Skip to content

Postimet e fundit

Radikalizimi i Bashës lajm i mirë, do zbuloj fytyrën ruse (007)

Kritika deja-vu - Sht, 04/22/2017 - 01:10
Në fakt jo komplet fytyrën e vërtetë, se ka bërë "operacion plastik" mbi të, para shumë vitesh në Hollandë, kur për të evituar infeksionin (puçrat e shumta me qelb në faqe), mjeku i mori lëkurë nga prapanica dhe ia implementoi në fytyrë. Prandaj fytyra e tij, me shumë mish (mash), ngjan shpesh me të pasmet, sidomos kur "shtrëngohet" të nxjerrë fjalime... Nejse, kjo është vetem "maska" biologjike e Bashës.

Frank Shkreli: Shqipëria me tre lobingje në Washington

Kritika-Dorëshkrim - Sht, 04/22/2017 - 01:08
Në të vërtetë nuk është Shqipëria që ka tre lobingje në Washington, por, sipas të dhënave në median shqiptare, janë tre partitë politike kryesore të Shqipërisë, PS-ja PD-ja dhe LSI-ja, që tani kanë nënshkruar marëveshje me organizata të lobit amerikan, për të shërbyer si agjentë ose përfaqsues të këtyre partive në Washington. Me fjalë të tjera, paguhen qindra mijëra dollarë për të punuar në interes të partive në fjalë, por jo doemosdoshmërisht në interes të Shqipërisë.

Përparim Hysi: Cikël me poezi

Kritika-Letërsi - Sht, 04/22/2017 - 01:05
Thonë për mua që shkruaj çiltër dhe vesin e nxjerr lakuriq?!
Nëse, me të vërtetë, e kam arritur, le të më vënë si KRISHTIN në kryq!
Në shkrime asgjë nuk kam fshehur dhe transparent jam si xham
Kurrë- kurrë nuk jam trembur, që të vërtetat t'i them tamam.

Nebi Dragoti: Për poetët aktiv në facebook

Kritika-Dorëshkrim - Sht, 04/22/2017 - 01:02
Poeti nuk është kalemxhi që shkruan cekt bejte pa pikë objektiviteti, që nuk e mbars krijimin me mesazhe me gamë të gjërë sociale që të reflektojnë, që të gëlojnë në gjirin e shoqërisë që kjo të bëjë lëvizje, kur kërkohet si e nevojshme, për të ecur përpara në mënyrë progresive. E parë në këtë prizëm, e gjykuar në këtë sens, e brumosën krijimtarinë suksesshëm për Rilindje rilindësit tanë.

Andi Bushati mes autizmit të lindur e terrorizmit analitik

Gazeta Kritika - Pre, 04/21/2017 - 02:11

Lindur e ritur me autizëm të pakuruar ndonjëherë, sepse e tillë ishte kultura në Shqipëri ndaj saj, i vonuar në mendim e gjykim, më shumë se një kohe tashmë (mosha bën të veten), dhe i brumosur me shkollën sovietike të gazetarisë, si tërë "banda" e analistëve atje... Arithmetikën bëjeni vetë se çfarë produkti intelektual mund të prodhoj truri autizt i Andit + Andi bol(e)shevik!!!

Lexoje të plotë

Krishtërimi dhe Arqipeshkvia e Tivarit ndër shekuj

Kritika-Dorëshkrim - Pre, 04/21/2017 - 01:38
Iliria, ka qenë një nga vendet e Evropës që e pranoi me vullnet krishtërimin dhe ka një histori të gjatë plot humbje dhe fitore. I pari që predikoi Ungjillin e Krishtit në Shqipëri ka qenë vetë Shën Pali i cili shprehet, "Nga Jeruzalemi e rrethinat deri në Iliri plotësova predikimin e Ungjillit të Krishtit" (Romakëve 15:19).

Aino Kallas: Nusja e ujkut (Përktheu Faslli Haliti)

Kritika-Letërsi - Pre, 04/21/2017 - 00:35
Ai që shkroi këto faqe parathënie pati nderin t’i prezantojë për herë të parë Aino Kallasin publikut italian në një fashikull të «Fletoreve tona» (janar-shkurt 1927), kushtuar Finlandës.

