Skip to content

Postimet e faqes

Lulëzim o pallë, po ta merr Meta partinë, a s'shef?

Kritika deja-vu - Dje, 03/26/2017 - 02:13
Çadra e Bashës u ngrit nën të njëjtën fashion historik si "rrethimi i Trojës", për "Helenën e Skraparit" (në versionin shqiptar). Që në ditën 1 në çadër, Berisha e Basha i bënë thirrje Metës të kthehej tek ta, por, askush nuk e kishte menduar, që Meta do bënte totalisht të kundërtën, do rrëmbente çdo ditë e nga pak PD-në e tyre. Pas Fahri Balliut, këto ditë do rrjedhin emra të tjerë drejt LSI-së.

Revolucioni grek mashtrim grek, s'ka ndodhur, ishte çlirim rus

Kritika-Dorëshkrim - Sht, 03/25/2017 - 19:09
S'ka patur asnjë revolucion grek, është thjesht një tjetër mashtrim madhor grek i historisë. Grekët gënjejnë e mashtrojnë sot, në kohën e informacionit modern ku çdo gjë verifikohet, jo për ngjarje të ndodhura në vitet 1800. Siç ata vodhën e tjetërsuan historinë e lashtë të ballkanasve, ashtu sajuan edhe "revolucionin" e tyre imagjinar të 1830, që de facto ishte veçse një pushtim rus.

Përparim Hysi: ''Blerim'' në moshë të tretë

Kritika-Letërsi - Sht, 03/25/2017 - 19:07
Ai e shihte vazhdimisht. Ajo vinte tek i njëjti klub dhe,reciprokisht, shkëmbenin buzëqeshje. Tek e kundronte nga larg, me flokët pis të zinj që, kur frynte era, mbi kokë sikur shkaktohej kaos:

Frank Shkreli: John F. Kennedy dhe Lufta e Ftohtë

Kritika-Dorëshkrim - Sht, 03/25/2017 - 19:03
Vlerësohet se gjëndja ndërkombëtare sot është më keq se ç’ka qenë ndonjëherë ç’prej mbarimit të Luftës së Ftohtë. Ishte Lufta e Ftoftë midis Lindjes komuniste dhe Perëndimit demokratik që dominoi dhe kërcënoi botën për pothuaj një gjysëm shekulli, shpesh duke e çuar njerëzimin në prak të një lufte bërthamore. Dihet se mbas Luftës së Dytë Botërore,

Lulzim o pallë, të rropën e të rrejtën Adam Ereli & Mercury në D.C., ëh?!

Kritika deja-vu - Sht, 03/25/2017 - 02:43
Shkoi palla në javën më të keqe të mundshme në Washington D.C., më e keqja për Donald Trump, më e keqja për republikanët në pushtet. Kështu u konsiderua nga media gjërësisht, por palla s'ka si e merr vesh nga çadra. I ka punët keq, kishte urgjencë, luajti me bllofin, shpresoi si i mbyturi, por e premtja rezultoi totalisht katastrofë. Çfarë bllofi.

PD të hedhë veten në erë me gjithë çadër, të hajë turpin me... mish të djegur

Kritika deja-vu - Pre, 03/24/2017 - 01:46
Çadra kishte filluar të më pëlqente, sinqerisht, dukej si çadër cirku. Xhirafa (Luli), gorrilla (dihet), arrusha (Fahri Balliu), macja që luan tigrin (Mediu), miju (Ndoka), gjarpëri (Ruli), kllauni (Paloka), të gjithë ishin aty, dhe show ishte free (pa pare). Por sot arrusha kapërceu ylberin, kaloi në krahun tjetër. Çfarë zhgënjimi!

Kongresmeni Eliot l. Engel mbi politikën amerikane ndaj Kosovës

Kritika-Dorëshkrim - Pre, 03/24/2017 - 00:10
Përfaqsuesi demokrat në Kongresin amerikan, njëherazi edhe nën-Kryetar i Komisionit të Dhomës së Përfaqsuesve për Politikën e Jashtme dhe njohës i mirë i çështjeve shqiptare në Ballkan, Eliot Engel mbajti të mërkurën një fjalim mbi politikën e Shteteve të Bashkuara karshi Republikës së Kosovës.

Kërcimtarja magjistare - Tregim nga Sotir Athanasi

Kritika-Letërsi - Pre, 03/24/2017 - 00:07
- Ketrin’! - I thirri Moderatorja kërcimtares që sapo u shfaq në palestër. Tjetra ktheu kryet e befasuar. Ishte zonja Elenë, vetë Shefja Ekzekutive e Programeve të “Dancer ovec les etoiles” **).

Eni Vasili kurdisur nga Meta, tipike fake news, diare e gjallë

Kritika deja-vu - Enj, 03/23/2017 - 01:02
Një intervistë e pështirë mbi të gjitha, pa pikë integriteti nga drejtuesja e programit. A do bëhet Meta president, a do bëhet Meta kryeministër, a do bëhet Meta kështu e ashtu... Edhe bufi e kuptonte se pyetjet ishin shkruar e porositur nga Meta, ndërsa dilnin si diare nga goja e Eni Vas(a)lit, që veç të tjerash, ishte tepër vulgare. Vulgare në shprehje, ton, zë, akcent, fytyrë, grim, gjeste, mimikë, trup, gjoks, vagina... 1001 ton vulgaritet...

