Votoni shqiptarė masivisht, kėto zgjedhje mbyllin tranzicionin 25 vjeēar

Eshtė e djelė, ėshtė shumė nxehtė, njė ditė ideale plazhi..., por kėtė 25 qershor definitivisht duhet t'i thoni JO joshjeve tė tilla (apo sirenave tip Kokėdhima qė bėjnė thirrje pėr bojkot pėr tė ruajtur status-quonė e mizerjes), dhe tė fokusoheni 100% tek votimet, sepse kjo ditė, kėtė rradhė, mbyll tranzicionin e stėrzgjatur politik shqiptar, konsolidon pėrfundimisht demokracinė tonė.

Kėtė rradhė "ndahet shapi nga sheqeri"! Ėshtė koha pėr tė hedhur nė koshin e plehrave tė historisė listen e gjatė me 100 partiēka, ose biznese informale, apo shushunja, qė prej gati tre dekadash thithin edhe atė pak gjak tė mbetur nė trupin e vendit.

Mė 25 qershor mbyllet tranziconi gjakatar shqiptar, qė rrėmbeu qindra mijra jetė tė pafajshme, miliona braktisėn vendin natėn, dhe ato qė mbetėn u trajtuan si mbetjet (plehrat), fjalė pėr fjalė kėshtu.

Votoni masivisht shqiptarė pėr tė hapur kapitullin e demokracisė e mirėqenies sė vėrtetė. Pas 25 qershorit kreditė perėndimore do vėrshojnė lum nė tokėn tonė tė tharrė e tė etur pėr tė tilla vėrshime. Votoni edhe pėr emigrantėt, qė edhe ata tė kthehen njė ditė anės vatrės anės punės, sepse Shqipėria e pas 25 qershorit do hapė aq shumė vende pune, saqė jo vetėm emigrantėt, por edhe punėtorė tė huaj do vijnė tė punojnė nė vendin tonė.

Por, kjo s'mund tė bėhet e mundur pa votėn tuaj kėtė 25 qershor. Votoni, votoni masivisht.

Nga Vėzhguesi

« Para - Tjetra »
-------------------

Komentet


This item is closed, it's not possible to add new comments to it or to vote on it