Skip to content

Kritika-Letërsi

Përmbajtje e sindakuar Kritika-Letersi
Shkrime dhe Poezi
Rifreskimi: 1 orë 25 min më parë

Robotët e urtë - Cikël poetik nga Vangjush Ziko

1 orë 39 min më parë
Më pëlqen ta thek bukën në mëngjes,
ta lyej me atë që i themi gjalpë,
djathi ka shijen e djathit,
por s'bie as erë deleje, as cjapi,

Adem Zaplluzha: Një copë guri mes dy kohëve

1 orë 45 min më parë
Ne përherë flinim me sy të hapur:
Atë kohë u përngjanim lepujve.
Pas çdo shkurre si fatamorganë,
Shfaqej për ne kryedjalli i mallkuar i shekujve.

Kurth - Tregim nga Vilhelme Vrana Haxhiraj

1 orë 49 min më parë
Ajo mbërriti në stacionin e trenit në kohë, pak para orarit të nisjes. Menjëhjerë më ra në sy veshja e zezë elegante dhe qëndrimi i saj shpërfillës ndaj gjithçkaje që e rrethonte.

''Halli'' i xha Trushit - Tregim nga Përparim Hysi

Mër, 05/24/2017 - 15:25
E kam njohur prej kohësh xha Trushin. Unë mësues në atë fshat të largët (epo më tej nuk kishe se ku shkoje veç drejt e në det) dhe ai, denbabaden aty. Unë djalth që sa kisha vënë brisk mbi faqe dhe ai, xha Trushi, kish hyrë në moshën e tretë.

Dheu i Shqipërisë - Tregim nga Resmi Osmani

Mër, 05/24/2017 - 15:20
1
Në shtëpinë e madhe të Konomejve në Gliqi të Çamërisë, atë ditë dhjetori kishte të hyra e të dala të shumta. Babamadhi, Niko Konomi, të djeshmen ishte kthyer nga Vlora.

Dhimbje e bukur - Tregim nga Valter Dauti

Mër, 05/24/2017 - 14:48
Pa e kuptuar ishte kthyer në një njeri të zakonshëm dhe e zakonshmja, jo rrallë, është e mërzitshme.Tutje, bulevardi qendror i qytetit gjallonte si një planariat hemofrodit që e gjente shumimin dhe kënaqësinë te vetvetja.

Këngët e mallit - Cikël poetik nga Hamit Taka

Mar, 05/23/2017 - 20:22
Më ike, o bir, herët në kurbet
Dhe kokën s’e ktheve më prapa!
Me tinguj malli ende trokasin
Në zemrën time ata hapa!

Erdha mëmëdheu im - Poemth nga Pilo Zyba

Mar, 05/23/2017 - 00:33
Nënë erdha nga mërgimi,
Se kur e nisa nga fillimi,
Kacidhe mbetet fitimi!

Trëndafili i përgjakur - Skicë nga Selman Meziu

Dje, 05/21/2017 - 23:08
Në qiellin e muajit Shkurt dielli copëzohej nga retë. Në Larushke kishte vite që ishte mbjellë jonxhë. Ajo ende pushonte nën shtresën e plehut të lopëve përzier me kashtëra.

Lenica - Tregim nga Përparim Hysi

Dje, 05/21/2017 - 00:42
Kam qenë me shërbim në atë qytezë të vogël, kur e kam njohur Lenicën. Qyteza, vërtet e vogël, aq sa mund ta futje në xhep, por kish dhe ç'ka mbaje mend prej saj. Kishte një natyrë që nuk ia gjeje shoqen kund: në të katra stinët.

Valter Dauti: Kam lënë ca gjurmë mbi dëborë

Sht, 05/20/2017 - 01:10
Kam lënë ca gjurmë mbi borën e bardhë,
- Gjithë njerëzit, mbi stinë lenë gjurmë!
Ca strofa të shtrembra, që qeshnin në radhë,
Si djepat, ku foshnjat flenë gjumë...

Shamia e beqarit - Cikël poetik nga Vaso Papaj

Enj, 05/18/2017 - 01:02
Shamia e beqarit ç’po digjet kësaj nate,
Dhëndër mbi karrike, flake flakën, flake.
Klarinetë e nxehur, nxehu dhe pëllëmbët,
Mos mba frena shoku, le t’na merren këmbët.

Krijimtari letrare nga Nebi Dragoti

Mër, 05/17/2017 - 02:07
Najadat,
trijadat,
shtojzovallet
kanë zbritur në Belësh…

Cikël me poezi nga Eduard Konica

Hën, 05/15/2017 - 22:41
Se ç'më zgjohet mall' i vjetër,
ndiej zërin tënd rrugicave të gurta,
ja dhe porta ende e gjelbër,
gardhi mbi mur mbushur me kulpra.

Ballë i njeriut - Cikël me poezi nga Qazim Shehu

Hën, 05/15/2017 - 22:37
Ballë i djersitur,
Lumturi e paarritur.
Rrëfim mundimesh të mëdha,
Tëndafil që s`deshi me u tha.

Tallazet e jetës - Cikël poetik nga Përparim Hysi

Mar, 05/09/2017 - 04:05
Tallazet e jetës gëzimet m'i shpartalluan
Dhe me rrudha shpesh ma mbuluan ballin
"Faje" që nuk i bëra, po mua m'i ngarkuan
Eh, lexues, sikur të ma dije hallin?!

Sotir Athanasi: ''Të tjera kohëra, të tjera tabiate''

Dje, 05/07/2017 - 22:19
Spitali që priste atë ditë urgjencat, ndodhej në stacionin e trenit elektrik “Panormu”. Dhe ishte vërtetë panoramë, siç edhe përkthehet në shqip emëri. Por ne, të përfshirë nga meraku për të aksidentuarin, s’e kishim aspak mendjen të sodisnim bukurinë në atë lagje të Athinës.

Hera e parë në avion - Tregim nga Ilir Muharremi

Dje, 05/07/2017 - 22:15
Prisja aeroplanin për Hanover. Isha para kohe. U ula në një restorant të aeroportit. Porosita një kafe. Uria nuk më kishte kapluar. Kafen e pija me ujë, kështu më pëlqen. Ora ishte 13 pasdite, dy orë para kohe.

Koha në univers: Cikël poetik nga Xhevahir Cirongu

Mër, 05/03/2017 - 22:03
Seç fryhu lehtë puiza e erës
Ngadalë shkundi pjalmin e luleve të fushës;
Dhe vala e detit zgjat duart lozanjare
Me buzët si të petaleve

Hamit Taka: Padroni i ri dhe greva e grave

Dje, 04/30/2017 - 21:54
Berti hyri në mencën e puntorëve të fabrikës së këpucëve. Shefi dhe kamarierët, si gjithnjë, sa e panë, i dolën përpara. Ata, për t’i bërë qejfin, filluan të vinin në vend karriget, të largonin pak tryezat, të ulnin perdet, nëpër të cilat depërtonin rrezet e diellit përvëlues të Shqipërisë së Mesme.
Kritiket-Blog Letersi Kritika-dejavu Kalendar