Basha futi kuksianin Flamur Noka të rrihte dibranët

Kritika deja-vu - Enj, 04/20/2017 - 14:54
Në zgjedhjet lokale në Dibër, vjet, banda kuksianësh të udhëhequra nga Flamur Noka, rrahën në masë dibranët e fushës së Maqellarës, t'i shtrëngonin të votonin kandidatin demokrat për kryebashkiak të Dibrës. Situata ishte mëse poshtëruese për dibranët, që, të rriheshin e keqtrajtoheshin nga kukesianët në vendin e vet, sepse si dy rrethe fqinje, të dy palët kanë probleme krenarie.

Don Kishoti Lul Basha lufton në çadër me mullinjtë e erës!

Kritika-Dorëshkrim - Enj, 04/20/2017 - 02:26
Dyqind e njëzet analistë dhe skurrikë mediatikë të skremuar duan të komandojnë dhe të sundojnë dymilion e dyqind mijë socialistë të kulturuar dhe demokratë modernistë të betuar.
Të nderuar dhe të respektuar një milion e dyqind mijë socialiste të përkushtuar dhe demokratë modernistë të betuar për drejtësi dhe demokraci shembullore, me të drejta të plota njerëzore, publike dhe ligjore jurdike. E kam obligim të bëj bashkëbisedim me ju, me vullnet sublim dhe vizion humanist demokratik.

Dy skica erotike nga Nebi Dragoti

Kritika-Letërsi - Enj, 04/20/2017 - 02:19
Tradhëtinë sot nuk e konceptojnë drejt,nuk e përceptojnë thellësisht sakt,filozofikisht ashtu siç duhet tek rraca njerëzore.Viola ishte shtatë vjeçe, kur e ëma Diana tradhëtonte të shoqin duke shkuar me një tjetër për t’u shfryrë seksualisht.

Sotir Athanasi: ''Kasandra shpëton, por edhe shpëtohet''

Kritika-Letërsi - Enj, 04/20/2017 - 02:15
Zëri I skafistit me tonin e një harbuti:
- Po mbytemi, ore! Po mby-te-mi!!!
Zëri tejet I dhimbshëm i njërit prej viktimave:

Çadra ose kryengritja e të korruptuarve, e konfiskimi i parave të tyre jashtë

Kritika deja-vu - Mër, 04/19/2017 - 16:59
Nuk bëhen negociata (dialog) me terroristët e të korruptuarit, ndaj tyre vepron vetëm ligji, ky është parimi, prandaj Perëndimi nuk ndërmjetëson. Shpejt pasuritë e të korrupturve shqiptarë në vendet e bankat e huaja do konfiskohen nge qeveritë perëndimore. Çadra rezultoi një përpjeke e kotë e tyre, madje po përshpejton aksionin në fjalë, pasi tashmë ka ngritur edhe nervat e Perëndimit. Synuan të "vënë vetulla e po nxjerrin sytë".

Frank Shkreli: Kur do të bëhet Shqipëria?

Kritika-Dorëshkrim - Mër, 04/19/2017 - 16:51
Kanë kaluar më shumë se 25 vjet nga shembja e komunizmit në Evropë. Kisha menduar dhe besoja se shqiptari më në fund -- i lirë nga zgjedha dhe ideologjia e huaj komuniste sllavo-aziatike e imponuar mbi botën shqiptare – do të merrte në dorë fatet e veta, do të bëhej përfundimisht zotnues në hapësirat e tija politike, shoqërore, ekonomike dhe ushtarake.

Pse të huajt s'kërkojnë dialog, por vetëm LSI, Nishani e PD

Kritika deja-vu - Mar, 04/18/2017 - 17:07
Në të gjitha krizat politike shqiptare këto 25 vite, dialogu mes palëve është sugjeruar, kërkuar, iniciuar e ndërmjetësuar nga ndërkombëtarët. Pyetja tani është, pse në "krizën" e sotme të huajt s'po kërkojnë dialog mes palëve? Çfarë është ndryshe sot? Sepse kjo e sotmja nuk është "krizë", por rezistencë e dëshpëruar e të korruptuarve për të penguar Vettingun, hapin e fundit të Shqipërisë në BE. Për dialog sot pëllasin vetëm faktorët e brendshëm, dhe kuptohet pse, që të ruajnë status-quonë.

