Rama spontan por vetvetja, Basha i kalkuluar por fallco, Meta...
Postuar më: 20-06-2017 | Ora: 14:47:28

Nga Vėzhguesi

Pėr titullin e kėtij shkrimi u inspirova nga njė votues i pavendosur qė takova sot nė Pazar tė Ri (meqė ra fjala, Bashkia ka bėrė punė tė kėndshme nė Pazarin e Ri). Ky individ s'kishte vendosur akoma pėr kė do votonte, dhe kur e pyeta pse, mė tha: "Rama ėshtė gomar, Basha skile, Meta gjarpėr, mė thuaj kujt t'ja jap votėn"?

20170620-parkim.jpg
Nė fakt, definacioni i tij dukej disi korrekt. I thashė qė gomari s'ėshtė aq gjė e keqe, njerėzit e mbajnė nė shpi, bėn punė, por s'ka finesė. Kurse skilja ha pula. Po tha ai, vjedh pula. E gjarpėri, ēfarė pėr gjarprin? Gjarpėri ėshtė gjarpėr, sa mė larg tij, kėshtu mė tha.

A ėshtė Rama "gomar", dmth jo i sofistikuar, qė punon por puna nuk i duket? Nė pėrceptimin tim Rama ndoshta s'ėshtė gomar, as stupid, por ėshtė shumė spontan, vetvetja, gjė qė i jep shumė karizėm para militantėve, dhe shumė urrejte para kundėshtarėve.

Nga ana tjetėr, a ėshtė Basha me tė vėrtetė dhelpėr, sic e etiketoi ai votuesi i pavendosur? Kam pėrshtypjen Basha s'ėshtė as skile, as i sofistikuar. Basha pėrpiqet t'i kalkuloj gjėrat, meqenėse s'ėshtė akoma vetvetja, pėrderisa vijon ta mbaj ekuilibrin me Berishėn...

Më: 20-06-2017 | Ora: 14:47:28 | Shikuar: 2231 |  


This item is closed, it's not possible to add new comments to it or to vote on it

« ParaTjetra »