Lulzi Basha si Esad Pasha, pėr ''Ballkani i ballkanasve'' vs. Europės

Njeriu qė firmosi marrėveshjen pėr kalimin e territorit shqiptar (detit nė jug) Greqisė, pėr tė cilen duhej arrestuar pėr tradhėti kombėtare (ēdo kush, nė ēdo vend do arrestohej), por Lulziu nuk u morr seriozisht, sepse konsiderohej njė lloj kukulle (kungulli) i Berishės, pra, njeriu qė bėri gjėmėn me territorin, sot po zbulon fytyrėn e vėrtetė, edhe mė tė rrezikshme se ē'mendohej.

Gjuha e deklaratat e tij ekstreme anti-perėndimore (kundėr tė gjithė pėrfaqėsuesve zyrtarė tė BE-sė e SHBA-sė), nuk janė aksidentale. Ai rezulton tė jetė pėrfaqėsuesi i teorisė mė tė egėr anti-shqiptare, atė tė "Ballkani i ballkanasve", krijuar nga greko-serbėt, pėr tė justifikuar aneksimin e territoreve shqiptare.

"Ballkani i ballkanasve", synonte qė Perėndimi tė mos hynte nė Shqipėri, as pėr biznes, por vetėm greko-serbėt. Pėrfaqėsuesi mė fanatik i saj nė Shqipėri ishte Esad Pasha, qė dihet ē'hėngri.

Sot, nė kohėn e testit final (Vettingut), kur Shqipėria po synon hapur t'i bashkohet Europės, dhe tė shkėputet nga influenca (pushtimi i padukshėm) i fqinjėve, po shohim "live" kush janė pėrfaqėsuesit e vėrtetė tė "Ballkani i ballkanasve" nė Shqipėri. Jashteqitja e kombit ėshtė urdhėruar tė heqė maskėn 100 vjeēare (erdhi kjo ditė mė nė fund tė shohim "ata" tė thikės pas shpine).

Ēfarė bėn Lulzi Pasha nė ēadėr e mė gjėrė, s'ėshtė thjesht rezistencė, as radikalizėm, por tradhėti e pastėr kombėtare. Ai po synon ditėn pėr diell, ta mbaj Shqipėrinė njė oborr tė pasėm tė "Ballkani i ballkanasve" (greko-serbėve), dhe tė shpurrės shqip-folėse nė Tiranė, kundėr vullnetit (dėshirės sė zjarrtė) tė shqiptarėve pėr t'u bėrė pjesė e Europės. Partia (PD) qė kishte si sllogan "ta bėjmė Shqipėrinė si gjithė Europa", rezulton tė jetė pikėrisht, siē thuhej, njė krijesė e fqinjėve mė '91. Sot ajo ka hequr fare maskėn, dhe bashkė me tė, ka ekspozuar mashtrimin e madh qė u bėri shqiptarėve 25 vite mė parė, pėr gjoja udhėtim drejt Europės.

Nga Vėzhguesi

« Para - Tjetra »
-------------------

Komentet


This item is closed, it's not possible to add new comments to it or to vote on it