpuar
Gjatė gjithė kohės, vazhdimisht kam shkruar.

Kam shkruar poezi dhe, rrallė, tregime
Ndonjė rencencė apo dhe ndonjė pėrshtypje
"Makazina" ime krijuese, pothuaj, ėshtė plot,
Por ja qė nuk mundem qė t'i botoj dot.

5 mars 2017


Pleqėria

Mu si qen qė tė ha pa lehur
Ja, e tillė:ėshtė pleqėria!
Ca kusure (nga janė gjendur?)
Tė ēudit; befasia.

Si? Kaq shpejt? Po s'ėshtė e mundur
Dje qeshė mirė e pa siklet
Sot? Krejt tjetėr: nuk sos sė "kruhur"
Dolėn puērra: pėr ibret!

O doktor? Po ē'kam kėshtu?
Pse mė ha e pse mė "kruhet"?
Tek doktori tutje-thu
(se mė"ha" atje ku "s'thuhet")

Ja, kėshtu, ėshtė pleqėria
Nga pleqtė nuk mbarojnė ankesat
Pleqėria si fėmija
Vet jam plak, ndaj besojuni "rreshtave"

Tiranė, 17 mars 2017

Nga Pėrparim Hysi
KomentetThis item is closed, it's not possible to add new comments to it or to vote on it