Cikël me poezi nga Vaso Papaj

Kritika-Letërsi - Mar, 04/18/2017 - 17:05
Dhe po s’qesh më, pas njëzet vjetësh,
Do dua prapë të të takoj
E në kuzhinë, (zakon poetësh),
Në sytë e tu thellë të ngulmoj.

Ilir Muharremi: Nuk duhet të ndalohet kinemaja e komunizmit

Kritika-Dorëshkrim - Mar, 04/18/2017 - 17:01
E para. Nëse e ndalojmë kinemanë e komunizmit, kufizojmë publikun. Shtrohet pyetja a jetojmë të lirë në demokraci? Ose shteti Shqiptar gjithmonë ka jetuar me urrejtje e pak mirëkuptim, tejet tendencioz, plot mllef, asnjëherë gjakftohtë (sot nëse flitet për këtë ish sistem), dhe kjo kinematografi duhet të vlerësohet me gjakftohtësi sepse arti është veçse art, kështu rënkonte edhe Nietzsche plot emocion.

Basha mund të arrestohet në vizitën e parë jasht, për destabilitet rajonal

Kritika deja-vu - Mar, 04/18/2017 - 01:04
Ashtu si çadra, dhe PD (në përgjithësi), që janë marrë peng e vënë në funksion të Shkëlzen Berishës, për ta shpëtuar atë nga akuzat e rënda të dosjes CEZ, deri dhe për vrasje, nga ana tjetër, ekzekutimin e kësaj strategjie e ka marrë përsipër Basha, dhe jo rastësisht. Edhe ai është palë i të përlyerve, prandaj, jo mëdyshje se do ketë një Bashë tjetër, veç këtij destruktivit.

Të shpërfytyruarit - Tregim nga Thani Naqo

Kritika-Letërsi - Mar, 04/18/2017 - 01:03
U darkuan me peshk, sallatë e djathë kaçkavall. Me shpresë se alkoli do përndizte kujtimet rinore, Gjergj Kodra piu nxitimthi një dopio raki, po aq dhe Eliza. Ndërsa tymosnin cigare, heshtja e psherëtimat lanë përshtypjen se nata e parë do ish përshpirtje për të vdekurit e jo shmallje me dashurinë.

Frank Shkreli: Senatori amerikan Xhon Mekejn dhe shqiptarët

Kritika-Dorëshkrim - Mar, 04/18/2017 - 01:00
Senatori i Partisë Republikane në Shtetet e Bashkuara, Xhon Mëkejn po zhvillon një turne në vendet e Ballkanit Perëndimor, përfshirë Shqipërinë dhe Kosovën. Senatori Mëkejn, hero i luftës së Vjetnamit, ka filluar karierën e tij politike në vitin 1982 kur u zgjodh për dy mandate në Dhomën e Përfaqësuesve të Shteteve të Bashkuara dhe në vitin 1986 u zgjodh Senator i Partisë Republikane në Senatin amerikan nga shteti Arizona, ku shërben edhe sot.

Mark Juncaj: Kurimi i vartësisë së alkoolit - Nga: Ermira Babamusta

Kritika-Dorëshkrim - Mar, 04/18/2017 - 00:57
Mark Juncaj është sportist amerikan me origjinë shqiptare që njihet me emrin Mark Superfit. I lindur dhe rritur në Detroit, Miçigan nga dy prindër shqiptar, Kola dhe Tolja Juncaj, nga Hoti, afër Tuzit të Malit të Zi. Ai ka mbaruar diplomën universitare në Manaxhim të Biznesit, dhe tani po ndjek studimet për Teologjji, Bachelor, në Miçigan.
Kritiket-Blog Letersi Kritika-dejavu Kalendar