Kristaq Turtulli: Magjia e maces Punita

Kritika-Letërsi - Enj, 03/23/2017 - 00:49
- S’ mundja të shihja kur ta digjnin macen,- më foli e rrëmbushur nga lotët Savithri. Kokulur bëri një lëvizje me dorë dhe shtoi:- Eh, ç’më gjeti mua të gjorën, ç’më gjeti! -Shfryu hundët me zhurmë.

Pse Mimi Kodheli hesht për Ushtrinë e Kosovës?

Kritikët-Blog - Mër, 03/22/2017 - 00:57
Sinqerisht nuk e kuptova si Rama nuk hoqi Mimi Kodhelin gjatë zëvëndësimeve që bëri së fundi në qeveri! Punë të dobët që ka bërë, dëmtoi edhe imazhin e Shqipërisë, kur pistat ushtarake u përdorën nga avionët e trafikantëve të drogës. Femrat duhen suportuar drejt pushtetit, padyshim, por jo artificialisht, si Kodheli, që edhe kur Le Pen thotë, se Franca do tërheq njohjen ndaj Kosovës se është Serbi, Mimi Kodheli "tund zinxhirin".

Kristo Zharkalliu: Kusarët duan përsëri pushtetin me dhunë...

Kritika-Dorëshkrim - Mër, 03/22/2017 - 00:55
Për 26 vite jemi mësuar me ngjarje absurde që po ndodhin në vendin tone, ose më mire në vendin ku ne kemi lindur dhe kemi shpresuar te jetonim. Diktatura e egër dhe lufta e pashëmbëllt të klasave na detyroi-shumë prej nesh të paktën- të braktisnim atë që quanim Atdhe dhe të kërkonim shpëtim dhe një jetë më njerëzore në vendet e perëndimit.

PD falimentoi, prandaj s'hyn në zgjedhje, por do krijohet PD tjetër

Kritika deja-vu - Mar, 03/21/2017 - 17:04
Në kapitalizëm tregu i partive funksionon njëlloj si tregu i bizneseve, largohet një del një tjetër, falimenton një lind një tjetër, askush nuk e kthen kokën prapa, vetëm historianët. Zgjedhjet s'mund të bllokohen, ashtu siç s'mund të bllokohet as tregu. Njerëzit do vijojnë të shkojnë ne votime, njëlloj siç do vijojnë të blejnë në treg, pavarësisht se një ditë një parti (ose një biznes) nuk do jetë më në market.

Kongresi Amerikan: Rreziku rus për Shqipërinë dhe mbarë Evropën

Kritika-Dorëshkrim - Mar, 03/21/2017 - 00:38
Ja, më në fund u zgjua edhe Kongresi Amerikan dhe lëshon alarmin se Rusia putiniste mund të ndërhyjë në zgjedhjet e ardhëshme në Shqipëri dhe në një numër vendesh të tjera evropiane që mbajnë zgjedhjet këtë vit, me qëllim të keq për të ndikuar në rezultatin përfundimtar të tyre dhe në fitoren e kandidatëve ose partive që mbështet Moska për interesat e veta.

I marri - Tregim nga Resmi Osmani

Kritika-Letërsi - Mar, 03/21/2017 - 00:27
Bujari, mjek i sapodiplomuar, kur filloi punë në Bregas, fshat i lokalitetit me te njejtin emer, kartelën e parë mjekësore e hapi për Xhezmiun.

Alberto Moravia: Kosma dhe banditët

Kritika-Letërsi - Mar, 03/21/2017 - 00:25
Argjendari me emrin Dragotis, një nga më të mëdhenjtë në kryeqytetin e atij shteti të vogël të Evropës Lindore, pati një propozim me mjaft interes nga një sekser qё quhej Ataman.

Partizania Vidna - Tregim nga Gani Mehmetaj

Kritika-Letërsi - Hën, 03/20/2017 - 23:52
Sa herë me dilte para ia shqyeja sytë. Me gozhdonte figura e saj. Gjithnjë e lidhja me një djalosh të moshës sime, emrin e të cilit kurrë nuk e mësova, por ma turbullonte mendjen imazhi i gishti tregues, kur tërhiqte këmbëzën; gryka e mitralozit që villte zjarr, përderisa jehona e krismave shpërndahej në Luginë, duke i trembur sorrat maje verrash.

Vaso Papaj: Nën qiellin e Durrësit

Kritika-Letërsi - Hën, 03/20/2017 - 23:50
Nën qiellin e Durrësit
Vezullojnë dritat e fundvitit,
Atje, në sheshin e ri, rreth Babagjyshit.
Por më tutje, në rruginat

Medjat perëndimore zero lajm për çadrën (qeveritë perëndimore e nënkuptojnë ruse)

Kritika deja-vu - Dje, 03/19/2017 - 02:01
Mediat perëndimore s'japin asnjë lajm për çadrën e Bashës, megjithëse një muaj në rrugë. Nga ana tjetër, është shqetësues fakti që qeveritë perëndimore po flasin çdo ditë për ndërhyrjen ruse në Ballkanin Perëndimor (edhe në Shqipëri), për të destabilizuar rajonin, duke nënkuptuar qartë e pastër se çadra e Bashës është një përpjekje ruse në këtë linjë.

Ditët - Cikël me pozi nga Qazim Shehu

Kritika-Letërsi - Sht, 03/18/2017 - 23:51
Ditët rrodhën të qeta dhe deri tek ti
Nuk sollën asnjë valë.
Kështu ato binin një nga një
Ndonjëra rrinte në këmbë e çalë.
Kritiket-Blog Letersi Kritika-dejavu Kalendar