Kritika Letërsi

Prozë e Poezi


1
Kjo e sotmja, pėr tė dy ishte ditė po aq e hidhur, sa ajo e vrasjes sė djalit. Ajo ishte ditė e pėrgjakur, qė kishte damkėn e vdekjes, e sotmja ditė e zezė. Akoma s’qe mbushur moti dhe krushku me tė birin erdhi dhe e mori tė bijėn. »»»

Pėrmes shkretėtirės pėrvėluese, mes dunave tė rėrės sė nxehtė,nėn njė diell qė pėrvėlon si saē, ec njė qėnie njerėzore.
Mos ėshtė njė udhėtar qė ka humbur udhėn? Mos ėshtė njė mėkatar i dėnuar me vuajtje tė pėjetshme? »»»

Dikur, kur putheshim studentshe,
Na dukej, kush e di se ē’bėnim.
Ē’ishin mbi buzė ca frymėza vjeshte,
Qė buzėn keqaz na e ēmėndnin?! »»»

Nė fillim kishte qenė thjesht njė ėndėrr vjeshte. Pastaj njė makth, qė e kishte kapluar ashtu tė zhveshur e tė shtrirė nė shtrat studentin nga Shqipėria dhe qė e bėri tė rrotullohej e tė ndryshonte krah disa herė nėn ēarēafin e bardhė. »»»

Sado qė kemi vjete e vjete qė jemi ndarė, vjen njė moment qė zė e tė kujtoj. Kjo ndodh jo se do zhbėjmė atė qė ndodhi, por nuk ke se si u shpėton ca asosacioneve qė, ashtu kur nuk i pret, vijnė dhe vėnė domenin. »»»

Do tė doja krahė tė fluturoj,
Po ja, nuk i gjej dot.
Mos mbeta ngulur pa pėrvojė,
I humbur nė kėtė botė? »»»

Shiko nė sytė e mi
(akoma nuk kanė zėnė perde)
irisin e kam nė ngjyrėn jeshil,
nė qiellin e vrenjtur tė bebėzės »»»

M'u prish gjumi nė mesnatė, mė s'u mbyll ky syri im
Dhe u nisa nėpėr natė, rrugė tė gjatė e nė shtegtim
Shkoj nė vėnde ku kam shkelur, nėpėr miq e nėpėr shokė
Ca prej miqėve s'i kam gjetur dhe nga malli bie n jė lot. »»»

Atė ditė u befasova aq shumė, saqė kur pashė atė gjarpėr pikalosh kryeneē e qė mburrėsh pėr bukurinė e tij ndaj akrepit bisht kthyer nė gjysėm harku, se si mė erdhi nė mendje njė fjalė e urtė e cila thotė:'' Kur mburret i ligu, ē'mbetet pėr tė thėnė i miri i kėsaj bote!''. »»»

Mos mė pyesni
as pėr shėndetin
as pėr punėn,
se si shkermoq ditėn e natėn. »»»

Libri ėshtė njė shok i mirė, i cili t’i zbulon fshehtėsitė, ėshtė njė dritė nė errėsirė dhe kėnaqėsi nė vetmi. Libri, po ashtu ta shton diturinė, ta pasuron dhe ta pastron fjalorin, tė largon nga shprehitė e kėqija. Leximi nuk ėshtė i mjaftueshėm, pa e pėrshkruar mirė atė qė e ke lexuar. »»»

Kėtė mbrėmje nata ėshtė veshur me fustan argjendi dhe nė kapelen e saj vezullojnė dritat e yjeve tė kuq. Sė bashku me motrėn u ulėm nė verandėn e shtėpisė sime, tė shijonim kėtė peizazh nate vere. Papritur ajo mė tha; »»»

Zgjimi i mėngjesit ish si gjithė tė tjerėt:pak mamuth nga pėrpėlitjet e trupit qė jepte e merrte me mushkonjat, qė me gjithė aparatin elektrik qė lėshonte helm, dukej se shėndosheshin mė tepėr. »»»

Ta kesh shtėpinė pranė hekurudhės, dhe tė kesh punuar rreth tre dekada e gjysėm mashinist me trenat, sigurisht ke dobėsi pėr tė, dhe nostalgjia stė lejon tė vėsh perde nė sy, dhe mos ta shohėsh si ėshtė katandisur. »»»

Ka qenė aty prag viteve '80-tė, kur mė ra rruga pėr nė Zhapokikė. As kisha dėgjuar mė parė pėr tė: pėr kėtė fshat tė madh tė Tepelenės. Me sa mė kujtohet, sipas hartės gjeologjike tė naftės, ky fshat qe ndarė nė tri zona. Qė i emėrtonin naftėtarėt kėshtu, them unė, arsyeja qe e justifikueshme: »»»
| 1 | 2 | 3 | ...| 176 | 177 | 178 | Tjetra»